T.C. Merkez Bankası kripto paralar hakkında açıklama yaptı

3 Kasım 2017
1300 Görüntüleme

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Murat Çetinkaya, Bitcoin ve kripto para birimleri hakkında açıklamalarda bulundu.

TCMB Başkanı Murat Çetinkaya, İstanbul’da katıldığı bir toplantıda dijital paralara ilişkin açıklamalar yaptı. Dijital paraların finansal istikrara katkı sağlayabileceğini belirten Çetinkaya, Bitcoin ve türevi dijital para birimlerini yakından takip ettiklerini söyledi.

7 yıl içinde sıfırdan 7 bin doların üzerine çıkan değeri ile Bitcoin, sadece kripto para birimlerini takip edenlerin değil, hükümet yetkililerinin de radarında. Son birkaç ayda rekor üstüne rekor kıran Bitcoin’i göz ardı etmediğini belirten TCMB Başkanı Çetinkaya, dijital paralardaki gelişmeleri yakından izlediğini ifade ederek dijital paraların iyi tasarlanmaları durumunda finansal istikrara katkı sağlayabileceklerini dile getirdi.

Sputniknews tarafından yapılan habere göre Çetinkaya, TCMB’nin dijital paralar üzerine çalışması için piyasa katılımcılarından, politika yapıcılarından ve düzenleyicilerden oluşan bir grup oluşturulduğunu kaydetti. Bitcoin ve türevi kripto para birimlerine kayıtsız kalmadıklarını belirten Çetinkaya, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankasının konu hakkında çalışmalar yaptığını ifade etti.

Bir hafta içinde güçlü bir yükseliş ivmesi yakalayan Bitcoin, TCMB Başkanı Çetinkaya’nın açıklama yaptığı 2 Kasım 2017 tarihi itibarıyla 7 bin dolar seviyesini aşarak ivmeli yükselişini sürdürdü. Kısa süreliğine de olsa gün içinde 7 bin 400 dolar seviyesine ulaşan Bitcoin, yaklaşık 26 bin TL değerini yakaladı. Güncel kur değerlerine göre, 1 Bitcoin’in 170 gram altına denk geldiği belirtildi. Bu da 1 Bitcoin’in 100 çeyrek altından daha pahalı olduğu anlamına geliyor.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Citi ve HighRadius ortaklığı yapay zekaya odaklanıyor
Bankacılık
81 görüntüleme
Bankacılık
81 görüntüleme

Citi ve HighRadius ortaklığı yapay zekaya odaklanıyor

Erhan Kahraman - 15 Temmuz 2018

Citi’nin hazine ve ticari çözümler birimi, HighRadius’un yapay zeka ve makine öğrenme teknolojilerini kullanarak hizmet portföyünü genişletiyor. Citi, hafta içinde…

Index Ventures teknolojiye 1,65 milyar dolar yatıracak
FinTech
123 görüntüleme
FinTech
123 görüntüleme

Index Ventures teknolojiye 1,65 milyar dolar yatıracak

Erhan Kahraman - 14 Temmuz 2018

Teknoloji girişimlerini destekleyen firmalar arasına katılan Londra merkezli Index Ventures, FinTech girişimlerinin de faydalanacağı 1,65 milyar dolarlık yatırım bütçesi açıkladı.…

Nordnet, yapay zeka Amelia’yı “işten çıkardı”
Bankacılık
145 görüntüleme
Bankacılık
145 görüntüleme

Nordnet, yapay zeka Amelia’yı “işten çıkardı”

Erhan Kahraman - 14 Temmuz 2018

Nordnet'in IPSoft iş birliğiyle geçtiğimiz yıl müşteri ilişkileri süreçlerine dahil ettiği Amelia adlı yapay zeka bekleneni veremeyince işsiz kaldı. İsveç…

Bir Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.