Bloomberg sitesinde yer alan Bain & Co. anketine göre, banka müşterilerinin yüzde 60’ı finansal çözümler sunan teknoloji firmalarına karşı bir hayli ilgili.

Bankacılık sektörüne yeni bir soluk getiren ve tüm işlemlerin daha rahat, kolay ve ucuz yapılmasını sağlayan FinTech firmalarına olan ilgi günbegün artıyor. Yapılan anketler, FinTech’lere olan ilginin yanı sıra güvenin de yükseldiğini ortaya koyuyor.

Bloomberg haber sitesinde yer alan ve Bain & Co. tarafından ABD’de düzenlenen ankette, katılımcılardan bankalar ile finansal çözümler sunan teknoloji firmalarını kıyaslamaları istendi. Buna göre, banka müşterilerinin yüzde 60’ının FinTech firmalarıyla çalışmaya hevesli oldukları ortaya çıktı.

Aynı ankete katılan 18 ila 34 yaşları arasındaki grubun FinTech’lere olan ilgisi yüzde 73 seviyesine ulaştı. Anket sonucunda milenyum neslinin kredi kartı, mevduat hesabı, yatırım veya ipotek gibi konularda FinTech şirketlerinden hizmet almaya daha yakın oldukları gözler önüne serildi.

Anketin sonuçları hakkında konuşan Bain & Co. üyesi Gerard du Toit, “Düzenlediğimiz ankete katılanlar, alışveriş deneyiminin Amazon kadar basit şekle dönüşmesi halinde FinTech şirketleriyle çalışmaya şimdiden hazır olduklarını belirttiler. Çin’e baktığımızda bu durumun çoktan gerçekleştiğini görebiliyoruz. Çin’deki popülasyonun önemli bir kısmı ödeme işlemlerinin çoğunu WeChat ve Alipay gibi mobil cüzdan sistemleriyle yapıyor,” şeklinde konuştu.

Bain şirketinin 22 ülkeyi baz alan ve 133 bin 171 kişi üzerinde yapılan anketinde ise, Hindistan ve Çin’deki katılımcıların yüzde 80’inin finansal hizmetleri teknoloji firmalarından almak istedikleri ortaya çıktı. Finansal hizmetleri teknoloji şirketlerinden almaya sıcak bakmayan tek ülke ise Fransa oldu.