Blockchain, içerik üreticilerle seyirci arasındaki aracıları ve idareyi de ortadan kaldırabilir mi?

Online video içeriği hali hazırda oldukça geniş bir sektör. Youtube gibi sektörün devleri piyasayı o kadar kontrol altına aldı ki içerik tüketimi için küresel olarak en yaygın seçenek oldular. Bu devasa şirketler kullanıcılarına geniş bir video içerik akışına erişim imkanı veren platformlar oluşturmuşken iş modelinde bazı çatlaklar oluşmaya başladı bile.

Youtube gibi şirketler içerik yaratımını asıl yaratıcıya reklam geliri hariç hiçbir şey ödemeden tekelleştirebildiği için eleştiriliyor. Youtube yüklenilen her içerikten kar sağlarken içeriği asıl yaratan ise para kazanmak için reklam yapmaya zorlanıyor.

İçerik yaratıcılarının içerikleri viral olsa bile para kazanacaklarının bir garantisi yok. Eğer bir gelir kaynağı mekanizmaları varsa durum farklı. Fakat bu hizmetler ise kullanıcıların ürettiği her şeyden kar sağlıyor.

Netflix gibi şirketler ise kullanıcıların istediklerini izlemelerini engelleyen içerik kontrolleri nedeniyle eleştiriliyor. Şu an erişilebilir içerik video akışı platformu tarafından sıkıca kontrol ediliyor. Netflix gibi şirketler ise kullanıcılara sınırlı video içeriğine erişim veren neredeyse otoriter bir kontrole sahip. Aylık abonelik ücreti ise kullanıcıların tükettikleri içerik miktarından bağımsız olarak aynı ücreti ödediğini gösteriyor. Ayda bir video izleyen kullanıcıyla yüz video izleyen kullanıcı aynı ücrete tabi tutuluyor.

İçerik yaratıcıları için Blockchain

CoinTelegraph tarafından analiz edilen bir Forbes makalesine göre cevaplar Blockchain teknolojisinde saklı. Dağınık defter platformu bir şirkete ücret ödemeden içerik yüklemelerine ve bireysel olarak kar etmelerine olanak sağlıyor. Yazara göre:

“StreamSpace adını taşıyan dijital video mağazası, film yapımcılarına tüm çalışmalarını doğrudan Blockchain üzerinden satma imkanı tanıyarak, şu an piyasada olan reklam tabanlı veya on-demand video servislerine meydan okuyor. Bir diğer platform Flixxo ise Blockchain ve torrent teknolojisini gelir paylaşımı modeline sahip bir video paylaşım platformu yaratmak için birleştiriyor.”

Kişilerarası bir erişim ağı kuran ve içerik yaratımını bir gelir haline getiren bu platformlar Blockchain teknolojisini sermayeyi yeniden yaratıcıların ve kullanıcıların eline vermek için kullanıyor.

Kullanıcı özgürlüğü

Merkezi olmayan platformlar kullanıcılarına daha fazla özgürlük tanıyor. Kullanıcılar video dünyasının en yaygın parçası haline gelmiş reklam gibi şeylerden kurtulabiliyorlar.

Dahası kullanıcılar izlemek istedikleri içerikler konusunda yetkiye sahipler. Yaratılmış ve yüklenmiş tüm içerikler Netflix gibi merkezi bir platformun kontrolü olmadan tüketilebilir.

Merkezi olmayan kişilerarası bir platformda kullanıcılar beğendikleri içerik yaratıcılarına katkı da sağlayabilir. Bu Youtube gibi merkezi ve kar temelli platformlarda bulunmayan bir iletişim sağlıyor. Artan kullanıcı özgürlüğü ve daha fazla kar etme imkanı çoğu içerik yaratıcısını Youtube’dan alıp bu platformlara yönlendirecek. Blockchain teknolojisinin online video akışı dünyasını değiştirip değiştirmeyeceğinden bağımsız olarak merkezi olmayan sistemin değeri kesinlikle anlaşılmalı. Hem içerik yaratıcıları hem de kullanıcılar içeriğe erişmenin ve paylaşmanın daha yeni ve gelişmiş yollarına sahip olacak.