UniCredit, gerçek zamanlı sınır ötesi ödeme sistemi kurdu

23 Kasım 2017
833 Görüntüleme

UniCredit, Almanya ile İtalya ülkeleri arasında gerçek zamanlı ödeme sistemini başlattığını duyurdu. Resmen faaliyete geçen anlık ödeme altyapısını teste tabi tutan UniCredit, iki ülke arasında para transferi gerçekleştirdi. İşlem sadece 2,5 saniye sürdü.

Banka tarafından basın mensuplarına yapılan tanıtımda, Almanya ve İtalya arasında gerçek zamanlı para transferi gerçekleştirildi. İki ülke arasındaki para transferi toplam 2,5 saniye sürdü. Avrupa dahilinde gerçek zamanlı sınır ötesi ödeme sistemi kuran UniCredit, gerçekleştirdiği ilk resmi para transferinin ardından Almanya’da gerçek zamanlı sınır ötesi para transferi yapan ilk banka olma unvanını da eline geçirdi.

UniCredit’in resmi basın açıklamasında, tüm işlemin Avrupa Merkez Bankası tarafından oluşturulan ve Avrupa Ödemeler Konseyi tarafından da onaylanan SEPA Credit Transfer Instant şemasına uygun biçimde gerçekleştiği belirtildi.

Gerçek zamanlı sınır ötesi para transferi, birkaç saniye içerisinde ülkeler arasında ödemelerin gerçekleşmesini sağlıyor. EPC’nin belirlediği kurallara göre, en fazla 15 bin avro para gönderimi yapılabiliyor.

Sınır ötesi anlık para transfer sistemi hakkında konuşan UniCredit Küresel Eş Başkanı Gianfranco Bisagni, “Uzun süren geliştirme çalışmalarının ardından resmi olarak gerçek zamanlı sınır ötesi ödeme sistemini duyurmaktan dolayı gururluyuz. Gerçek zamanlı ödeme sistemleri konusunda her zaman ön sıralarda yer alan bir isim olmaya çalıştık. Geliştirdiğimiz bu sistemin de yeni nesil ödeme sistemlerine öncülük etmesini umut ediyoruz. Haftanın her günü ve günün her saati çalışan, hızlı ve şeffaf ödeme altyapılarının kurulması konusunda teşviklerimizi de her zaman devam ettireceğiz,” şeklinde konuştu.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Allied Wallet Hong Kong merkezli Epayment’ı satın aldı
FinTech
5 görüntüleme
FinTech
5 görüntüleme

Allied Wallet Hong Kong merkezli Epayment’ı satın aldı

Tahsin Özyer - 17 Haziran 2019

196 ülkede ödeme çözümleri sunan küresel FinTech şirketi Allied Wallet, Hong Kong'un en büyük FinTech şirketlerinden biri olan Epayment'ı satın…

Myanmar Merkez Bankası’ndan QR kod hamlesi
FinTech
10 görüntüleme
FinTech
10 görüntüleme

Myanmar Merkez Bankası’ndan QR kod hamlesi

Tahsin Özyer - 17 Haziran 2019

Myanmar Merkez Bankası ülkede QR kod yöntemiyle ödemelerin yapılmasını yakında onaylayacak. Böylelikle mobil cihazlarla kolay bir şekilde ödemeler gerçekleştirilebilecek. Şanghay…

Paytm tüccarlar için yönlendirici motorunu piyasaya sürdü
FinTech
16 görüntüleme
FinTech
16 görüntüleme

Paytm tüccarlar için yönlendirici motorunu piyasaya sürdü

Tahsin Özyer - 17 Haziran 2019

Hindistan merkezli ödeme firması Paytm, tüccarların daha yüksek ödeme başarı oranı elde etmesini sağlayacak yapay zeka destekli yönlendirici motorunu piyasaya…

Yorum Bırakın

e-Posta adresiniz gizli kalacak

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.