Rus hükümeti, önümüzdeki birkaç hafta içinde dünyanın ilk ulusal kripto para birimi CryptoRuble’yi piyasaya sürmeye hazırlanıyor. Kendi kripto parasını kullanıma açtıktan sonra ise yerel ekonomide tekel oluşturmayı planlayan ülkenin ikinci adımının, bölgede diğer tüm kripto para birimlerini yasaklamak olacağı iddia edildi.

CryptoRuble’nin piyasaya sürülmesinin ardından ülke sınırları içindeki diğer kripto para birimlerini yasaklayacağının aktarıldığı Bank Innovation haberinde, Başkan Vladimir Putin’in ısrarla üzerinde durduğu kara para aklama, vergi kaçakçılığı ve terörizm konularında önlem almak amaçlı böyle bir yola gidileceği ifade edildi.

Rusya’nın kripto para birimlerine karşı negatif bir tavrının olduğu bilinmesinin yanı sıra, Putin’in de kripto para birimlerinin ciddi risk taşıdığını belirtmesi, ülkenin radikal bir hamle yapmasına neden oluyor.

Express sitesinin yaptığı haberde, CryptoRuble’nin piyasaya sürülmesinin ardından diğer kripto para birimlerinin yasaklanma ihtimalinin üzerinde duruldu. Rus yetkilileri tarafından henüz doğrulanmamış olsa da Express sitesinde bu hamlenin en muhtemel sonuç olduğu ifade edildi.

Diğer taraftan, Rusya Ekonomik Kalkınma Bakanı Oleg Fomichev, devletin üreteceği CryptoRuble’yi uluslararası piyasaya sürmeyi planladıklarını söyledi. CryptoRuble’nin diğer popüler kripto para birimlerine karşı ne derece güçlü bir rakip olup olmayacağı ise merak konusu.

CrytpoRuble Rus hükümeti tarafından denetlenecek ve takip edileceği için söz konusu risklerin hemen hiçbirini bünyesinde barındırmıyor. CryptoRuble’nin nasıl elde edileceği konusunda henüz resmi bir açıklama olmadığı için vergi konusunda da nasıl bir yol izleneceği hala muamma.