Rapor: Küresel FinTech ekosistemi Eylül 2017 karnesi

9 Ekim 2017
652 Görüntüleme

Küresel çapta FinTech ekosisteminin mercek altına alındığı ve Startups.watch’un kurucusu Serkan Ünsal’ın girişim platformu FinTechStartups.co ile TEB Private Banking ortaklığıyla hazırlanan Eylül 2017 FinTech raporu paylaşıldı.

Herkese açık kaynaklardan derlediği veriler ile ücretsiz olarak küresel FinTech ekosisteminin nabzını tutan ve startups.watch kurucusu Serkan Ünsal‘ın bir diğer girişim platformu olan FinTechStartups.co 2017 yılı Eylül ayına ait verileri sundu.

Erken aşama yatırımlarında 2017 yılı Eylül ayında en fazla yatırım alan dikey pazarın “finansman” olduğuna dikkat çeken raporda, toplam 802 farklı oturumda 9,8 milyar dolarlık yatırım gerçekleştiği belirtiliyor. Rapora göre özel sermaye (Private Equity) şirketleri de 40 fonlamada 4,9 milyar dolar yatırım gerçekleştirdi.

Ülkeler bazında gerçekleştirilen sıralamada FinTech yatırımlarına ABD, 33 oturumda topladığı 629 milyon dolarlık yatırımla öncülük ederken, hemen ardından 13 oturumda 362 milyon dolar yatırıma ulaşan Çin geliyor. 1 oturumda 115 milyon dolar yatırıma ulaşan Hong Kong’u, 8 oturum gerçekleştirmesine rağmen 64 milyon doları aşamayan İngiltere izliyor.

ICO’lar (Initial Coin Offerings) için de özel bir yer ayrılan raporda, bu alandaki yatırımların 93 oturumda gerçekleştiği vurgulandı. Dolar kuru ile yapılan yatırımların 266 milyon seviyesinde olduğu belirtilirken, Ethereum ile yapılan yatırımların 2,9 milyon rakamına ulaştığı açıklandı. Raporda ayrıca 147 bin Bitcoin tutarında yatırım yapıldığı, bir başka kripto para birimi olan Litecoin ile de 9 bin miktarında fon sağlandığı belirtildi.

Duyurusu yapılan yatırımlara ait detaylı bilgilerin de yer aldığı raporun tamamına bu sayfadan ulaşabilirsiniz.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Twitter’ın kurucusu FinTech girişimine katıldı
Bankacılık
6 görüntüleme
Bankacılık
6 görüntüleme

Twitter’ın kurucusu FinTech girişimine katıldı

Erhan Kahraman - 19 Nisan 2019

Mikro blog ağı Twitter'ın kurucusu Biz Stone, İngiltere merkezli FinTech girişimi R8'in icra kuruluna katıldı. Londra Borsası'nda listelenmek için hazırlık…

Hindistan çipsiz kartları tedavülden kaldırıyor
Bankacılık
7 görüntüleme
Bankacılık
7 görüntüleme

Hindistan çipsiz kartları tedavülden kaldırıyor

Erhan Kahraman - 18 Nisan 2019

Hindistan Devlet Bankası, çipli olmayan banka veya kredi kartlarının 29 Nisan itibarıyla tümüyle kullanılamaz hale geleceğini duyurdu ve müşterilerine çipli…

Blockchain Türkiye Platformu ilk meyvelerini verdi
Blockchain
15 görüntüleme
Blockchain
15 görüntüleme

Blockchain Türkiye Platformu ilk meyvelerini verdi

Ahmet Usta - 18 Nisan 2019

Blockchain teknolojisinin Türkiye’de yaygınlaşması, faydalarının araştırılması ve kullanımının artırılması amacıyla 2018 Haziran’ında Türkiye Bilişim Vakfı (TBV) liderliğinde kurulan Blockchain Türkiye…

Yorum Bırakın

e-Posta adresiniz gizli kalacak

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.