“Tahmin zor bir iş… Yanılmak, haklı çıkmaktan çok daha kolay…”

Bu sözler Hackernoon.com sitesinde Bitcoin hakkında yazı kaleme alan fütürist Daniel Jeffries’a ait. Dünyanın en ünlü kripto para birimi Bitcoin’in on yıllık geçmişinden yola çıkarak, gelecek on yılı hakkında tahminler içeren bir makale yazan Jeffries, hem Bitcoin hem de Blockchain hakkında görüşlerini aktardı.

Yaptığı gelecek tahmininde “Bitcoin sıfıra inecek” ya da “Bitcoin rezerv para birimi olup 1 milyon dolar değerine ulaşacak” gibi iddialı tahminlerde bulunmadığını ifade eden Jeffries, bunun yerine teknolojinin nasıl dönüşeceğine ve toplumun da değişen teknolojiye ne şekilde adapte olacağına odaklandığını belirtti.

Önceki öngörüleri başarılıydı

Bugüne kadar yaptığı gelecek öngörülerinde başarılı sonuçlar elde eden Jeffries, Bitcoin konusunda da iddialı olduğunu ama yüzde 100 emin olamayacağını da belirtti. Tüm zamanların en büyük bilimkurgu yazarlarından Sir Arthur C. Clarke örneği veren Jeffries, ünlü yazarın uydular, GPS, bulut teknolojileri, internet ve telekomünikasyon gibi teknolojileri öngörmesine rağmen kimi konularda yanıldığını hatırlattı.

Jeffries, gelecek hakkında öngörüde bulunabilmek şu üç maddeye dikkat çekti:

  1. Sabır
  2. Gözlem
  3. Günümüzün çözümlerini yarının sorunlarına nakletmemek

İzlediği metodoloji ile Bitcoin’in geleceği hakkında fikirlerini aktaran Jeffries, öncelikle basit, daha sonra da daha karmaşık öngörülerini yazdı.

İşte fütürist Daniel Jeffries’in Bitcoin öngörüleri:

1 – Bitcoin balonu patlayacak mı?

Hemen her sektörde olduğu gibi kripto para borsasında da, sisteme sürekli giriş-çıkış yapan kişiler fiyatları kötü yönde etkileniyor. Fakat bu bir son değil. Zira hikaye daha yeni başlıyor.

Şu anda Bitcoin konusunda muazzam bir talep var. Çok fazla potansiyel bulunuyor. Merkezi olmayan para birimlerine olan ilginin günbegün arttığını izliyoruz. Bu ilginin artacağı kesin.

Kripto para birimleri son 500 yılın en büyük icadı. Böylesi büyük bir icat bir anda yok olamaz. Zamanla olgunlaşıp daha düzgün biçimde çalışmaya başlayacak.

2 – Devletlerin kripto para birimleri gelişecek

Kripto para birimlerini takip edenlerin hoşuna gitmeyecek olsa da devletlerin dijital para birimlerine destek vermesine kesin gözüyle bakılıyor.

Merkezi kontrolü yok ederek, tamamen özgürlük sunan kripto para birimlerine alternatif üretmek isteyecek olan hükümetler, kendi para birimlerini kullanıma açacaklar.

Devletler tarafından geliştirilen kripto para birimlerine dair üretilen fikirler iç açıcı gözükmese ve özgür para birimi mantığına aykırı düşse de, zamanla farklı alternatifler üretilecektir.

3- Merkezi olmayan para birimleri, tüm dünyanın ortak işletim sistemi haline gelecek

Bir önceki maddede bahsedilen merkezi kripto para alternatifleri üretilecek olsa da, merkezi olmayan para birimlerinin sonu gelecek değil. Pek çok hükümet bu sistemi yıkmak isteyecek belki ama merkezi olmayan para birimleri her zaman var olacak.

Devletler kendi sınırları içinde Blockchain tabanlı kripto para birimleri oluşturabilirler belki ama küresel bir para birimi oluşturma konusunda sınıfta kalacaklar.

Zira, hiçbir ülke tüm dünya ile uzlaşamayacağı için merkezi olmayan kripto para birimleri küresel para birimi olmaya çok daha yakınlar. Bu da merkezi bulunmayan kripto para birimlerinin kolay kolay yok olmayacakları anlamına geliyor.

4 – Kripto para birimlerinin sonunu, basit bir uygulama getirmeyecek

Gelişen teknolojiyle birlikte alışkanlıklar da hızla değişiyor. Alışılagelmiş teknolojik ürünlerin bambaşka bir sisteme dönüştürülmesi kaçınılmaz. Bu duruma iyi bir örnek olarak Brave Browser gösterilebilir. Tüm reklam ve tracer uygulamalarını iptal ederek çalışan Brave Browser gibi, kripto para birimlerinin değiş tokuşunu mümkün kılan farklı tarayıcıların da ortaya çıkışını izliyoruz. Ancak bunlar kripto para birimlerini bitirecek türden değiller.

Kripto para birimlerinin yerine geçecek uygulamanın;

  • Her yerde aynı anda bulunan,
  • Kullanımı kolay,
  • Tıpkı para birimleri gibi değiş tokuş yapmaya izin veren ve bunu yaparken de gizliliğin korunmasını sağlayan,
  • Aynı zamanda da açık kaynaklı olması gerekiyor.

Yani, kripto para birimlerinin alternatifinin üretilmesi için daha çok yol alınması gerek.

5 – Blockchain, merkezi olmayan konsensüslerin sadece başlangıcı

Blockchain, merkezi olmayan konsensüs mekanizmalarının ilk başarılı uygulaması olarak biliniyor. Öte yandan IOTA’s Tangle ve HashGraph gibi yeni icatlar da ortaya çıkıyor. Bu sistemlerin başarılı olup olmaması önemli değil. Çünkü bunlara benzer daha birçok merkezi olmayan konsensüsler oluşturulacak.

Blockchain’in avantajlarını yeni yeni çözsek de, gelecekte alternatiflerini sıklıkla göreceğiz.

6 – Kripto para birimlerinin kullanımı çok daha kolay hale gelecek

An itibarıyla, konuya yabancı biri için kripto para birimlerini anlamak ve hayatın akışı içerisinde düzenli olarak kullanmak çok zor. Ancak hemen her fütüristin tahmin ettiği üzere bu teknolojinin kullanımı çok daha kolay hale gelecek.

7 – Kripto para birimlerinin protokolleri birbirilerine benzeyecek

Şu anda kullanımda olan tüm kripto para birimlerinin kendilerine has işlem protokolleri var. Yapılan tüm işlemler de bu protokollere göre düzenleniyor. Bu durum kripto para birimleri arasında tam bir uyum sağlamayı güçleştiriyor.

Yakın gelecekte Visa veya Mastercard benzeri ortak bir kripto para protokolü oluşturularak kullanımı kolaylaştırılacak.

8 – Ana kripto para birimleri, yüzlerce alt coin ve sonsuz varyasyonda mini coin’ler ortaya çıkacak

Şu an için akla gelen her fikir için coin üretiyoruz. Yeni bir teknoloji fikriniz mi var? Hemen bir ICO oluşturup kendi coin’inizi meydana getiriyorsunuz.

Bu durum haddinden fazla kripto para biriminin oluşmasına neden oluyor. Gelecekte ise bu coin’ler belli ana başlıklar altında toplanacak ve düzen sağlanacak.

Belli başlı işler ve sektörlere özel olarak üretilmiş kripto para birimleri bulunacak. Tüm kripto para birimleri ise belli bir düzen içerisinde oluşturulacak.

9 – Ekonomi hakkında hiçbir şey bilmediğimizi fark edeceğiz

Var olan ekonomi teorilerinin tümü, mürekkebin ve odun ateşinin revaçta olduğu zamanlara dayanıyor.

Yakın gelecekte, güncel ekonominin bambaşka dinamikleri olduğunu fark edeceğiz. Coin’ler sayesinde oluşacak mikro ekonomik sistemler adeta birbirleriyle savaşa girecekler.

10 – Kısa vadeli iş ekonomisi hiç olmadığı kadar büyüyecek

İkinci Dünya Savaşı’nı gören nesil tüm hayatı boyunca bir ya da iki işte çalışmıştı. Bugün insanlar kariyerleri boyunca ortalama beş ya da altı işte çalışılıyor.

Gelecekte ise aynı anda beş ya da altı işte çalışmak mümkün olacak.

Kripto para birimleri ve Blockchain hakkında fikirlerini aktaran fütürist Daniel Jeffries’ın yazısının tamamına buradan ulaşabilirsiniz.