iyzico tarafından düzenlenen iyziEvent, online alışverişte önemli aşama kaydeden yeniliklere sahne oldu.

Kolay ve güvenli ödeme hizmetleri şirketi iyzico, dijital ticaretin önündeki engelleri kaldıran ve online alışveriş deneyiminde devrim yaratan bir etkinlik düzenledi. 4 Ekim 2017’de Esma Sultan Yalısı’nda gerçekleştirilen iyziEvent’te, iyzico’nun iki yeni ürünü tanıtıldı.

E-ticaret sektöründeki boşluğu dolduran ödeme hizmetleri şirketi iyzico, ilk 4 senesinde tam 13 bin KOBİ’nin e-ticarete başlamasını mümkün kılan bir başarıya imza atmıştı. iyzico, bugün 13 binin üzerinde aktif üye işyeri ve pazaryeri modeli sayesinde 200 binden fazla satıcı hesabına ulaştı.

iyziEvent’te konuşan iyzico CEO’su Barbaros Özbugutu, iyzico’nun kurulduğu günden itibaren dijital ticaretin önündeki engelleri kaldırmak için çalıştığının altını çizerek, Türkiye’nin dijital karnesiyle ilgili çarpıcı veriler paylaştı.

Özbugutu, “Türkiye’de her gün daha fazla insan internete bağlanıyor. Akıllı telefon kullanımı artıyor. Artık 2 kişiden 1’i akıllı telefon kullanıyor. Kredi kartı kullanımı konusunda dünyadaki ilk 5 ülkeden biriyiz. Hatta Avrupa’da birinciyiz. Bu açıdan baktığımızda, dijital ticaret için büyük bir potansiyele sahibiz. Sektörün paydaşları olarak, hepimiz Türkiye’deki dijital ticaretin çok daha gelişmiş bir noktada olması gerektiğini düşünüyoruz” dedi.

Sözlerine KOBİ’lerin dijital ticaretteki önemiyle devam eden Özbugutu, “Artık internette olan her şirket, 24 saat içinde Sanal POS sahibi olarak dijital ticaretin bir parçası olabiliyor. KOBİ’ler, makro ekonomik büyümenin en önemli faktörlerinden biri. Fakat Türkiye’de KOBİ’lerin sadece yüzde 1,7’si dijital ticaret yapıyor. Dijital ticaret ekosisteminin daha da gelişmesi ve büyümesi için  KOBİ’lerin dijitalleşmesi önemli bir adım” dedi.

iyzico’nun yeni ürünü iyziLink, her yerden kolayca online ödeme alma imkânı tanıyor. Özellikle sosyal medya üzerinden satış yapanlar, iyziLink sayesinde bir web sitesi veya teknik geliştirmeye ihtiyaç duymaksızın kısa linkler üzerinden ödeme alabiliyorlar.

iyziLink ve iyziUp nedir?

iyzico tarafından önce şirket sahiplerine açılan iyziLink, yeni güncellemeyle bireysel kullanıcıların kullanımına da açıldı. iyziLink sayesinde, sosyal medya platformları ve mesajlaşma servisleri üzerinden dileyen herkes ticaret yapabilecek. iyziLink’in Türkiye’nin yetenekli yapay zekâ mühendisleri tarafından geliştirilen güvenlik algoritmaları sayesinde, alıcıların online alışverişe karşı duyduğu güvenlik endişeleri ortadan kalkıyor.

iyzico, dijital ticaretin önündeki en büyük bariyerlerden biri olan güvenlik problemine karşı korumalı alışverişi mümkün kılan iyziUp ürününü de piyasaya çıkardı. iyziUp ile internet üzerinden yapılan alışveriş, yüz yüze alışveriş kadar tutarlı bir hâle geliyor.

Alıcılar, korumalı alışveriş hesaplarındaki kayıtlı ödeme ve teslimat bilgileri ile saniyeler içerisinde online alışverişlerini tamamlayabiliyorlar. Alışveriş sürecinde ise önce alıcı adına bir koruma hesabı açılıyor ve internet sitesine yapılan ödemeler alıcı üründen memnun kaldığında aktarılıyor.

iyzico, korumalı alışveriş sistemiyle dijital ticaretin önündeki önemli engellerden birini çözmüş oluyor. Ayrıca, mobil cihazlar üzerinde uzun formlar doldurma ve kart bilgileri girme gereksinimini ilk defa ortadan kaldırarak dijital ticarette devrim yaratıyor. Finans ve teknoloji şirketleri ödeme süreçlerine konsantre olurken, iyzico hızlı ve güvenli alışveriş imkânı ile gerçek bir alışveriş deneyimi yaşatıyor.