Gelecekte finans dünyasının yönünü belirlemek isteyen ve kod yazılımı bilgisi ile bu alandaki en yaratıcı iş fikirlerini hayata geçirebileceğine inanan yazılımcıların katıldığı Albaraka Garaj Fintech Hackathonu kazananları belli oldu.

Albaraka Türk tarafından hayata geçirilen ve bir katılım bankası bünyesinde kurulan ilk startup hızlandırma merkezi olan Albaraka Garaj, finans teknolojileri alanında kod bilgisine güvenen yazılımcıları desteklemeye devam ediyor.

Bu vizyon çerçevesinde hayata geçirilen, geleceğin finans teknolojilerini yeniden şekillendirmek isteyen kod yazılım geliştiricilerin katıldığı Albaraka Garaj FinTech Hackathonu’nun (kod yazma maratonu) kazananları belli oldu.

Albaraka Garaj Fintech Hackathonu için başvurular www.albarakagaraj.com adresi üzerinden alındı. Bu kapsamda dereceye giren “ÖdEfendi: Temassız Ödeme Çözümü” projesi birinci olurken, “İrfan: Machine Learning üzerine kurulu robo danışmanlık uygulaması” projesi ikinci, “Hypersoft: Sanal çağrı merkezi projesi” üçüncü oldu.

Gerçekleşen ödül töreninde birinci olan ekibe 10.000 TL’lik ödülünü Albaraka Genel Müdür Yardımcısı Temel Hazıroğlu, ikinci olan ekibe 7.500 TL’lik ödülünü Albaraka Banking Group CIO Ahmed Albalooshi ve üçüncülük kürsüsüne çıkan ekibe 5.000 TL’lik ödülünü Albaraka Genel Müdür Yardımcısı Fatih Boz takdim etti.

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Albaraka Türk Genel Müdürü Melikşah Utku, “Katılım bankacılığı iş modellerine ve fikirlerine sahip girişimci adaylar ile şirketlere destek olup yatırım yapmanın sektörün gelişimine olumlu katkı sağlayacağına inanıyoruz. Albaraka Türk’ün misyonları arasında yer alan bu düşünce ile teknoloji alanındaki yenilikçi fikirlere hayat vermek ve bu alanda çalışmaları bulunan girişimcileri desteklemek üzere Albaraka Garaj Startup Hızlandırma Merkezi’ni hayata geçirdik. Albaraka Garaj bünyesinde teknoloji tabanlı iş fikirlerine ve projelere sahip girişimcileri desteklemeye devam ediyoruz. Albaraka Garaj FinTech Hackathonu uygulamasını da bu yöndeki hedeflerimiz doğrultusunda gerçekleştirdik” dedi.

Albaraka Garaj FinTech Hackathonu ile geleceğin finans teknolojilerini yeniden şekillendirmek isteyen kodlama, tasarım ve pazarlama ekiplerinin iki gün boyunca fikirlerini demolara dönüştürdüğünü dile getiren Utku, “En sonunda büyük ödül için jüri karşısında sunumlarını gerçekleştirdiği inovatif ve dinamik bir etkinlik oldu. Yeni teknolojiler ile birlikte inovasyonun akıl almaz hızına yetişebilmek için partnerlere, FinTech girişimlerine ve yıkıcı inovatörlere ihtiyacımız var,” diye ekledi.