Veridium ve Wala bankasızlara Blockchain ile çözüm sunuyor

21 Kasım 2017
771 Görüntüleme

Biyometrik teknolojiler sunan Veridium, Blockchain destekli finansal servisler platformu Wala ile ortaklığa gitti. İki firma, bankalara erişimi olmayan (unbanked) ve bankalara erişimi kısıtlı olan (underbanked) kitleyi baz alarak ücretsiz bankacılık çözümleri üretecek.

Başlangıç aşamasında Afrika bölgesini hedef alan ikili, ücretsiz bankacılık uygulamalarının ilk örneklerini teste açıyor. Yaptıkları resmi açıklamada, dünya genelinde 3,5 milyar unbanked ve underbanked popülasyonu olduğunu belirttiler. Veridium ve Wala şirketleri, bankacılık sisteminin dışında kalan bu büyük kitlenin bankacılık uygulamalarına dahil edilmesi için proje üretecek. Blockchain tabanlı çözümler sunacak olan ikili, ücretsiz bankacılık hizmetleri ile bankalarla ilişiği olmayan insanların sisteme dahil olmalarını sağlayacak.

Bill ve Melinda Gates Foundation tarafından destek alan Digital Financial Services (DFS) Innovation Lab bünyesinde geliştirilen Veridium, Android işletim sistemini destekleyen akıllı cihazlarda biyometrik kimlik doğrulaması sunuyor. Yapılan resmi açıklamada, sunulan sistemin alım gücü düşük kitlenin yüksek oranda sahip olduğu ortalama on yaşındaki akıllı telefonlarda bile çalıştığı ifade edildi.

Diğer taraftan, Wala ise tamamen dijital bir model kullanarak müşterilere bankacılık hizmetleri sunuyor. Android tabanlı mobil bir bankacılık platformu oluşturan Wala, müşterilerine kolay ve ucuz bankacılık hizmeti ulaştırıyor.

Banking Technology sitesindeki haberde Wala CEO’su Tricia Martinez’in sözlerine de yer verildi. Martinez, “Bankacılık sistemindeki yüksek maliyetli işlemleri ortadan kaldırmak için Blockchain teknolojisini kullanıyoruz. Bankacılık işlemlerini gerçekleştirmek için on yaşına kadar akıllı telefonlara destek veriyoruz,” ifadesini kullandı.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Mastercard “açık bankacılık merkezi” için FinTech girişimi ile anlaştı
Haber
7 görüntüleme
Haber
7 görüntüleme

Mastercard “açık bankacılık merkezi” için FinTech girişimi ile anlaştı

yazar05 - 19 Şubat 2019

Visa ve JPMorgan'ın olduğu gibi Mastercard'da yeni finansal teknolojiler geliştirmenin peşinde. Ödeme dünyasının devi 'açık bankacılık merkezi için FinTech girişimiyle…

Video Röportaj: Emre Sayın, Fcase Kurucu Ortağı
Video
17 görüntüleme
Video
17 görüntüleme

Video Röportaj: Emre Sayın, Fcase Kurucu Ortağı

Ahmet Usta - 18 Şubat 2019

Finovate Europe 2019'a katılan Fcase'i ziyaret ederek şirketin kurucu ortağı Emre Sayın ile şirketlerini ve çözüm sundukları konuları konuştuk. https://youtu.be/jKkSXl8UOsI

Oracle Blockchain Platformu sınır ötesi ödemeleri kolaylaştıracak
Genel
16 görüntüleme
Genel
16 görüntüleme

Oracle Blockchain Platformu sınır ötesi ödemeleri kolaylaştıracak

yazar05 - 18 Şubat 2019

Çekya merkezli FinTech girişimi SDK.finance, Oracle Blockchain Platformu'nu kullanarak ödeme endüstrisini değiştirmeyi hedefliyor. SDK.finance, Oracle Blockchain Platformu'nu bankalar ve finans…

Bir Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.