R3 ve 22 banka, DLT tabanlı sınır ötesi ödeme platformu oluşturuyor

1 Kasım 2017
519 Görüntüleme

Blockchain konsorsiyumu R3 ve 22 uluslararası banka, sınır ötesi ödemelerin düzenlenmesi için dağınık defter teknolojisini (Distributed Ledger Technology – DLT) kullanarak bir platform oluşturacaklarını açıkladılar.

2014 yılında pek çok küresel banka ve finans kurumunun dahil olmasıyla birlikte kurulan Blockchain Konsorsiyumu R3, düşük maliyetli sınır ötesi ödeme altyapısı oluşturmak için kolları sıvadı. R3 konsorsiyumu ve 22 bankanın yer aldığı bir grup, DLT teknolojisi ile güçlendirilmiş sınır ötesi ödeme platformu oluşturarak ödemelerin hızlı, güvenli ve düşük maliyetli biçimde gerçekleşmesini sağlamayı amaçlıyor.

R3’ün Corda platformu bünyesinde oluşturulacak olan yeni teknoloji, geleneksel para birimlerinin Blockchain üzerinde kullanılması ve merkez bankaları tarafından geliştirilen dijital para birimleri ile eşleştirilmesi gibi özellikleri de içinde barındırıyor.

R3 CEO’su David E. Rutter, geliştirdikleri çözümün devrim niteliğinde olduğunu belirterek, her türlü finansal işlemin daha hızlı ve verimli biçimde yürütülmesini sağlamak için çalıştıklarını ifade etti. R3’ün kuruluşundan bu yana, dağınık defter teknolojisinin projelerindeki önemli sacayaklarından biri olduğunu vurgulayan Rutter, oluşturdukları uzun vadeli stratejide kritik bir yer teşkil ettiğini de söyledi.

R3 konsorsiyumu içerisinde bulunmamalarına rağmen sınır ötesi ödeme platformu içinde yer almayı hedefleyen bankalar arasında Barclays, BBVA, CIBC, Commerzbank, DNB, HSBC ve Intesa gibi isimler yer alıyor.

Banking Technology sitesinde yer alan habere göre, R3 Corda ile geliştirilecek ve sınır ötesi teknolojilerini bir adım öteye taşıması beklenen ödeme platformunun prototip sürümü, 2017’nin son aylarında piyasaya sürülecek.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

BKM 2018 yılı ilk 6 aylık verileri açıkladı
Genel
62 görüntüleme
Genel
62 görüntüleme

BKM 2018 yılı ilk 6 aylık verileri açıkladı

yazar05 - 19 Temmuz 2018

Bankalararası Kart Merkezi 2018 yılının ilk 6 aylık verilerini paylaştı. Yılın ilk yarısında kartlı ödemelerin %20 büyüdüğü görülüyor. Finansal okuryazarlıktaki…

Hong Kong yönetiminden açık bankacılık hamlesi
Genel
46 görüntüleme
Genel
46 görüntüleme

Hong Kong yönetiminden açık bankacılık hamlesi

Melih Çelik - 19 Temmuz 2018

Hong Kong’un finans sektöründeki regülatör kurumu HKMA, bankacılık sektörüne yönelik olarak açık API servisini devreye aldığını duyurdu. Son dönemde FinTech…

Ant Financial, finans dünyasının sosyal ağına 120 milyon dolarlık yatırım yaptı
FinTech
61 görüntüleme
FinTech
61 görüntüleme

Ant Financial, finans dünyasının sosyal ağına 120 milyon dolarlık yatırım yaptı

Melih Çelik - 19 Temmuz 2018

Çin merkezli Snowball Finance, Ant Financial’dan 120 milyon dolarlık yatırım aldı. Şirket, finans dünyasının sosyal ağı olarak da tanımlanıyor. Alibaba…

Bir Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.