Veridium ve Wala bankasızlara Blockchain ile çözüm sunuyor

21 Kasım 2017
700 Görüntüleme

Biyometrik teknolojiler sunan Veridium, Blockchain destekli finansal servisler platformu Wala ile ortaklığa gitti. İki firma, bankalara erişimi olmayan (unbanked) ve bankalara erişimi kısıtlı olan (underbanked) kitleyi baz alarak ücretsiz bankacılık çözümleri üretecek.

Başlangıç aşamasında Afrika bölgesini hedef alan ikili, ücretsiz bankacılık uygulamalarının ilk örneklerini teste açıyor. Yaptıkları resmi açıklamada, dünya genelinde 3,5 milyar unbanked ve underbanked popülasyonu olduğunu belirttiler. Veridium ve Wala şirketleri, bankacılık sisteminin dışında kalan bu büyük kitlenin bankacılık uygulamalarına dahil edilmesi için proje üretecek. Blockchain tabanlı çözümler sunacak olan ikili, ücretsiz bankacılık hizmetleri ile bankalarla ilişiği olmayan insanların sisteme dahil olmalarını sağlayacak.

Bill ve Melinda Gates Foundation tarafından destek alan Digital Financial Services (DFS) Innovation Lab bünyesinde geliştirilen Veridium, Android işletim sistemini destekleyen akıllı cihazlarda biyometrik kimlik doğrulaması sunuyor. Yapılan resmi açıklamada, sunulan sistemin alım gücü düşük kitlenin yüksek oranda sahip olduğu ortalama on yaşındaki akıllı telefonlarda bile çalıştığı ifade edildi.

Diğer taraftan, Wala ise tamamen dijital bir model kullanarak müşterilere bankacılık hizmetleri sunuyor. Android tabanlı mobil bir bankacılık platformu oluşturan Wala, müşterilerine kolay ve ucuz bankacılık hizmeti ulaştırıyor.

Banking Technology sitesindeki haberde Wala CEO’su Tricia Martinez’in sözlerine de yer verildi. Martinez, “Bankacılık sistemindeki yüksek maliyetli işlemleri ortadan kaldırmak için Blockchain teknolojisini kullanıyoruz. Bankacılık işlemlerini gerçekleştirmek için on yaşına kadar akıllı telefonlara destek veriyoruz,” ifadesini kullandı.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Accenture FinTech İnovasyon Laboratuvarı başvuruları açıldı
FinTech
92 görüntüleme
FinTech
92 görüntüleme

Accenture FinTech İnovasyon Laboratuvarı başvuruları açıldı

Erhan Kahraman - 21 Ekim 2018

Accenture, New York'ta açtığı FinTech İnovasyon Laboratuvarı'nın 12 haftalık programı için başvuruları almaya başladı. New York City İş Birliği Fonu…

Azimo’dan KOBİ’ler için ödeme hizmeti
Bankacılık
85 görüntüleme
Bankacılık
85 görüntüleme

Azimo’dan KOBİ’ler için ödeme hizmeti

Erhan Kahraman - 21 Ekim 2018

Dijital para transfer servisi Azimo, İngiltere ve Avrupa'daki KOBİ'lerin 189 ülkedeki ticari ödeme ve yatırımlarında kullanabilecekleri Azimo Business hizmetini devreye…

ABD’nin borsa otoritesi SEC, FinTech portali kurdu
Bankacılık
109 görüntüleme
Bankacılık
109 görüntüleme

ABD’nin borsa otoritesi SEC, FinTech portali kurdu

Erhan Kahraman - 20 Ekim 2018

Özel sektör ile FinTech, Blockchain ve yapay zeka gibi gelişmekte olan teknolojiler üzerine doğrudan iletişim kurmak isteyen ABD Menkul Kıymetler…

Bir Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.