RBS ve NatWest Invest, Robo-Advisor hizmeti başlattı

28 Kasım 2017
505 Görüntüleme

Royal Bank of Scotland, NatWest Bank ile ortaklığa girerek Birleşik Krallık’ta robo-advisor hizmeti veren ilk finansal kuruluş oldu.

Yatırım konusunda bilgisi olmayan ya da küçük birikimler yapan kullanıcılara yönelik dijital finansal danışmanlık hizmetini duyuran Royal Bank of Scotland, ada ülkesindeki ilk robo-advisor hizmetini sunan isim olarak kayda geçti. NatWest Bank ile ortaklaşa düzenlenen projede, bankaların halihazırdaki 5 milyondan fazla müşterisi bu platformdan yararlanabilecek.

Bank Innovation sitesinde yer alan haberde kısa sürede, düşük maliyetli ve hızlı yatırım tavsiyeleri almak isteyen kullanıcılara yönelik bir hizmet olduğu vurgulanan sistemin, düşük meblağlardaki yatırımları değerlendirdiği açıklandı. En fazla 500 İngiliz sterlini yatırım yapılabilen robo-advisor sisteminde, risk derecelerine göre yatırımlar değerlendiriliyor.

Minimum yatırım süresi sınırı koymayan yetkililer, robo-advisor sisteminin verimli çalışması için yatırımcıların en az 5 yıl boyunca mevduatlarını bankada tutmaları gerektiğini ifade ediyorlar.

Yetkililer tarafından herhangi bir danışmanlık hizmeti ücreti talep edilmediği açıklandı. Ancak müşteri, toplam mevduatı içerisinden para çekmek ister ya da fazladan danışmanlık hizmeti talebinde bulunursa, bu durumda 10 sterlin ücret alınıyor.

Mevduat hesaplarını 7/24 izleyen robo-advisor hizmeti, müşterinin hesabındaki meblağı en uygun yatırım araçlarında değerlendiriyor. Müşteri tarafından belirlenen risk seçenekleri çerçevesinde yatırım fırsatlarını otomatik olarak kollayan sistem, önceden belirlenmiş kâr vaadine uygun biçimde mevduat hesabını yönetiyor. Yatırım yapan müşteriler, dijital bankacılık sayfasından diledikleri zaman mevduatlarının hareketini gözlemleyebiliyorlar.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Trustology, 8 milyon dolarlık tohum finansmanı sağladı
Bitcoin
10 görüntüleme
Bitcoin
10 görüntüleme

Trustology, 8 milyon dolarlık tohum finansmanı sağladı

Erhan Kahraman - 13 Aralık 2018

UBS Blockchain’in eski patronu Alex Batlin, özel ve kurumsal müşterilere dijital varlıklarının güvenliğini sağlamaya yardımcı olmak sunacağı yeni hizmeti için…

Ontario, FinTech Danışma Komitesi için yeni adaylar arıyor
Bankacılık
10 görüntüleme
Bankacılık
10 görüntüleme

Ontario, FinTech Danışma Komitesi için yeni adaylar arıyor

Erhan Kahraman - 12 Aralık 2018

Ontario Menkul Değerler Komisyonu (OSC), FinTech Danışma Komitesi'ne (FAC) üyelik başvurusunda bulunacak yeni adaylar arıyor. Üyelik sürecinin bir parçası olarak,…

Elavon’dan Gürcistan’a FinTech yatırımı
Bankacılık
12 görüntüleme
Bankacılık
12 görüntüleme

Elavon’dan Gürcistan’a FinTech yatırımı

Erhan Kahraman - 12 Aralık 2018

U.S. Bancorp'un yan kuruluşu olan Küresel bir ödeme şirketi Elavon, finans ve ödeme teknolojileri genelinde yenilikleri daha da hızlandırmak için…

Bir Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.