KPMG’nin 2017 FinTech 100 listesinde bir Türk isim

20 Kasım 2017
1011 Görüntüleme

KPMG ile H2 Ventures tarafından hazırlanan ve dünyanın dört bir yanından yılın en iyi FinTech şirketlerinin değerlendirildiği “FinTech 100” listesi yayımlandı. Dünyanın önde gelen 100 FinTech şirketinin ilan edildiği listede, dev şirketlerin arasında, bir Türk girişimi olan iyzico da yer aldı.

Türkiye’nin bayrağını iyzico taşıdı

Finansal teknolojiler sektöründe yeni nesil hizmet ve ürün sunan firmaların mercek altına alındığı listede, piyasaya yön veren şirketler ön plana çıktı. Dünya üzerinde 29 ülkeden 100 FinTech girişiminin incelendiği raporda, sektöre getirdiği inovatif yeniliklerle adından söz ettiren iyzico, Türkiye’yi temsil eden tek firma oldu.

KPMG tarafından iki parçaya ayrılan liste, “En iyi 50” ve “Yükselen 50” şeklinde yayımlandı. Top 50 listesinde dünyanın önde gelen unicorn’ları (değerleri 1 milyar doları aşan firmalar) yer alırken, yükselme potansiyeli olan 50 firma arasında ise Türkiye’den iyzico kendine yer buldu.

Top 50 listesinde “X faktörünün” önemi

Listeyi hazırlayan KPMG’nin yaptığı açıklamaya göre, firmalar arasında seçim yapılırken şirketlerin toplam sermaye miktarları, faaliyet gösterdikleri alan, sermaye artırma oranları, coğrafi çeşitlilikleri, sektör açısından çeşitlilikleri, çalışan sayıları ve kuruluş tarihleri gibi kriterler göz önünde bulunduruldu. Tüm kriterlere ek olarak sıralamayı belirleyen bir de “X” faktörü oluşturan KPMG, girişimlerin ürün, hizmet ve iş modeli konusundaki inovatif derecelerini baz aldığını söyledi.

Listede yer alan şirketlerin;

 • 41 tanesi İngiltere ve EMEA (Europe, the Middle East and Africa – Avrupa, Orta Doğu ve Afrika),
 • 29 tanesi Amerika (Kuzey ve Güney Amerika),
 • 30 tanesi ise Asya (Avustralya ve Yeni Zelanda dahil) bölgesinde yer alıyordu.

Top 10 listesine 5 firmayı sokmayı başaran Çin, FinTech 100 listesinde adeta gövde gösterisi yaptı. Geçmiş yıllarda da elde ettiği başarısını sürdüren Çin, FinTech konusundaki yükselişini bir kez daha ispatlamış oldu.

Yükselme potansiyeli olan 50 firmanın bulunduğu ikinci listede ise EMEA bölgesinin belirgin bir üstünlüğü göze çarptı. Yükselen 50 listesinde 29 isim ile EMEA hatırı sayılır bir yükseliş trendi yakaladığını ilan etti.

Diğer taraftan Avustralya’nın da FinTech sektöründe önemli bir yükseliş trendi yakaladığı gözlerden kaçmadı.

Kredi ve ödeme şirketleri ön plandaydı

KPMG tarafından belirlenen FinTech 100 listesinde her zaman olduğu gibi kredi ve ödeme şirketleri ön plana çıktı.

Top 100 listesinde yer alan şirketlerin sektörlere göre dağılımı şu şekilde oldu:

 • 32 kredi şirketi
 • 21 ödeme firması
 • 15 işlem ve sermaye piyasası girişimi
 • 12 sigorta şirketi
 • 7 varlık yönetimi firması
 • 6 RegTech ve siber güvenlik girişimi
 • 4 Blockchain ve kripto para birimi şirketi
 • 3 veri ve analitik şirketi

KPMG tarafından yapılan açıklamada, kredi veren ve ödeme işlemi sağlayan şirketlerin 2017 yılında önemli yükselişe sahip oldukları belirtildi. Öte yandan veri ve analitik şirketlerinde de hatırı sayılır bir yükselişin gözlendiği ifade edildi.

KPMG ve H2 Ventures tarafından hazırlanan rapora ve listede yer alan firmalar hakkındaki genel bilgilere ulaşmak için buraya tıklayabilirsiniz.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Trustology, 8 milyon dolarlık tohum finansmanı sağladı
Bitcoin
10 görüntüleme
Bitcoin
10 görüntüleme

Trustology, 8 milyon dolarlık tohum finansmanı sağladı

Erhan Kahraman - 13 Aralık 2018

UBS Blockchain’in eski patronu Alex Batlin, özel ve kurumsal müşterilere dijital varlıklarının güvenliğini sağlamaya yardımcı olmak sunacağı yeni hizmeti için…

Ontario, FinTech Danışma Komitesi için yeni adaylar arıyor
Bankacılık
10 görüntüleme
Bankacılık
10 görüntüleme

Ontario, FinTech Danışma Komitesi için yeni adaylar arıyor

Erhan Kahraman - 12 Aralık 2018

Ontario Menkul Değerler Komisyonu (OSC), FinTech Danışma Komitesi'ne (FAC) üyelik başvurusunda bulunacak yeni adaylar arıyor. Üyelik sürecinin bir parçası olarak,…

Elavon’dan Gürcistan’a FinTech yatırımı
Bankacılık
12 görüntüleme
Bankacılık
12 görüntüleme

Elavon’dan Gürcistan’a FinTech yatırımı

Erhan Kahraman - 12 Aralık 2018

U.S. Bancorp'un yan kuruluşu olan Küresel bir ödeme şirketi Elavon, finans ve ödeme teknolojileri genelinde yenilikleri daha da hızlandırmak için…

Bir Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.