Asya bölgesinde ve özellikle de Çin’de çok sık kullanılan QR kod ile ödeme sistemi şimdi de ABD ve İngiltere gibi ana akım bölgelere sıçrıyor. Yapılan araştırmalar, QR popülaritesinin Asya bölgesini çoktan aştığını ortaya koyuyor.

Alipay ve WeChat gibi Çin’in en çok tercih edilen mobil sistemlerinin alışveriş ödemelerinde QR kod kullanımını teşvik etmesi artık sınırların da ötesine çıktı. Yaz ayları boyunca birçok firma ile temas kuran Alipay, Çinli turistlerin Avrupa ve Amerika kıtasında da QR kod ile ödeme yapmalarını sağlayacak anlaşmalara imza atmıştı.

Bank Innovation sitesinin kaleme aldığı haberde, Alipay’in Adyen ile anlaşmasının ardından, başta ABD ve İngiltere olmak üzere, Avrupa’da da QR kod ile ödeme sisteminin yaygınlaşmasının son derece doğal olduğu açıklandı. Geçtiğimiz hafta açıklanan Alipay ile Adyen arasındaki ortaklık, giderek daha fazla işletmenin QR kod altyapısını kendi sistemine entegre edeceğini ispatlıyor.

İşletmelerin QR kod destekli altyapı kullanmaları, yakın dönem içerisinde tüm müşterilere bu hizmeti sunacakları anlamına gelebilir. İşletmelerin, QR kod ile ödeme tahsil etmeye uygun altyapıya sahip olmaları, Çinli turistler dışında normal müşterilere de aynı hizmeti sunabilmeleri için potansiyel oluşturuyor.

Alipay America Başkanı Souheil Badran, Bank Innovation’a verdiği demeçte, “Müşteri, Ayden’in geçerli olduğu herhangi bir mağazaya gittiğinde Alipay’in kabul edildiğini ve QR kodunun kullanılabildiğini görecek. Kasiyer, müşterinin mobil cihazındaki QR kodu okutarak ödemeyi alabilecek. Bu, 520 milyon Çinli tüketicinin her gün yaptığı bir şey,” açıklamasında bulundu.