İngiltere Merkez Bankası bankacılık ödemeleri ve mali esneklik yürütme direktörü Andrew Hauser, Haziran 2016 tarihinden bu yana banka olarak FinTech ekosistemi için hızlandırma projeleri yürüttüklerini belirtti.

Hauser, Merkez Bankası olarak iki ana hedef üzerinde çalıştıkları söyleyerek, sektördeki güçlü ve zayıf yönlerini irdeleyip çözüm üretmek istediklerini ifade etti. Ana amaçlarının FinTech ekosistemindeki tüm ürünlere, son kullanıcılar açısından aşinalık getirmek olduğunu söyleyen Hauser, ikinci hedeflerinin ise dağınık defteri teknolojisine olan ilginin artması için politikalar geliştirmek olduğunu vurguladı.

ETH News sitesinde yer alan habere göre, dağınık defteri teknolojisi ile bankacılık sistemlerinin uyumlu hale gelmesi Hauser’in de istediği bir konu. Hauser verdiği demeçte, dağınık veri tabanı teknolojisinin FinTech ekosistemi için adeta bir “poster çocuğu” olduğunu ifade ederek, Bitcoin ve diğer kripto para birimlerinde olduğu gibi bankacılık sisteminin de arka planında bu sistemin yer alması gerektiğini düşündüğünü söyledi.

Dağınık veri tabanı sisteminin merkez olmadan çalışmasının önemli bir avantaj oluşturduğunu belirterek, meydana gelen ufak pürüzlerin sistem esnekliği sayesinde kolayca çözüldüğünü, işlemlerin basitçe yönlendirilebildiğine dikkat çekti.

İngiltere Merkez Bankası olarak dağınık veri tabanı hakkında uzun zamandır çalıştıklarını söyleyen Hauser, gelecek dönemde finansal ağların daha güvenli ve daha verimli çalışması için çözüm ürettiklerini de vurguladı. Veri analizi konusundaki çalışmalarının daha büyük veri setlerini izleyecek şekilde nasıl yönetebileceklerine ışık tuttuğunu da belirten Hauser, finansal sistemleri gerçek zamanlı biçimde incelemek ve daha iyi bir politika izlemek için de çözüm sunduğunun altını çizdi.