Maldivler göçmen departmanı tarafından tanıtılan yeni kimlik kartları; pasaport, kimlik kartı, ehliyet ve sağlık kartının yanı sıra ödeme kartı olarak da işlev görüyor.

Uluslararası pasaport standartlarıyla uyumlu olarak tasarlanan kart, biyometrik parmak izi verisine sahip olduğu için bağlayıcılığı bulunan bir pasaport olarak kullanılabiliyor. Bank of Maldives ve Mastercard sertifikasına sahip olan yeni kimlik kartlarıyla dünyanın her yerinde ödeme yapılabiliyor.

Maldivler Göçmen Bürosu yetkilisi Mohamed Anwar, yeni pasaport kartını baz alarak farklı servisler geliştirmek isteyen devlet organları özel şirketler için “kapının açık” olduğunu dile getirdi. Temassız ve temaslı kart okumayı destekleyen yeni kimlik kartları, polikarbonat malzemeden yapıldığı için standart banka kartlarından daha uzun süre dayanıyor.

GovInsider haberinde, Asya Pasifik bölgesinde bugüne kadar yapılan benzer girişimlerin net bir sonuç alamadığına dikkat çekiliyor. Örnek olarak da Endonezya’da geçtiğimiz yılın Eylül ayında hizmete sunulan elektronik kimlik kartları veriliyor. Ülkede bu aşamada yapılan çalışmalar, ödenmeyen borçlar ve yolsuzluk gibi gerekçelerle sekteye uğramıştı. Maldivler’deki çok amaçlı pasaport kartlarının nasıl bir ilgi göreceği de şimdiden merak ediliyor.