Dünyanın en büyük havayolu şirketlerinden Air France, uçak bakım sistemlerindeki iş akışlarını izlemek için Blockchain teknolojisini nasıl uygulayabileceğine dair araştırmalar yapıyor.

Aviation Today’in sayfasına taşıdığı habere göre Air France, havayolu araçlarının bakım, onarım ve revizyon gibi işlemlerinin takibini yapmak için oluşturulacak altyapıda Blockchain teknolojisinden faydalanmak istiyor.

Air France KLM’nin iş birimi departmanındaki yenilik direktörü James Kornberg, özellikle parça tedarik zinciri uygulamalarında Blockchain teknolojisinden faydalanmanın oldukça cazip bir fikir olacağını belirtti. Blockchain’in; esneklik, izlenebilirlik, bütünlük ve arabuluculuk gibi konularda eşsiz olduğunu belirten Kornberg, havacılık sektörü için bu teknolojinin sunacağı avantajların göz ardı edilmemesi gerektiğini savundu.

Yapılan olumlu açıklamalara rağmen, Air France’ın resmen Blockchain kullanıp kullanmayacağı konusu halen kesinleşmiş değil. Aviation Today sitesinde yer alan haberde, havayolu verilerinin tamamının dijital biçimde tutulmuyor oluşunun Blockchain teknolojisine hızlı biçimde geçmelerine engel teşkil ettiği açıklandı. Kayıtların önemli bir kısmının kağıt üzerinde tutulduğunu belirten Kornberg, işlemlerin tamamının dijital hale dönüştürülmeden Blockchain teknolojisine geçmenin anlamsız olacağını ifade etti.

Havacılık endüstrisinde halen dijitale dönüştürülmemiş birçok verilerinin olduğunu söyleyen Kornberg, günlük veri akışındaki önemli kalemlerin analog biçimde aktarıldığını vurguladı. Atacakları ilk adımın, tüm süreçleri dijitale çevirmek olacağını ifade eden Kornberg, Blockchain teknolojisine geçmeyi kesinlikle istediklerinin de altını çizdi.

Diğer taraftan Lufthansa’nın sanayi çözümleri bölümü, “Blockchain for Aviation (BC4A)” ismi altında bir girişimi hayata geçirdi. Şirket, Blockchain teknolojilerinin potansiyelini kendi bünyesinde araştırarak, gelecek teknolojilerine adapte etmek istiyor.