UniCredit, gerçek zamanlı sınır ötesi ödeme sistemi kurdu

23 Kasım 2017
794 Görüntüleme

UniCredit, Almanya ile İtalya ülkeleri arasında gerçek zamanlı ödeme sistemini başlattığını duyurdu. Resmen faaliyete geçen anlık ödeme altyapısını teste tabi tutan UniCredit, iki ülke arasında para transferi gerçekleştirdi. İşlem sadece 2,5 saniye sürdü.

Banka tarafından basın mensuplarına yapılan tanıtımda, Almanya ve İtalya arasında gerçek zamanlı para transferi gerçekleştirildi. İki ülke arasındaki para transferi toplam 2,5 saniye sürdü. Avrupa dahilinde gerçek zamanlı sınır ötesi ödeme sistemi kuran UniCredit, gerçekleştirdiği ilk resmi para transferinin ardından Almanya’da gerçek zamanlı sınır ötesi para transferi yapan ilk banka olma unvanını da eline geçirdi.

UniCredit’in resmi basın açıklamasında, tüm işlemin Avrupa Merkez Bankası tarafından oluşturulan ve Avrupa Ödemeler Konseyi tarafından da onaylanan SEPA Credit Transfer Instant şemasına uygun biçimde gerçekleştiği belirtildi.

Gerçek zamanlı sınır ötesi para transferi, birkaç saniye içerisinde ülkeler arasında ödemelerin gerçekleşmesini sağlıyor. EPC’nin belirlediği kurallara göre, en fazla 15 bin avro para gönderimi yapılabiliyor.

Sınır ötesi anlık para transfer sistemi hakkında konuşan UniCredit Küresel Eş Başkanı Gianfranco Bisagni, “Uzun süren geliştirme çalışmalarının ardından resmi olarak gerçek zamanlı sınır ötesi ödeme sistemini duyurmaktan dolayı gururluyuz. Gerçek zamanlı ödeme sistemleri konusunda her zaman ön sıralarda yer alan bir isim olmaya çalıştık. Geliştirdiğimiz bu sistemin de yeni nesil ödeme sistemlerine öncülük etmesini umut ediyoruz. Haftanın her günü ve günün her saati çalışan, hızlı ve şeffaf ödeme altyapılarının kurulması konusunda teşviklerimizi de her zaman devam ettireceğiz,” şeklinde konuştu.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Mastercard “açık bankacılık merkezi” için FinTech girişimi ile anlaştı
Haber
7 görüntüleme
Haber
7 görüntüleme

Mastercard “açık bankacılık merkezi” için FinTech girişimi ile anlaştı

yazar05 - 19 Şubat 2019

Visa ve JPMorgan'ın olduğu gibi Mastercard'da yeni finansal teknolojiler geliştirmenin peşinde. Ödeme dünyasının devi 'açık bankacılık merkezi için FinTech girişimiyle…

Video Röportaj: Emre Sayın, Fcase Kurucu Ortağı
Video
17 görüntüleme
Video
17 görüntüleme

Video Röportaj: Emre Sayın, Fcase Kurucu Ortağı

Ahmet Usta - 18 Şubat 2019

Finovate Europe 2019'a katılan Fcase'i ziyaret ederek şirketin kurucu ortağı Emre Sayın ile şirketlerini ve çözüm sundukları konuları konuştuk. https://youtu.be/jKkSXl8UOsI

Oracle Blockchain Platformu sınır ötesi ödemeleri kolaylaştıracak
Genel
16 görüntüleme
Genel
16 görüntüleme

Oracle Blockchain Platformu sınır ötesi ödemeleri kolaylaştıracak

yazar05 - 18 Şubat 2019

Çekya merkezli FinTech girişimi SDK.finance, Oracle Blockchain Platformu'nu kullanarak ödeme endüstrisini değiştirmeyi hedefliyor. SDK.finance, Oracle Blockchain Platformu'nu bankalar ve finans…

Bir Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.