Singapur’dan finansal yapay zeka projelerine 20 milyon dolar hibe

16 Kasım 2017
532 Görüntüleme

Finansal teknolojiler sektörüne olan ilgisini her fırsatta dile getiren Singapur, yakın dönemde geliştirilecek olan finansal yapay zeka projelerine toplam 20 milyon dolar destek sağlayacağını açıkladı.

FinTech sektörünün önde gelen merkezlerinden olan Singapur, yeni projelerin üretilmesi için kesenin ağzını açtı. Finansal teknolojiler sektöründe yer alan ve bankacılık konusunda yapay zeka projeleri geliştiren girişimlere destek vereceğini açıklayan Singapur, 20 milyon dolarlık hibe desteği oluşturdu.

Singapore FinTech Festival kapsamında gerçekleşen oturumda, Singapur Parasal Otoritesi (Monetary Authority of Singapore – MAS) genel müdürü resmi bir açıklama yaparak hibe programını duyurdu. Yakın dönemde geliştirilecek yapay zeka tabanlı bankacılık uygulamalarına destek vereceğini belirten MAS genel müdürü, 20 milyon dolar fon oluşturduklarını ifade etti.

MAS yetkililerinin ifadesine göre Singapur, yapay zeka teknolojilerine olan yatırımını artırmayı planlıyor. Singapur menşeli bankaların teknoloji yatırımlarının yarısını yapay zekaya yönlendirmesi gerektiğini savunan MAS yetkilileri, yeni stratejiler oluşturmak ve doğru karar vermek için yapay zekadan yararlanılması gerektiğini belirttiler.

Makine öğrenimi, doğal dil işleme, metin analizi, derin öğrenme (Deep Learning) ve öngörü analitiği gibi konularda teknoloji geliştiren girişimlere kapılarının açık olduğunu belirten MAS yetkilileri, 20 milyon dolarlık hibe ile bankacılık teknolojilerini ileriye taşımayı hedeflerinin de altını çizdiler.

Finextra’da yer alan habere göre, geliştirilecek olan teknolojiler için gerekli olan iş gücünün oluşması amacıyla eğitim programlarına destek vereceğini açıklayan MAS, yeni nesil finansal teknoloji geliştiren girişimlere yüzde 70’e kadar destek verilecek.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Fosun, İsrailli FinTech The Floor’a yatırım yaptı
FinTech
157 görüntüleme
FinTech
157 görüntüleme

Fosun, İsrailli FinTech The Floor’a yatırım yaptı

Erhan Kahraman - 21 Ağustos 2018

APAC bölgesinde faaliyet gösteren Fosun ve Fosun Hani Securities, İsrailli FinTech inovasyon merkezi The Floor için 5 milyon dolar yatırım…

Bankaların rekabeti, müşteri değerlendirmeleriyle şekillenecek
Bankacılık
111 görüntüleme
Bankacılık
111 görüntüleme

Bankaların rekabeti, müşteri değerlendirmeleriyle şekillenecek

Erhan Kahraman - 20 Ağustos 2018

İngiltere'nin finansal düzenleyicileri CMA ve FCA tarafından yayımlanan yeni raporla birlikte, bankacılık sistemi daha şeffaf hale gelirken, müşteri değerlendirmeleri rekabete…

Capital One’ın ortak kimlik patenti onaylandı
Bankacılık
129 görüntüleme
Bankacılık
129 görüntüleme

Capital One’ın ortak kimlik patenti onaylandı

Erhan Kahraman - 20 Ağustos 2018

Capital One tarafından başvurusu sonuçlandırılan yeni patent, kullanıcıların farklı platformlarda ortak bir kimlik doğrulama sistemi kullanmasını sağlayacak. Blockchain, kimlik doğrulama…

Bir Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.