Mastercard, B2B Blockchain ödeme araçlarını genişletiyor

23 Ekim 2017
591 Görüntüleme

Kredi kartı devi Mastercard, geçtiğimiz yıl duyurduğu Blockchain araçlarının kullanım alanlarını genişleterek, bankalar ve işletmeler için Blockchain tabanlı API çözümlerini kullanıma açıyor.

Paylaştığı basın bülteni ile yeni teknolojilerini duyuran Mastercard, işletmeden işletmeye (Business to Business – B2B) gerçekleşen para transferi işlemlerinde Blockchain tabanlı çözümlerinin kullanım alanlarını genişlettiğini açıkladı. İşlemleri hızlı, şeffaf ve daha güvenli hale getirmek için yenilikler sunan Mastercard, sınır ötesi ödemeler konusunda da üçüncü parti geliştiricilere uygun çözümler sunacak.

2016 yılında ilk kez Blockchain teknolojilerini duyuran Mastercard, geçen bir yıllık süre boyunca akıllı sözleşmeler ve şeffaf ödeme işlemleri gibi konularda yenilikler üretti. Sadece kendi bünyesinde değil, üçüncü parti yazılım geliştiricileri ve bankalarla da ortak biçimde çalışacak bir API sistemi oluşturan Mastercard, işlem entegrasyonu konusunda önemli bir adım atmış oldu.

Mastercard Labs Başkan Yardımcısı Ken Moore yaptığı açıklamada, Blockchain teknolojisi ile kendi bünyelerindeki teknolojileri bir araya getirerek güvenli, şeffaf ve genişletilmeye müsait bir altyapı sunduklarını ifade etti.

Mastercard’ın halihazırda sunmakta olduğu API yazılımlarına eklenen Blockchain tabanlı yeni çözümler, gerek bankalar gerekse üçüncü parti geliştiriciler tarafından kullanılabilecek. Blockchain altyapısına sahip olan API çözümlerini kendi uygulamaları içine entegre emek isteyen kullanıcılar, bu altyapıdan istifade ederken müşterilerine istedikleri türden çözüm üretebilecekler.

Yaptığı açıklamada yeni patentlerin de yolda olduğunu belirten Mastercard, yakın zaman içinde API uygulamalarına yenilerini eklemeye de hazırlanıyor.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

BKM 2018 yılı ilk 6 aylık verileri açıkladı
Genel
62 görüntüleme
Genel
62 görüntüleme

BKM 2018 yılı ilk 6 aylık verileri açıkladı

yazar05 - 19 Temmuz 2018

Bankalararası Kart Merkezi 2018 yılının ilk 6 aylık verilerini paylaştı. Yılın ilk yarısında kartlı ödemelerin %20 büyüdüğü görülüyor. Finansal okuryazarlıktaki…

Hong Kong yönetiminden açık bankacılık hamlesi
Genel
46 görüntüleme
Genel
46 görüntüleme

Hong Kong yönetiminden açık bankacılık hamlesi

Melih Çelik - 19 Temmuz 2018

Hong Kong’un finans sektöründeki regülatör kurumu HKMA, bankacılık sektörüne yönelik olarak açık API servisini devreye aldığını duyurdu. Son dönemde FinTech…

Ant Financial, finans dünyasının sosyal ağına 120 milyon dolarlık yatırım yaptı
FinTech
61 görüntüleme
FinTech
61 görüntüleme

Ant Financial, finans dünyasının sosyal ağına 120 milyon dolarlık yatırım yaptı

Melih Çelik - 19 Temmuz 2018

Çin merkezli Snowball Finance, Ant Financial’dan 120 milyon dolarlık yatırım aldı. Şirket, finans dünyasının sosyal ağı olarak da tanımlanıyor. Alibaba…

Bir Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.