Londra’nın FinTech etkisi, Brexit’ten etkilenmedi

21 Ekim 2017
545 Görüntüleme

Pazardaki dalgalanmalar ve Brexit sonrası belirsizlik İngiltere’yi etkilemişe benzemiyor: Londra dünyanın FinTech merkezi unvanını koruyor.

Brexit oylaması sonucu Birleşik Krallık Avrupa Birliği’nden ayrılsa da, Londra’nın FinTech dünyasındaki baskın rolünde zedelenme olmadı. En azından geçtiğimiz ay Z/Yen global finans merkezleri endeksinde (GFCI) yayımlanan araştırma raporunda durum bunu göstermişti.

Rapora göre Londra; pazar dalgalanmalarına ve Brexit belirsizliğine karşın dünyanın dört bir yanındaki New York City, Hong Kong ve Singapur gibi diğer şehrileri geride bırakıp, birinci sıradaki finans merkezi olmaya devam ediyor. GFCI raporuna göre, Londra en yakın rakibi New York City’e bile 24 puan fark atıyor. Üstelik araştırma sonuçları, Londra’nın bu konumu korumaya devam edeceğini gösteriyor.

Avrupa genelindeki 1.500 FinTech şirketinde yapılan yeni bir araştırma da benzer sonuçlar verdi: PYMNTS.com haberine göre Early Metrics tarafından yapılan anketlerde, üst düzey yöneticilerin Brexit nedeniyle hissettiği “net zorluklara” karşın Londra’nın bölgesel liderliği ortaya konuyor.

Londra’nın FinTech dünyasındaki etkisinin kolay değişmeyeceğini dile getiren Early Metrics CEO’su Antoine Baschiera, “ABD ile AB arasında bir köprü işlevi gören Birleşik Krallık, başarılı FinTech girişimleriyle hali hazırda derin bir bilgi birikimine sahip. Sadece bu yıl içinde ülkedeki FinTech girişimlerine yapılan 564 milyon dolarlık yatırım da bunun ispatı” diye konuştu.

Innovate Finance verilerinin derlenmesiyle elde edilen 564 milyon dolarlık yatırım, 2017’nin ilk yarısında yatırımcıların Birleşik Krallık merkezli FinTech girişimlerine yaptığı yatırımı niteliyor. Aynı rapora göre, Londra’daki FinTech endüstrisi bugün 44 binin üzerinde profesyoneli istihdam ediyor.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Citi ve HighRadius ortaklığı yapay zekaya odaklanıyor
Bankacılık
81 görüntüleme
Bankacılık
81 görüntüleme

Citi ve HighRadius ortaklığı yapay zekaya odaklanıyor

Erhan Kahraman - 15 Temmuz 2018

Citi’nin hazine ve ticari çözümler birimi, HighRadius’un yapay zeka ve makine öğrenme teknolojilerini kullanarak hizmet portföyünü genişletiyor. Citi, hafta içinde…

Index Ventures teknolojiye 1,65 milyar dolar yatıracak
FinTech
123 görüntüleme
FinTech
123 görüntüleme

Index Ventures teknolojiye 1,65 milyar dolar yatıracak

Erhan Kahraman - 14 Temmuz 2018

Teknoloji girişimlerini destekleyen firmalar arasına katılan Londra merkezli Index Ventures, FinTech girişimlerinin de faydalanacağı 1,65 milyar dolarlık yatırım bütçesi açıkladı.…

Nordnet, yapay zeka Amelia’yı “işten çıkardı”
Bankacılık
145 görüntüleme
Bankacılık
145 görüntüleme

Nordnet, yapay zeka Amelia’yı “işten çıkardı”

Erhan Kahraman - 14 Temmuz 2018

Nordnet'in IPSoft iş birliğiyle geçtiğimiz yıl müşteri ilişkileri süreçlerine dahil ettiği Amelia adlı yapay zeka bekleneni veremeyince işsiz kaldı. İsveç…

Bir Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.