ABN Amro geliştiriciler için API’lerini kullanıma açtı

22 Kasım 2017
537 Görüntüleme

Üçüncü parti yazılım geliştiricilerine uygun bankacılık hizmetleri sunmaya başlayan ABN Amro, “Developers Portal (Geliştirici Portalı)” isimli platformda yer alan birçok API’sini kullanıma açtı.

Ticari faaliyetlerin daha kolay hale gelmesi için çeşitli program arabirimleri oluşturan ABN Amro, geliştirici portalı aracılığıyla API’lerini ücretsiz biçimde sundu. Yakın zaman önce üçüncü parti yazılım geliştiricilerine destek vermeye başlayacağını açıklayan banka böylece sözünü kısa sürede tutmuş oldu.

Gerek banka bünyesindeki müşterilere, gerekse finansal teknolojiler sektöründe yer alan diğer firmalara daha iyi hizmet vermek için API’lerin kullanıma açıldığı duyuruldu.

Banka tarafından yayımlanan resmi basın açıklamasında, üçüncü parti geliştiricilere daha fazla önem verilerek inovasyon hamlelerinin artırılacağı belirtildi. Banka yetkilileri, API’lerin günümüzde sadece entegrasyon aracı olmadıklarını, finansal kuruluşları birbirlerine bağlayan dijital yapıtaşları haline geldiklerini ifade ettiler. Müşteri deneyiminin artırılması için bankaya özel yazılım geliştirenlerin yanı sıra harici uygulama geliştiricilerine de yeni iş modelleri oluşturmak için API’lerin yararlı olacağı savunudu.

ABN Amro yaptığı açıklama içerisinde, sadece bankaların değil, birçok farklı sektörlerde de API sistemlerinin kullanıldığının altı çizildi. Apple, Spotify ve Google örnekleri veren banka, pek çok web sitesinin, teknoloji devi firmaların sunduğu API’leri bünyelerine kattıklarını hatırlattı. Google Maps örneğini kullanan ABN Amro, web sitesi geliştiricilerinin Google Maps API’lerini sitelerine ekleyerek kullanıcılarına daha kaliteli hizmet sunduklarını söyledi.

Banka olarak sundukları API’lerin tıpkı Google Maps uygulaması gibi entegrasyonu kolay, katma değeri yüksek çözümler oldukları da vurgulandı.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Mastercard “açık bankacılık merkezi” için FinTech girişimi ile anlaştı
Haber
7 görüntüleme
Haber
7 görüntüleme

Mastercard “açık bankacılık merkezi” için FinTech girişimi ile anlaştı

yazar05 - 19 Şubat 2019

Visa ve JPMorgan'ın olduğu gibi Mastercard'da yeni finansal teknolojiler geliştirmenin peşinde. Ödeme dünyasının devi 'açık bankacılık merkezi için FinTech girişimiyle…

Video Röportaj: Emre Sayın, Fcase Kurucu Ortağı
Video
17 görüntüleme
Video
17 görüntüleme

Video Röportaj: Emre Sayın, Fcase Kurucu Ortağı

Ahmet Usta - 18 Şubat 2019

Finovate Europe 2019'a katılan Fcase'i ziyaret ederek şirketin kurucu ortağı Emre Sayın ile şirketlerini ve çözüm sundukları konuları konuştuk. https://youtu.be/jKkSXl8UOsI

Oracle Blockchain Platformu sınır ötesi ödemeleri kolaylaştıracak
Genel
16 görüntüleme
Genel
16 görüntüleme

Oracle Blockchain Platformu sınır ötesi ödemeleri kolaylaştıracak

yazar05 - 18 Şubat 2019

Çekya merkezli FinTech girişimi SDK.finance, Oracle Blockchain Platformu'nu kullanarak ödeme endüstrisini değiştirmeyi hedefliyor. SDK.finance, Oracle Blockchain Platformu'nu bankalar ve finans…

Bir Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.