ABN Amro geliştiriciler için API’lerini kullanıma açtı

22 Kasım 2017
582 Görüntüleme

Üçüncü parti yazılım geliştiricilerine uygun bankacılık hizmetleri sunmaya başlayan ABN Amro, “Developers Portal (Geliştirici Portalı)” isimli platformda yer alan birçok API’sini kullanıma açtı.

Ticari faaliyetlerin daha kolay hale gelmesi için çeşitli program arabirimleri oluşturan ABN Amro, geliştirici portalı aracılığıyla API’lerini ücretsiz biçimde sundu. Yakın zaman önce üçüncü parti yazılım geliştiricilerine destek vermeye başlayacağını açıklayan banka böylece sözünü kısa sürede tutmuş oldu.

Gerek banka bünyesindeki müşterilere, gerekse finansal teknolojiler sektöründe yer alan diğer firmalara daha iyi hizmet vermek için API’lerin kullanıma açıldığı duyuruldu.

Banka tarafından yayımlanan resmi basın açıklamasında, üçüncü parti geliştiricilere daha fazla önem verilerek inovasyon hamlelerinin artırılacağı belirtildi. Banka yetkilileri, API’lerin günümüzde sadece entegrasyon aracı olmadıklarını, finansal kuruluşları birbirlerine bağlayan dijital yapıtaşları haline geldiklerini ifade ettiler. Müşteri deneyiminin artırılması için bankaya özel yazılım geliştirenlerin yanı sıra harici uygulama geliştiricilerine de yeni iş modelleri oluşturmak için API’lerin yararlı olacağı savunudu.

ABN Amro yaptığı açıklama içerisinde, sadece bankaların değil, birçok farklı sektörlerde de API sistemlerinin kullanıldığının altı çizildi. Apple, Spotify ve Google örnekleri veren banka, pek çok web sitesinin, teknoloji devi firmaların sunduğu API’leri bünyelerine kattıklarını hatırlattı. Google Maps örneğini kullanan ABN Amro, web sitesi geliştiricilerinin Google Maps API’lerini sitelerine ekleyerek kullanıcılarına daha kaliteli hizmet sunduklarını söyledi.

Banka olarak sundukları API’lerin tıpkı Google Maps uygulaması gibi entegrasyonu kolay, katma değeri yüksek çözümler oldukları da vurgulandı.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Allied Wallet Hong Kong merkezli Epayment’ı satın aldı
FinTech
5 görüntüleme
FinTech
5 görüntüleme

Allied Wallet Hong Kong merkezli Epayment’ı satın aldı

Tahsin Özyer - 17 Haziran 2019

196 ülkede ödeme çözümleri sunan küresel FinTech şirketi Allied Wallet, Hong Kong'un en büyük FinTech şirketlerinden biri olan Epayment'ı satın…

Myanmar Merkez Bankası’ndan QR kod hamlesi
FinTech
10 görüntüleme
FinTech
10 görüntüleme

Myanmar Merkez Bankası’ndan QR kod hamlesi

Tahsin Özyer - 17 Haziran 2019

Myanmar Merkez Bankası ülkede QR kod yöntemiyle ödemelerin yapılmasını yakında onaylayacak. Böylelikle mobil cihazlarla kolay bir şekilde ödemeler gerçekleştirilebilecek. Şanghay…

Paytm tüccarlar için yönlendirici motorunu piyasaya sürdü
FinTech
16 görüntüleme
FinTech
16 görüntüleme

Paytm tüccarlar için yönlendirici motorunu piyasaya sürdü

Tahsin Özyer - 17 Haziran 2019

Hindistan merkezli ödeme firması Paytm, tüccarların daha yüksek ödeme başarı oranı elde etmesini sağlayacak yapay zeka destekli yönlendirici motorunu piyasaya…

Yorum Bırakın

e-Posta adresiniz gizli kalacak

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.