Dijital banka Monzo’ya 93 milyon dolar yatırım

7 Kasım 2017
511 Görüntüleme

Mobil cihazlar üzerinden bankacılık hizmeti sunan, İngiltere’nin en ünlü dijital bankalarından olan Monzo, aralarında Stripe’ın da bulunduğu bir grup teknoloji firmasından 93 milyon dolar yatırım aldı.

İngiltere merkezli dijital banka Monzo, geniş bir katılımın yaşandığı yatırım turunda 93 milyon dolar fon sağlamayı başardı. Monzo tarafından yapılan resmi açıklamada; Goodwater Capital, Sequoia’s Michael Moritz, Passion Capital, Thrive Capital ve Orange Digital Ventures isimlerinin yer aldığı yatırım turunda 71 milyon sterlin (yaklaşık 93 milyon dolar) yatırım alındığı belirtildi.

Aldığı yatırımların ardından toplam yatırım miktarını 106 milyon sterlin (yaklaşık 140 milyon dolar) seviyesine çıkaran Monzo’nun firma değerinin de 280 milyon sterlin (yaklaşık 366 milyon dolar) olduğu tahmin ediliyor.

2015 yılında faaliyete geçen Monzo, akıllı telefonlar üzerinden bankacılık hizmeti veriyor. Monzo’nun çıkış noktası teknolojiye yatkın milenyum nesline hitap etmek olmasına rağmen, daha geniş bir kitleye ulaşarak İngiltere’nin en ünlü “challenger” bankası olma unvanını eline geçirdi.

Monzo herkes için kullanıma açık bir dijital banka olmasına rağmen, yeni hesap oluşturma konusunda belli bir onay sistemi ile çalışıyor. Haliyle sisteme yeni üye olanlar onay için bir süre beklemek durumunda kalıyorlar. Tüm işlemler dijital biçimde gerçekleşiyor olmasına karşın, kart kullanmak isteyen müşterilerine de ön ödemeli kart imkanı sunuyorlar.

VentureBeat sitesinde yer alan habere göre, Monzo yetkilileri elde ettikleri 93 milyon dolarlık yatırımı kullanıcı sayısını ve cari hesap miktarını ikiye katlamak için kullanmak istiyorlar.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

BKM 2018 yılı ilk 6 aylık verileri açıkladı
Genel
62 görüntüleme
Genel
62 görüntüleme

BKM 2018 yılı ilk 6 aylık verileri açıkladı

yazar05 - 19 Temmuz 2018

Bankalararası Kart Merkezi 2018 yılının ilk 6 aylık verilerini paylaştı. Yılın ilk yarısında kartlı ödemelerin %20 büyüdüğü görülüyor. Finansal okuryazarlıktaki…

Hong Kong yönetiminden açık bankacılık hamlesi
Genel
46 görüntüleme
Genel
46 görüntüleme

Hong Kong yönetiminden açık bankacılık hamlesi

Melih Çelik - 19 Temmuz 2018

Hong Kong’un finans sektöründeki regülatör kurumu HKMA, bankacılık sektörüne yönelik olarak açık API servisini devreye aldığını duyurdu. Son dönemde FinTech…

Ant Financial, finans dünyasının sosyal ağına 120 milyon dolarlık yatırım yaptı
FinTech
61 görüntüleme
FinTech
61 görüntüleme

Ant Financial, finans dünyasının sosyal ağına 120 milyon dolarlık yatırım yaptı

Melih Çelik - 19 Temmuz 2018

Çin merkezli Snowball Finance, Ant Financial’dan 120 milyon dolarlık yatırım aldı. Şirket, finans dünyasının sosyal ağı olarak da tanımlanıyor. Alibaba…

Bir Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.