Money Forward’un 500 milyon dolar değerinde halka arzı

6 Ekim 2017
486 Görüntüleme

Köklü bir FinTech girişimi olan Money Forward’un halka arz sürecini başlatması, Japonya’nın gelişmekte olan FinTech sektörü için de bir dönüm noktası oldu.

2012’de kurulan şirket Tokyo Menkul Kıymetler Borsası’nın hızlı büyüyen ve gelişmekte olan hisse senetleri için oluşturduğu Mothers Index Futures’ta listelenmesinin ardından 505 milyon dolar değere ulaştı.

Money Forward CEO’su Yosuke Tsuji, Tech in Asia haberine göre geçtiğimiz Cuma bir basın toplantısında ”Japonya’daki FinTech sektöründe ilk kez halka arz gerçekleşiyor” diye belirtti. Halka arz şirkete yaklaşık 25 milyon dolar kazanç sağladı.

Şirkette yüzde 19’luk hisse payına sahip olan Tsuji, 98 milyon dolar değerinde hatırı sayılır bir servete sahip oldu. Tsuji aynı zamanda şirketin Ekim 2016’dan itibaren D serisi yatırım alarak 50 milyon dolar kazanç sağlamasına da öncülük etti.

Hem bireysel hem de şirketler için finansal yönetim hizmeti veren Money Forward’ın, Japon bankalarını dize getirmek gibi bir planı olabilir. Fakat bunu başarması için önce onlarla ortaklık kurması gerekiyor.

Tsuji geçtiğimiz yıl aynı haber kanalına ”Yerel bankalar yerel altyapının büyük bir parçası”diye belirtmişti. Bu sebeple şirketi bankalarla iş birliği yaparak müşterilerin ve yatırımcıların otomatik, internet-temelli imkanlardan yararlanmalarına olanak sağlıyor. Hatta birtakım Japon bankaları da yatırımcıları arasında yer alıyor.

2016’da 13.6 milyon dolarlık satış yapmış olan Money Forward bu yıl 24 milyon dolarlık satış yapmayı hedefliyor. Fakat çoğu girişimde olduğu gibi ekibin bir kazancı olmuyor. Örneğin son hesaplamalarda 8 milyon dolarlık bir kayıp kayda geçildi.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Citi ve HighRadius ortaklığı yapay zekaya odaklanıyor
Bankacılık
81 görüntüleme
Bankacılık
81 görüntüleme

Citi ve HighRadius ortaklığı yapay zekaya odaklanıyor

Erhan Kahraman - 15 Temmuz 2018

Citi’nin hazine ve ticari çözümler birimi, HighRadius’un yapay zeka ve makine öğrenme teknolojilerini kullanarak hizmet portföyünü genişletiyor. Citi, hafta içinde…

Index Ventures teknolojiye 1,65 milyar dolar yatıracak
FinTech
123 görüntüleme
FinTech
123 görüntüleme

Index Ventures teknolojiye 1,65 milyar dolar yatıracak

Erhan Kahraman - 14 Temmuz 2018

Teknoloji girişimlerini destekleyen firmalar arasına katılan Londra merkezli Index Ventures, FinTech girişimlerinin de faydalanacağı 1,65 milyar dolarlık yatırım bütçesi açıkladı.…

Nordnet, yapay zeka Amelia’yı “işten çıkardı”
Bankacılık
145 görüntüleme
Bankacılık
145 görüntüleme

Nordnet, yapay zeka Amelia’yı “işten çıkardı”

Erhan Kahraman - 14 Temmuz 2018

Nordnet'in IPSoft iş birliğiyle geçtiğimiz yıl müşteri ilişkileri süreçlerine dahil ettiği Amelia adlı yapay zeka bekleneni veremeyince işsiz kaldı. İsveç…

Bir Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.