UniCredit, Almanya ile İtalya ülkeleri arasında gerçek zamanlı ödeme sistemini başlattığını duyurdu. Resmen faaliyete geçen anlık ödeme altyapısını teste tabi tutan UniCredit, iki ülke arasında para transferi gerçekleştirdi. İşlem sadece 2,5 saniye sürdü.

Banka tarafından basın mensuplarına yapılan tanıtımda, Almanya ve İtalya arasında gerçek zamanlı para transferi gerçekleştirildi. İki ülke arasındaki para transferi toplam 2,5 saniye sürdü. Avrupa dahilinde gerçek zamanlı sınır ötesi ödeme sistemi kuran UniCredit, gerçekleştirdiği ilk resmi para transferinin ardından Almanya’da gerçek zamanlı sınır ötesi para transferi yapan ilk banka olma unvanını da eline geçirdi.

UniCredit’in resmi basın açıklamasında, tüm işlemin Avrupa Merkez Bankası tarafından oluşturulan ve Avrupa Ödemeler Konseyi tarafından da onaylanan SEPA Credit Transfer Instant şemasına uygun biçimde gerçekleştiği belirtildi.

Gerçek zamanlı sınır ötesi para transferi, birkaç saniye içerisinde ülkeler arasında ödemelerin gerçekleşmesini sağlıyor. EPC’nin belirlediği kurallara göre, en fazla 15 bin avro para gönderimi yapılabiliyor.

Sınır ötesi anlık para transfer sistemi hakkında konuşan UniCredit Küresel Eş Başkanı Gianfranco Bisagni, “Uzun süren geliştirme çalışmalarının ardından resmi olarak gerçek zamanlı sınır ötesi ödeme sistemini duyurmaktan dolayı gururluyuz. Gerçek zamanlı ödeme sistemleri konusunda her zaman ön sıralarda yer alan bir isim olmaya çalıştık. Geliştirdiğimiz bu sistemin de yeni nesil ödeme sistemlerine öncülük etmesini umut ediyoruz. Haftanın her günü ve günün her saati çalışan, hızlı ve şeffaf ödeme altyapılarının kurulması konusunda teşviklerimizi de her zaman devam ettireceğiz,” şeklinde konuştu.