Katıldığı bir televizyon programında açıklamalarda bulunan Dünya Bankası Başkanı Jim Yong Kim, Blockchain hakkında olumlu yorumlar yaptı. Kim, tüm dünyada Blockchain teknolojisine olan ilginin arttığına dikkat çekti.

CNBC yayınında boy gösteren Dünya Bankası Başkanı Jim Yong Kim, güncel pek çok konu hakkında görüşlerini aktardı. Blockchain hakkında da yorum yapan Kim, Blockchain’in herkesi heyecanlandıran bir teknoloji olduğundan bahsetti. Öte yandan kripto para birimleri hususunda da ihtiyatlı olunması gerektiğinin altını çizdi.

Coin Desk sitesinin sayfasına taşıdığı haberde Başkan Kim’in sözlerine yer verildi. Kim, Blockchain teknolojisinin herkesin ilgi ve heyecan duyduğu bir konu haline geldiğini, ancak en çok bilinen örneği halindeki kripto para birimi Bitcoin’in bunun sadece çok küçük bir parçası olduğunu da vurguladı. Blockchain teknolojisinin kimi zaman kötü amaçlı kişilerce, “Ponzi Düzeni (Ponzi Scheme)” misali saadet zinciri şeklinde çalıştırıldığını da belirten Kim, Blockchain teknolojisinin böylesi amaçlar için kullanılmadan ilerlemesi ve gelişmesi gerektiğini savundu.

Ulusal çapta hükümetlere para kaynağı sağlayan bir finans kuruluşu olan Dünya Bankası, Blockchain konusuna hiç de yabancı sayılmaz. Zira, geçtiğimiz yaz aylarında Blockchain teknolojilerini geliştirmek amacıyla Dünya Bankası bünyesinde bir laboratuvar kuruldu. Hayata geçen laboratuvar bünyesinde birçok yeni proje geliştirilmeye devam ederken ilk örnekler de ortaya çıkmaya başladı. Blockchain konusunda yeni fikirleri olan girişimcilere ev sahipliği yapan oluşum, maddi manevi destekte bulunuyor.