Dijital banka OakNorth, aldığı yatırımla ‘Unicorn’ oldu

13 Ekim 2017
629 Görüntüleme

Küçük ve orta ölçekli işletmeleri hedefleyen İngiltere merkezli dijital banka OakNorth, uluslararası yatırımcılardan aldığı 154 milyon sterlin yatırımın ardından değerini 1 milyar doların üzerine çıkararak ‘Unicorn’lar kulübüne katıldı.

Singapur merkezli The Clermont Group, Toscafund Asset Management ve Coltrane Asset Management isimlerinin katıldığı yatırım turunda yaklaşık 154 milyon sterlin fon elde eden OakNorth, 1 milyar dolar değerlemeyi geçmeyi başardı.

OakNorth, İngiltere bankacılık sektörüne yeni giren isimlerden biri olmasına rağmen mevduat kabul etmek ve tasarruf ürünleri sunmak için regülasyonlara uygun biçimde bankacılık lisansı almayı başarmış bir firma. Girişimcilere ve küçük çaplı işletmelere 500 bin ila 20 milyon sterlin arasında kredi sağlayabiliyor.

Eylül 2015’te kurulan FinTech şirketi, 800 milyon sterlinden fazla bir kredi vermiş durumda. 3 binden fazla yeni ev ve 2 binden fazla yeni iş yerinin kredilerini sağlamış bir isim olarak da dikkat çekiyor. Yeni nesil dijital bankanın ‘Unicorn’ seviyesine ulaştığını duyuran Finextra’nın haberine göre OakNorth, sunduğu kredilerle İngiltere ekonomisine 3 milyar sterlin katkı sağladı.

OakNorth aldığı yatırımların ardından müşterilerine sunduğu kredi hizmetinin kapsamını büyütmek ve teknolojisini dünya çapında lisanslamak istiyor. Şirketin önümüzdeki sene için hedefleri arasında, İngiltere’deki işletmelere 1,5 milyar dolardan fazla kredi sağlamak var. Bünyesindeki Acorn veri ve teknoloji platformunu lisanslayarak küresel ölçekte kredi sağlamayı da amaçlıyorlar.

OakNorth CEO’su Rishi Khosla, “Bir teknoloji platformu oluşturmak ve daha sonra onu satmaya çalışmaktansa, kendi platformumuzu inşa etmeyi ve oldukça rekabetçi bir pazar olan İngiltere’de OakNorth’un gücünü kanıtlamayı hedefliyoruz” açıklamasında bulundu.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Citi ve HighRadius ortaklığı yapay zekaya odaklanıyor
Bankacılık
81 görüntüleme
Bankacılık
81 görüntüleme

Citi ve HighRadius ortaklığı yapay zekaya odaklanıyor

Erhan Kahraman - 15 Temmuz 2018

Citi’nin hazine ve ticari çözümler birimi, HighRadius’un yapay zeka ve makine öğrenme teknolojilerini kullanarak hizmet portföyünü genişletiyor. Citi, hafta içinde…

Index Ventures teknolojiye 1,65 milyar dolar yatıracak
FinTech
123 görüntüleme
FinTech
123 görüntüleme

Index Ventures teknolojiye 1,65 milyar dolar yatıracak

Erhan Kahraman - 14 Temmuz 2018

Teknoloji girişimlerini destekleyen firmalar arasına katılan Londra merkezli Index Ventures, FinTech girişimlerinin de faydalanacağı 1,65 milyar dolarlık yatırım bütçesi açıkladı.…

Nordnet, yapay zeka Amelia’yı “işten çıkardı”
Bankacılık
145 görüntüleme
Bankacılık
145 görüntüleme

Nordnet, yapay zeka Amelia’yı “işten çıkardı”

Erhan Kahraman - 14 Temmuz 2018

Nordnet'in IPSoft iş birliğiyle geçtiğimiz yıl müşteri ilişkileri süreçlerine dahil ettiği Amelia adlı yapay zeka bekleneni veremeyince işsiz kaldı. İsveç…

Bir Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.