Hong Kong ve Singapur ticaret ağı Blockchain ile birleşti

27 Ekim 2017
627 Görüntüleme

Hong Kong ve Singapur, ticari platformlarını birleştirmek için Blockchain teknolojisinden yararlanacaklarını açıkladılar. İki ülke arasındaki finansal işlemlerin, Blockchain’in hız ve şeffaflık avantajlarından yararlanılarak, daha güvenli biçimde hayata geçeceği belirtildi.

The Hong Kong Monetary Authority (Hong Kong Para Otoritesi – HKMA) ve Monetary Authority of Singapore (Singapur Para Otoritesi) arasında gerçekleşen ortaklık Reuters haber ajansı tarafından duyuruldu. Yapılan ortaklığa göre, her iki ülke arasındaki ticari ağ Blockchain teknolojisi ile yeniden şekillenecek. İşlemlerin daha hızlı, güvenli ve şeffaf biçimde izleneceği Blockchain ağı sayesinde iki ülke arasındaki ticari bağ, hiç olmadığı kadar kuvvetlenecek.

HKMA tarafından yapılan açıklamada, ülkelerarası ticaret konusunda yaşanan sorunları en aza indirmek adına Blockchain teknolojisinden yararlanmak için bir süredir hazırlık yapıldığı belirtildi. Ticaret esnasında karşılaşılabilecek problemleri ve sahtekarlık girişimlerini önlemek için Blockchain’den faydalanmak isteyen Hong Kong, HSBC ve Standard Chartered gibi bankalarla ortaklık kurdu.

FinTech dünyasının önde gelen ülkelerinden Singapur’da da uzun zamandır Blockchain çalışmaları yürütülüyor. Dağıtılmış defter teknolojisi ile FinTech projelerini bir araya getiren Singapur, Blockchain konusunda önemli yol almış durumda.

Hong Kong ve Singapur’un Blokchain teknolojisinde kat ettikleri yol, onları ortak paydada buluşturdu. İki ülke arasındaki ticaretin Blockchain ile oluşturulacak olması gerek teknolojik açıdan, gerekse güvenlik açısından önemli bir hamle olarak görülüyor.

HKMA Başkanı Norman Chan katıldığı bir konferansta, kağıt üzerine kurulu ticari anlaşmaların artık zamanın gerisinde kaldığını, finans sisteminin bu tür verimsizliklerden kurtulması gerektiğini belirtmişti. Çözüm olarak dağınık defter teknolojisini gösteren Chan, ticaret süreçlerini Blockchain ile otomatikleştirdiklerini belirtmişti.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

BKM 2018 yılı ilk 6 aylık verileri açıkladı
Genel
62 görüntüleme
Genel
62 görüntüleme

BKM 2018 yılı ilk 6 aylık verileri açıkladı

yazar05 - 19 Temmuz 2018

Bankalararası Kart Merkezi 2018 yılının ilk 6 aylık verilerini paylaştı. Yılın ilk yarısında kartlı ödemelerin %20 büyüdüğü görülüyor. Finansal okuryazarlıktaki…

Hong Kong yönetiminden açık bankacılık hamlesi
Genel
46 görüntüleme
Genel
46 görüntüleme

Hong Kong yönetiminden açık bankacılık hamlesi

Melih Çelik - 19 Temmuz 2018

Hong Kong’un finans sektöründeki regülatör kurumu HKMA, bankacılık sektörüne yönelik olarak açık API servisini devreye aldığını duyurdu. Son dönemde FinTech…

Ant Financial, finans dünyasının sosyal ağına 120 milyon dolarlık yatırım yaptı
FinTech
61 görüntüleme
FinTech
61 görüntüleme

Ant Financial, finans dünyasının sosyal ağına 120 milyon dolarlık yatırım yaptı

Melih Çelik - 19 Temmuz 2018

Çin merkezli Snowball Finance, Ant Financial’dan 120 milyon dolarlık yatırım aldı. Şirket, finans dünyasının sosyal ağı olarak da tanımlanıyor. Alibaba…

Bir Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.