Avrupalı bankalar 2016’da yazılıma 18 milyar dolar yatırdı

2 Kasım 2017
473 Görüntüleme

Avrupa Bankacılık Federasyonu (EFB) tarafından yayımlanan son araştırmaya göre, Avrupalı bankalar geçtiğimiz yıl yazılım teknolojilerine 18 milyar dolar yatırım yaptı.

Araştırma kapsamında Avrupa’nın 12 ayrı ülkesinde faaliyet gösteren irili ufaklı 108 bankayla anket yapıldı. Yazılım teknolojileri bankacılık süreçlerinin vazgeçilmez bir parçası haline gelirken, kıta genelinde IT yatırımlarının da hızla arttığı gözlendi. Üstelik, EFB tahminlerine göre yakın dönemde Avrupa bankalarının toplam harcamalarının yılda 50 milyar doları aşması bekleniyor. Bu yatırımın büyük kısmı yazılım kısmına ayrılacak.

Öte yandan, Avrupa Birliği’nin yasal düzenlemeleri bankaların yazılıma yaptıkları yatırımlar için bazı çizgiler çekiyor. Avrupa’da iş yapan bankaların, sahip oldukları sermayenin belirli bir oranında yazılım harcaması yapmasına müsade var. Bunun doğal sonucu olarak, yazılıma yapılan yatırımlarda ABDli bankalar ve yine Avrupa’da çalışan FinTech girişimleriyle haksız bir rekabetin ortaya çıkmasından endişe ediliyor.

Avrupa’da Sermaye Gereksinimleri Regülasyonları içinde bulunduğumuz dönemde kapsamlı bir şekilde yeniden gözden geçiriliyor. Avrupa Bankacılık Federasyonu, bu yeni düzenlemelerin aynı zamanda bankalara yazılım yatırımlarında adil bir rekabet şansı tanımak için de fırsat sağladığını dile getiriyor.

Geleneksel bankacılık süreçlerinde fark yaratmanın en kolay, hızlı ve etkili yolu teknolojiden geçiyor. Bankalar arasındaki fark, mevcut müşteri portföyünün hemen ardından teknolojiyle ortaya çıkıyor. Bu nedenle bankalar için yazılım ve diğer IT harcamalarında kısıtlamaların esnetilmesi, daha sağlıklı bir rekabet ortamı için de zemin hazırlıyor.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

BKM 2018 yılı ilk 6 aylık verileri açıkladı
Genel
62 görüntüleme
Genel
62 görüntüleme

BKM 2018 yılı ilk 6 aylık verileri açıkladı

yazar05 - 19 Temmuz 2018

Bankalararası Kart Merkezi 2018 yılının ilk 6 aylık verilerini paylaştı. Yılın ilk yarısında kartlı ödemelerin %20 büyüdüğü görülüyor. Finansal okuryazarlıktaki…

Hong Kong yönetiminden açık bankacılık hamlesi
Genel
47 görüntüleme
Genel
47 görüntüleme

Hong Kong yönetiminden açık bankacılık hamlesi

Melih Çelik - 19 Temmuz 2018

Hong Kong’un finans sektöründeki regülatör kurumu HKMA, bankacılık sektörüne yönelik olarak açık API servisini devreye aldığını duyurdu. Son dönemde FinTech…

Ant Financial, finans dünyasının sosyal ağına 120 milyon dolarlık yatırım yaptı
FinTech
61 görüntüleme
FinTech
61 görüntüleme

Ant Financial, finans dünyasının sosyal ağına 120 milyon dolarlık yatırım yaptı

Melih Çelik - 19 Temmuz 2018

Çin merkezli Snowball Finance, Ant Financial’dan 120 milyon dolarlık yatırım aldı. Şirket, finans dünyasının sosyal ağı olarak da tanımlanıyor. Alibaba…

Bir Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.