ABN Amro geliştiriciler için API’lerini kullanıma açtı

22 Kasım 2017
493 Görüntüleme

Üçüncü parti yazılım geliştiricilerine uygun bankacılık hizmetleri sunmaya başlayan ABN Amro, “Developers Portal (Geliştirici Portalı)” isimli platformda yer alan birçok API’sini kullanıma açtı.

Ticari faaliyetlerin daha kolay hale gelmesi için çeşitli program arabirimleri oluşturan ABN Amro, geliştirici portalı aracılığıyla API’lerini ücretsiz biçimde sundu. Yakın zaman önce üçüncü parti yazılım geliştiricilerine destek vermeye başlayacağını açıklayan banka böylece sözünü kısa sürede tutmuş oldu.

Gerek banka bünyesindeki müşterilere, gerekse finansal teknolojiler sektöründe yer alan diğer firmalara daha iyi hizmet vermek için API’lerin kullanıma açıldığı duyuruldu.

Banka tarafından yayımlanan resmi basın açıklamasında, üçüncü parti geliştiricilere daha fazla önem verilerek inovasyon hamlelerinin artırılacağı belirtildi. Banka yetkilileri, API’lerin günümüzde sadece entegrasyon aracı olmadıklarını, finansal kuruluşları birbirlerine bağlayan dijital yapıtaşları haline geldiklerini ifade ettiler. Müşteri deneyiminin artırılması için bankaya özel yazılım geliştirenlerin yanı sıra harici uygulama geliştiricilerine de yeni iş modelleri oluşturmak için API’lerin yararlı olacağı savunudu.

ABN Amro yaptığı açıklama içerisinde, sadece bankaların değil, birçok farklı sektörlerde de API sistemlerinin kullanıldığının altı çizildi. Apple, Spotify ve Google örnekleri veren banka, pek çok web sitesinin, teknoloji devi firmaların sunduğu API’leri bünyelerine kattıklarını hatırlattı. Google Maps örneğini kullanan ABN Amro, web sitesi geliştiricilerinin Google Maps API’lerini sitelerine ekleyerek kullanıcılarına daha kaliteli hizmet sunduklarını söyledi.

Banka olarak sundukları API’lerin tıpkı Google Maps uygulaması gibi entegrasyonu kolay, katma değeri yüksek çözümler oldukları da vurgulandı.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

6493 sayılı kanunda yeni düzenlemeler yayınlandı
Haber
40 görüntüleme
Haber
40 görüntüleme

6493 sayılı kanunda yeni düzenlemeler yayınlandı

yazar05 - 22 Ekim 2018

FinTech girişimleri için oldukça önemli olan 6493 sayılı "ÖDEME HİZMETLERİ VE ELEKTRONİK PARA İHRACI İLE ÖDEME KURULUŞLARI VE ELEKTRONİK PARA…

Facebook ve Google yeni bankanız olabilir
Genel
56 görüntüleme
Genel
56 görüntüleme

Facebook ve Google yeni bankanız olabilir

yazar05 - 22 Ekim 2018

Büyük teknoloji şirketleri, bankalara bakış açısını değiştirerek bilinen bankacılık sürecini tamamen değiştirebilirler mi? Henüz bu sorunun cevabı bilinmesi bile ödemeler…

Video Röportaj: Denis Duliçi – Akaunting Kurucu Ortağı
Röportaj
64 görüntüleme
Röportaj
64 görüntüleme

Video Röportaj: Denis Duliçi – Akaunting Kurucu Ortağı

yazar05 - 22 Ekim 2018

Lonca Mezuniyet Gününde bir FinTech girişimi olarak sunduğu çözümlerle dikkat çeken Akaunting'in kurucu ortağı Denis Duliçi ile Akaunting'i ve Türkiye'deki…

Bir Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.