Küresel FinTech sektörünün 2017’nin üçüncü çeyreğindeki durumuna mercek tutan CB Insights raporu, yapılan anlaşmaları ve firmaların durumlarını gözler önüne serdi.

ABD’de gerçekleşen anlaşma sayılarındaki kısırlığına kıyasla Avrupa ve Asya’da yükseliş gözlenirken, Londra yine ön plana çıktı. Birleşik Krallık’ta gerçekleşen 37 adet girişim sermayesi destekli FinTech yatırımlarının değeri 358 milyon dolar seviyesini aşarak son beş çeyreğin rekorunu kırdı. Birleşik Krallık’ta gerçekleşen anlaşmaların toplam tutarı Avrupa’nın tamamında gerçekleşen anlaşmaların neredeyse yarısına ulaştı.

Girişim sermayesi destekli FinTech şirketleri, 2017’nin üçüncü çeyreğinde 278 anlaşma ile 4 milyar dolar artış gösterdi. Girişim sermayesi destekli FinTech firmaları, 2017’nin üçüncü çeyreğinde yaptıkları anlaşmalarla pozisyonlarını korurken, küresel FinTech yatırımlarına bakıldığında ikinci çeyrekte elde edilen rekora kıyasla yüzde 25 civarında bir düşüş gözlendi. 2017’nin dördüncü çeyreğinde bu oranlar korunabilirse, 2017’nin bütününü bakıldığında küresel FinTech yatırımları ve anlaşma sayıları açısından yeni bir rekorun gelmesi bekleniyor.

CB raporuna göre, 25 FinTech Unicorn’u, küresel çapta 75,7 milyar dolar değerlemeye ulaştı. 2017’nin üçüncü çeyreğinde Coinbase, 1,56 milyar dolar değerlemeye ulaşarak Unicorn olmayı başardı. Öte yandan 8 milyar dolar değerlemeyi aşan Zhong An Insurance, üçüncü çeyrekte halka açıldı. Daha önce 1,77 milyar dolar değerlemeye sahip olan kredi sağlayıcısı Prosper, 2017’nin üçüncü çeyreğinde 550 milyon dolar seviyesine düştü.

2017’nin üçüncü çeyreğinde, 50 milyon dolar üstü anlaşmaların sayısı yine dikkat çekiciydi. Üçüncü çeyrekte girişim sermayesi destekli 18 FinTech şirketi 50 milyon dolar üstü yatırım alarak, ikinci çeyrekte kırılan rekoru egale etti.

ABD’nin erken dönem FinTech anlaşmaları konusunda üçüncü çeyrekte düşüş yaşadığı gözlenmesinin yanı sıra, gerek tohum/melek yatırım konusunda, gerekse Seri A yatırım turları açısından benzer bir düşüş daha yaşandı.

Avrupa ise FinTech anlaşmaları ve dönemsel finansal raporlar açısından yeni bir rekora imza attı. Avrupa’daki girişim sermayesi destekli FinTech şirketleri 216 anlaşma ile 1,8 milyar dolar fon sağlayarak, yeni bir çeyrek rekoru kırdı. CB tarafından hazırlanan rapora göre, bu istatistik dördüncü çeyrekte de devam ederse, 2017 yılında 2 milyar dolar barajı aşılacak.

FinTech anlaşmaları konusunda bir rekor da Asya’dan geldi. Üçüncü çeyrekte 77 anlaşmanın gerçekleştiği Asya’da, toplam anlaşma sayısı 203’ü bularak 2016’daki rekoru yukarıya taşıdı. Asya’daki girişim sermayesi destekli FinTech firmalarında sağlanan 5 milyar dolarlık fon sayesinde elde edilen bu başarı son çeyrekte de devam ederse, 2016’nın rakamlarına göre yüzde 29 artış sağlanacak.

CB Insights 2017 üçüncü çeyrek küresel FinTech raporunun tamamına buradan ulaşabilirsiniz.