ABN Amro geliştiriciler için API’lerini kullanıma açtı

22 Kasım 2017
514 Görüntüleme

Üçüncü parti yazılım geliştiricilerine uygun bankacılık hizmetleri sunmaya başlayan ABN Amro, “Developers Portal (Geliştirici Portalı)” isimli platformda yer alan birçok API’sini kullanıma açtı.

Ticari faaliyetlerin daha kolay hale gelmesi için çeşitli program arabirimleri oluşturan ABN Amro, geliştirici portalı aracılığıyla API’lerini ücretsiz biçimde sundu. Yakın zaman önce üçüncü parti yazılım geliştiricilerine destek vermeye başlayacağını açıklayan banka böylece sözünü kısa sürede tutmuş oldu.

Gerek banka bünyesindeki müşterilere, gerekse finansal teknolojiler sektöründe yer alan diğer firmalara daha iyi hizmet vermek için API’lerin kullanıma açıldığı duyuruldu.

Banka tarafından yayımlanan resmi basın açıklamasında, üçüncü parti geliştiricilere daha fazla önem verilerek inovasyon hamlelerinin artırılacağı belirtildi. Banka yetkilileri, API’lerin günümüzde sadece entegrasyon aracı olmadıklarını, finansal kuruluşları birbirlerine bağlayan dijital yapıtaşları haline geldiklerini ifade ettiler. Müşteri deneyiminin artırılması için bankaya özel yazılım geliştirenlerin yanı sıra harici uygulama geliştiricilerine de yeni iş modelleri oluşturmak için API’lerin yararlı olacağı savunudu.

ABN Amro yaptığı açıklama içerisinde, sadece bankaların değil, birçok farklı sektörlerde de API sistemlerinin kullanıldığının altı çizildi. Apple, Spotify ve Google örnekleri veren banka, pek çok web sitesinin, teknoloji devi firmaların sunduğu API’leri bünyelerine kattıklarını hatırlattı. Google Maps örneğini kullanan ABN Amro, web sitesi geliştiricilerinin Google Maps API’lerini sitelerine ekleyerek kullanıcılarına daha kaliteli hizmet sunduklarını söyledi.

Banka olarak sundukları API’lerin tıpkı Google Maps uygulaması gibi entegrasyonu kolay, katma değeri yüksek çözümler oldukları da vurgulandı.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Trustology, 8 milyon dolarlık tohum finansmanı sağladı
Bitcoin
10 görüntüleme
Bitcoin
10 görüntüleme

Trustology, 8 milyon dolarlık tohum finansmanı sağladı

Erhan Kahraman - 13 Aralık 2018

UBS Blockchain’in eski patronu Alex Batlin, özel ve kurumsal müşterilere dijital varlıklarının güvenliğini sağlamaya yardımcı olmak sunacağı yeni hizmeti için…

Ontario, FinTech Danışma Komitesi için yeni adaylar arıyor
Bankacılık
10 görüntüleme
Bankacılık
10 görüntüleme

Ontario, FinTech Danışma Komitesi için yeni adaylar arıyor

Erhan Kahraman - 12 Aralık 2018

Ontario Menkul Değerler Komisyonu (OSC), FinTech Danışma Komitesi'ne (FAC) üyelik başvurusunda bulunacak yeni adaylar arıyor. Üyelik sürecinin bir parçası olarak,…

Elavon’dan Gürcistan’a FinTech yatırımı
Bankacılık
12 görüntüleme
Bankacılık
12 görüntüleme

Elavon’dan Gürcistan’a FinTech yatırımı

Erhan Kahraman - 12 Aralık 2018

U.S. Bancorp'un yan kuruluşu olan Küresel bir ödeme şirketi Elavon, finans ve ödeme teknolojileri genelinde yenilikleri daha da hızlandırmak için…

Bir Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.