Daha önce hiç yatırım yapmamış kişilere yönelik Robo-advisor (robot danışman) özelliğini duyuran Wells Fargo, teknolojiye meraklı herkesin rahatlıkla kullanabileceği bir sistem sunuyor.

Küçük çapta yatırım yapan ya da daha önce hiç yatırım yapmamış kişileri odak noktasına yerleştiren Wells Fargo’nun Robo-advisor sistemi, hem zahmetsiz hem de risksiz bir yatırım aracı oluşturuyor. Yatırım dünyasına yeni giren kişilere kolay seçenekler sunan sistem, otomatik olarak Wall Street üzerinden pazar araştırması yapıyor. “Intuitive Investor (Sezgisel Yatırımcı)” ismi verilen özellik sayesinde müşterisine uygun yatırım araçlarını değerlendiren sistem, mali müşavirlere erişim olanağı da sağlıyor.

Wells Fargo’nun dijital ve otomatik yatırım sistemlerinin başında bulunan isim Eddie Queen, Reuters’e verdiği demeçte, “Sunduğumuz teknoloji milyonlarca yeni nesil Wells Fargo müşterisinin yatırım gereksinimlerini karşılamamızı sağlıyor,” ifadesini kullandı. “Bahsini ettiğimiz yeni nesil teknolojiye oldukça meraklı ve yatırım konusunda bizden en uygun tavsiyeleri bekliyor.”

Wells Fargo’nun sunduğu sezgisel yatırımcı, yıllık talep ettiği cüzi bir danışmanlık ücreti ile kullanıcılarına 10 bin dolara kadar yatırım desteği sunuyor. Halihazırda Wells Fargo ile çalışmakta olan müşterilere ise danışmanlık ücreti konusunda iskonto uygulanıyor.

Reuters’te yer alan haberde, Wells Fargo’nun sunduğu Robo-advisory sisteminin Wall Street’te bir ilk olmadığı hatırlatıldı. Bank of America’nın da bu yılın başlarında “Merrill Edge Guided Investing” isimli bir program başlattığı, bağımsız bir firma olan Raymond James Financial’ın da Ocak ayında “Connected Advisor” isimli çözümünü kullanıma açtığı belirtildi.