McKinsey, Avrupa’da gerçekleşen kart ödemelerinin mercek altına alındığı raporunu yayımladı.

McKinsey tarafından hazırlanan raporda, 2016 yılında Avrupa’da kart ile 58 milyardan fazla ödeme işlemi yapıldığını belirtildi. Nakitsiz biçimde yapılan ödemelerin yarısını oluşturan kart ile ödeme yönteminin, Avrupa’da en çok kullanılan yöntem olduğu vurgulandı. 2016 yılında Avrupa’da kart ile yapılan ödemeler sayesinde 24 milyar dolar kâr sağlandığı açıklandı.

Uzmanların kart ile yapılan ödeme miktarlarındaki oranın artacağı konusunda hemfikir olduğunu belirten rapor, bu konuda geliştirilen teknoloji maliyetlerinin de zamanla daha fazla arttığını ifade ediyor. Endüstri liderlerinin sektörde büyümeyi beklemelerine rağmen, teknolojik masrafların kısılması için daha verimli kaynakların kullanılması ve işlemlerin efektif biçimde gerçekleştirilmesinin şart olduğu vurgulanıyor.

Endüstrinin büyümesini sağlamak amacıyla kurulacak iş birlikteliklerinin öneminin arttığı belirtilen raporda, her türlü organizasyonun müşterilerin beklediği hızlı yanıt sistemine uygun çözümler üretmeleri gerektiği konusunda da uyarılarda bulunuluyor.

Dijital inovasyon ile büyüme sağlanması gerektiğini ifade eden McKinsey raporu içinde yer alan ankette, Avrupa’da hizmet veren 31 kart şirketinin yüzde 58’i önümüzdeki dönemde yüzde 10’dan fazla büyüme beklediği sonucu ortaya çıktı.

McKinsey tarafından hazırlanan raporda, Avrupalı müşterilerin her geçen gün dijital ödeme sistemlerine geçiş yaptıkları belirtilirken, satış noktalarında nakit kullanımının da hızlı biçimde azaldığı sonucuna varıldı. İnovatif adımların ve kart işlevselliğini artıracak çözümlerin üretilmesinin, nakitsiz ödemeler ekosistemini canlandıracağı da ayrıca ifade edildi.

McKinsey tarafından hazırlanan raporun tamamına buradan ulaşabilirsiniz.