Biyometrik teknolojiler sunan Veridium, Blockchain destekli finansal servisler platformu Wala ile ortaklığa gitti. İki firma, bankalara erişimi olmayan (unbanked) ve bankalara erişimi kısıtlı olan (underbanked) kitleyi baz alarak ücretsiz bankacılık çözümleri üretecek.

Başlangıç aşamasında Afrika bölgesini hedef alan ikili, ücretsiz bankacılık uygulamalarının ilk örneklerini teste açıyor. Yaptıkları resmi açıklamada, dünya genelinde 3,5 milyar unbanked ve underbanked popülasyonu olduğunu belirttiler. Veridium ve Wala şirketleri, bankacılık sisteminin dışında kalan bu büyük kitlenin bankacılık uygulamalarına dahil edilmesi için proje üretecek. Blockchain tabanlı çözümler sunacak olan ikili, ücretsiz bankacılık hizmetleri ile bankalarla ilişiği olmayan insanların sisteme dahil olmalarını sağlayacak.

Bill ve Melinda Gates Foundation tarafından destek alan Digital Financial Services (DFS) Innovation Lab bünyesinde geliştirilen Veridium, Android işletim sistemini destekleyen akıllı cihazlarda biyometrik kimlik doğrulaması sunuyor. Yapılan resmi açıklamada, sunulan sistemin alım gücü düşük kitlenin yüksek oranda sahip olduğu ortalama on yaşındaki akıllı telefonlarda bile çalıştığı ifade edildi.

Diğer taraftan, Wala ise tamamen dijital bir model kullanarak müşterilere bankacılık hizmetleri sunuyor. Android tabanlı mobil bir bankacılık platformu oluşturan Wala, müşterilerine kolay ve ucuz bankacılık hizmeti ulaştırıyor.

Banking Technology sitesindeki haberde Wala CEO’su Tricia Martinez’in sözlerine de yer verildi. Martinez, “Bankacılık sistemindeki yüksek maliyetli işlemleri ortadan kaldırmak için Blockchain teknolojisini kullanıyoruz. Bankacılık işlemlerini gerçekleştirmek için on yaşına kadar akıllı telefonlara destek veriyoruz,” ifadesini kullandı.