Wells Fargo ATM’leri Apple Pay ve diğer mobil cüzdanlarla kartsız erişim sağlıyor.

Bankanın yaptığı açıklamaya göre toplam ATM ağının yüzde 40’ından fazlasına denk gelen 5 binin üzerinde ATM’de müşteriler banka kartlarını kullanmaya gerek kalmaksızın işlem yapabilecek. NFC teknolojisini destekleyen Apple Pay, Android Pay ve Samsung Pay gibi mobil cüzdanların yanı sıra, Wells Fargo’nun kendi Android uygulaması Wallet da ATM işlemleri için kullanılabilecek.

Banka bu yılın başlarında temassız ATM işlemlerine izin verme planlarını duyurmuş olsa da, başlangıçta fiziksel bir banka kartı olmadan ATM erişimine izin vermek için bir kerelik erişim kodu teknolojisi çıkarmakla yetinmişti. Bu adımla birlikte Wells Fargo, ABD’de kartsız işlem ATM şebekesine sahip ilk büyük bankası haline getirdi.

TechCrunch haberine göre bahar aylarında hizmete açılan erişim kodu teknolojisi kısa sürede yoğun ilgi gördü. Wells Fargo açıklamasında, erişim kodu desteğiyle yapılan kartsız işlemlerin 3 milyonu aştığı ifade ediliyor. Ekim ayında yapılan güncelleme ise, NFC destekli ATM işlemleri gerçekleştirmek için telefonu ya da Apple Watch gibi bir giyilebilir cihazı ATM terminaline doğru tutma gerekliliğini ortadan kaldırıyor.

NFC işlemleri destekleyen ATM’lerde bir temassız işlem sembolü bulunuyor. Böylelikle müşteriler mobil cüzdanla işlem yapıp yapamayacaklarını kolayca anlayabiliyorlar. Ardından banka şifresi giriliyor ve işlem gerçekleştiriliyor.

NFC özellikli işlemlerin başlatılmasıyla, kartsız işlemlerin sayısı kayda değer biçimde artacak gibi görünüyor. Günümüzde tüketiciler, ödemelerde NFC tabanlı satış noktası sistemleri sayesinde dokunma ve ödemenin nasıl işlediğini zaten biliyorlar. Üstelik mobil ödemelerin benimsenmesi, ABD’de çipli kredi kartlarına geçilmesinin ardından ekstra bir yükselişe neden olabilir.