Singapur’dan finansal yapay zeka projelerine 20 milyon dolar hibe

16 Kasım 2017
573 Görüntüleme

Finansal teknolojiler sektörüne olan ilgisini her fırsatta dile getiren Singapur, yakın dönemde geliştirilecek olan finansal yapay zeka projelerine toplam 20 milyon dolar destek sağlayacağını açıkladı.

FinTech sektörünün önde gelen merkezlerinden olan Singapur, yeni projelerin üretilmesi için kesenin ağzını açtı. Finansal teknolojiler sektöründe yer alan ve bankacılık konusunda yapay zeka projeleri geliştiren girişimlere destek vereceğini açıklayan Singapur, 20 milyon dolarlık hibe desteği oluşturdu.

Singapore FinTech Festival kapsamında gerçekleşen oturumda, Singapur Parasal Otoritesi (Monetary Authority of Singapore – MAS) genel müdürü resmi bir açıklama yaparak hibe programını duyurdu. Yakın dönemde geliştirilecek yapay zeka tabanlı bankacılık uygulamalarına destek vereceğini belirten MAS genel müdürü, 20 milyon dolar fon oluşturduklarını ifade etti.

MAS yetkililerinin ifadesine göre Singapur, yapay zeka teknolojilerine olan yatırımını artırmayı planlıyor. Singapur menşeli bankaların teknoloji yatırımlarının yarısını yapay zekaya yönlendirmesi gerektiğini savunan MAS yetkilileri, yeni stratejiler oluşturmak ve doğru karar vermek için yapay zekadan yararlanılması gerektiğini belirttiler.

Makine öğrenimi, doğal dil işleme, metin analizi, derin öğrenme (Deep Learning) ve öngörü analitiği gibi konularda teknoloji geliştiren girişimlere kapılarının açık olduğunu belirten MAS yetkilileri, 20 milyon dolarlık hibe ile bankacılık teknolojilerini ileriye taşımayı hedeflerinin de altını çizdiler.

Finextra’da yer alan habere göre, geliştirilecek olan teknolojiler için gerekli olan iş gücünün oluşması amacıyla eğitim programlarına destek vereceğini açıklayan MAS, yeni nesil finansal teknoloji geliştiren girişimlere yüzde 70’e kadar destek verilecek.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Rapor: Türkiye’nin Sanal Cüzdanı
Bitcoin
95 görüntüleme
Bitcoin
95 görüntüleme

Rapor: Türkiye’nin Sanal Cüzdanı

Erhan Kahraman - 18 Ekim 2018

Twentify tarafından gerçekleştirilen yeni bir araştırma, Türkiye'deki kullanıcıların kripto para ve Blockchain'e bakış açılarını masaya yatırıyor. Teknolojinin bu hızlı değişimine…

Westpac’ten girişimler için RegTech yarışması
Bankacılık
66 görüntüleme
Bankacılık
66 görüntüleme

Westpac’ten girişimler için RegTech yarışması

Erhan Kahraman - 18 Ekim 2018

Avustralyalı banka Westpac, RegTech temalı yarışmasıyla yasal mevzuatları şirketler için birer külfet olmaktan çıkarmayı hedefleyen FinTech girişimlerine 40 bin dolara…

Blockchain girişimi Adhara 15 milyon dolar yatırım aldı
Bankacılık
97 görüntüleme
Bankacılık
97 görüntüleme

Blockchain girişimi Adhara 15 milyon dolar yatırım aldı

Erhan Kahraman - 18 Ekim 2018

Merkez bankalarının Blockchain teknolojileriyle tanışmasını kolaylaştıran FinTech girişimi Adhara, Ethereum tasarım merkezi Consensys'ten 15 milyon dolar yatırım aldı. Kripto ekosisteminin…

Bir Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.