API ve açık bankacılık uygulamaları konusuna hız veren HSBC, sahibi olduğu finansal hizmet sağlayıcısı Bud ile açık bankacılık testlerine başladı. Geliştirdiği teknoloji ile HSBC, gerek kurumsal gerekse bireysel müşterilerine yeni nesil finansal çözümler sunacak.

PSD2 ve açık bankacılık teknolojilerinin iyiden iyiye sektörde yer bulmasıyla birlikte, HSBC de müşterine yeni hizmetler sunmak için kolları sıvadı. Geçtiğimiz ay içerisinde açık bankacılık platformunu ilk kez duyuran HSBC, aralarında Santander, Lloyds ve Barclays gibi önemli isimlerin de olduğu 21 banka ile açık bankacılık platformu oluşturmak için ön hazırlık yapmıştı.

Geliştirilen uygulama ile 2 binden fazla müşteri hesap bilgisi, bankalar arasında ortak işlem yapılabilmesi için test amaçlı açıldı. Yaklaşık altı ay boyunca sürmesi planlanan test süreci boyunca, bankalar arasında açık bankacılık uygulamaları denenecek.

Uygulama içerisinde, müşterilerin bilgileri güvenli biçimde bankalar arasında paylaşılırken, harcama bildirimi, hesap işlemleri listeleri, işlem hedefleri, sanal ortak hesaplar ve harcama analizi gibi seçenekler de sunulacak.

HSBC’nin oluşturduğu açık bankacılık sistemine dahil olan bankalar arasında bireysel ihtiyaçlara yönelik en uygun mali çözümleri sunan isimler de müşteri tarafından kolayca seçilecek. Öte yandan uygulama, finansal olmayan ürün ve hizmet önerilerinde bulunma amaçlı da kullanılabilecek.

Finextra’nın aktardığı haberde, HSBC İngiltere ve Avrupa genel başkanı Raman Bhatia, test aşamasında olan ürünlerinin, tüm müşteri ve markalarına en iyi hizmetleri ve teknolojileri sunma konusundaki kararlılıklarını gösterdiğini ifade etti.