Singapur’dan finansal yapay zeka projelerine 20 milyon dolar hibe

16 Kasım 2017
643 Görüntüleme

Finansal teknolojiler sektörüne olan ilgisini her fırsatta dile getiren Singapur, yakın dönemde geliştirilecek olan finansal yapay zeka projelerine toplam 20 milyon dolar destek sağlayacağını açıkladı.

FinTech sektörünün önde gelen merkezlerinden olan Singapur, yeni projelerin üretilmesi için kesenin ağzını açtı. Finansal teknolojiler sektöründe yer alan ve bankacılık konusunda yapay zeka projeleri geliştiren girişimlere destek vereceğini açıklayan Singapur, 20 milyon dolarlık hibe desteği oluşturdu.

Singapore FinTech Festival kapsamında gerçekleşen oturumda, Singapur Parasal Otoritesi (Monetary Authority of Singapore – MAS) genel müdürü resmi bir açıklama yaparak hibe programını duyurdu. Yakın dönemde geliştirilecek yapay zeka tabanlı bankacılık uygulamalarına destek vereceğini belirten MAS genel müdürü, 20 milyon dolar fon oluşturduklarını ifade etti.

MAS yetkililerinin ifadesine göre Singapur, yapay zeka teknolojilerine olan yatırımını artırmayı planlıyor. Singapur menşeli bankaların teknoloji yatırımlarının yarısını yapay zekaya yönlendirmesi gerektiğini savunan MAS yetkilileri, yeni stratejiler oluşturmak ve doğru karar vermek için yapay zekadan yararlanılması gerektiğini belirttiler.

Makine öğrenimi, doğal dil işleme, metin analizi, derin öğrenme (Deep Learning) ve öngörü analitiği gibi konularda teknoloji geliştiren girişimlere kapılarının açık olduğunu belirten MAS yetkilileri, 20 milyon dolarlık hibe ile bankacılık teknolojilerini ileriye taşımayı hedeflerinin de altını çizdiler.

Finextra’da yer alan habere göre, geliştirilecek olan teknolojiler için gerekli olan iş gücünün oluşması amacıyla eğitim programlarına destek vereceğini açıklayan MAS, yeni nesil finansal teknoloji geliştiren girişimlere yüzde 70’e kadar destek verilecek.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Gobaba, Türkiye’deki ilk lisanslı kripto para borsası oldu
Haber
Haber

Gobaba, Türkiye’deki ilk lisanslı kripto para borsası oldu

yazar05 - 16 Şubat 2019

Türkiye’deki kripto para kullanıcılarına özel çözümler sunan Londra merkezli kripto para borsası Gobaba, Türkiye’de faaliyet gösteren kripto para borsaları arasından…

Finovate Europe 2019’da öne çıkan trendler ve FinTech dünyasının değişen yüzü
Bankacılık
12 görüntüleme
Bankacılık
12 görüntüleme

Finovate Europe 2019’da öne çıkan trendler ve FinTech dünyasının değişen yüzü

Ahmet Usta - 15 Şubat 2019

Finovate Europe 2019’da dinlediğimiz 64 FinTech şirketinin ortak özelliği değişen koşullara hızla uyum sağlamaları. Öte yandan değişen sadece koşullar değil.…

Visa, Fintech Fast-Track programını CEMEA bölgesine genişletiyor
FinTech
12 görüntüleme
FinTech
12 görüntüleme

Visa, Fintech Fast-Track programını CEMEA bölgesine genişletiyor

Ahmet Usta - 15 Şubat 2019

Visa yaptığı bir açıklamayala Fintech Fast-Track Programını, gelecek nesil dijital ödeme çözümlerini geliştirme çabalarının bir parçası olarak, Orta ve Doğu…

Bir Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.