RBS ve NatWest Invest, Robo-Advisor hizmeti başlattı

28 Kasım 2017
573 Görüntüleme

Royal Bank of Scotland, NatWest Bank ile ortaklığa girerek Birleşik Krallık’ta robo-advisor hizmeti veren ilk finansal kuruluş oldu.

Yatırım konusunda bilgisi olmayan ya da küçük birikimler yapan kullanıcılara yönelik dijital finansal danışmanlık hizmetini duyuran Royal Bank of Scotland, ada ülkesindeki ilk robo-advisor hizmetini sunan isim olarak kayda geçti. NatWest Bank ile ortaklaşa düzenlenen projede, bankaların halihazırdaki 5 milyondan fazla müşterisi bu platformdan yararlanabilecek.

Bank Innovation sitesinde yer alan haberde kısa sürede, düşük maliyetli ve hızlı yatırım tavsiyeleri almak isteyen kullanıcılara yönelik bir hizmet olduğu vurgulanan sistemin, düşük meblağlardaki yatırımları değerlendirdiği açıklandı. En fazla 500 İngiliz sterlini yatırım yapılabilen robo-advisor sisteminde, risk derecelerine göre yatırımlar değerlendiriliyor.

Minimum yatırım süresi sınırı koymayan yetkililer, robo-advisor sisteminin verimli çalışması için yatırımcıların en az 5 yıl boyunca mevduatlarını bankada tutmaları gerektiğini ifade ediyorlar.

Yetkililer tarafından herhangi bir danışmanlık hizmeti ücreti talep edilmediği açıklandı. Ancak müşteri, toplam mevduatı içerisinden para çekmek ister ya da fazladan danışmanlık hizmeti talebinde bulunursa, bu durumda 10 sterlin ücret alınıyor.

Mevduat hesaplarını 7/24 izleyen robo-advisor hizmeti, müşterinin hesabındaki meblağı en uygun yatırım araçlarında değerlendiriyor. Müşteri tarafından belirlenen risk seçenekleri çerçevesinde yatırım fırsatlarını otomatik olarak kollayan sistem, önceden belirlenmiş kâr vaadine uygun biçimde mevduat hesabını yönetiyor. Yatırım yapan müşteriler, dijital bankacılık sayfasından diledikleri zaman mevduatlarının hareketini gözlemleyebiliyorlar.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Allied Wallet Hong Kong merkezli Epayment’ı satın aldı
FinTech
5 görüntüleme
FinTech
5 görüntüleme

Allied Wallet Hong Kong merkezli Epayment’ı satın aldı

Tahsin Özyer - 17 Haziran 2019

196 ülkede ödeme çözümleri sunan küresel FinTech şirketi Allied Wallet, Hong Kong'un en büyük FinTech şirketlerinden biri olan Epayment'ı satın…

Myanmar Merkez Bankası’ndan QR kod hamlesi
FinTech
10 görüntüleme
FinTech
10 görüntüleme

Myanmar Merkez Bankası’ndan QR kod hamlesi

Tahsin Özyer - 17 Haziran 2019

Myanmar Merkez Bankası ülkede QR kod yöntemiyle ödemelerin yapılmasını yakında onaylayacak. Böylelikle mobil cihazlarla kolay bir şekilde ödemeler gerçekleştirilebilecek. Şanghay…

Paytm tüccarlar için yönlendirici motorunu piyasaya sürdü
FinTech
16 görüntüleme
FinTech
16 görüntüleme

Paytm tüccarlar için yönlendirici motorunu piyasaya sürdü

Tahsin Özyer - 17 Haziran 2019

Hindistan merkezli ödeme firması Paytm, tüccarların daha yüksek ödeme başarı oranı elde etmesini sağlayacak yapay zeka destekli yönlendirici motorunu piyasaya…

Yorum Bırakın

e-Posta adresiniz gizli kalacak

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.