RBS ve NatWest Invest, Robo-Advisor hizmeti başlattı

28 Kasım 2017
534 Görüntüleme

Royal Bank of Scotland, NatWest Bank ile ortaklığa girerek Birleşik Krallık’ta robo-advisor hizmeti veren ilk finansal kuruluş oldu.

Yatırım konusunda bilgisi olmayan ya da küçük birikimler yapan kullanıcılara yönelik dijital finansal danışmanlık hizmetini duyuran Royal Bank of Scotland, ada ülkesindeki ilk robo-advisor hizmetini sunan isim olarak kayda geçti. NatWest Bank ile ortaklaşa düzenlenen projede, bankaların halihazırdaki 5 milyondan fazla müşterisi bu platformdan yararlanabilecek.

Bank Innovation sitesinde yer alan haberde kısa sürede, düşük maliyetli ve hızlı yatırım tavsiyeleri almak isteyen kullanıcılara yönelik bir hizmet olduğu vurgulanan sistemin, düşük meblağlardaki yatırımları değerlendirdiği açıklandı. En fazla 500 İngiliz sterlini yatırım yapılabilen robo-advisor sisteminde, risk derecelerine göre yatırımlar değerlendiriliyor.

Minimum yatırım süresi sınırı koymayan yetkililer, robo-advisor sisteminin verimli çalışması için yatırımcıların en az 5 yıl boyunca mevduatlarını bankada tutmaları gerektiğini ifade ediyorlar.

Yetkililer tarafından herhangi bir danışmanlık hizmeti ücreti talep edilmediği açıklandı. Ancak müşteri, toplam mevduatı içerisinden para çekmek ister ya da fazladan danışmanlık hizmeti talebinde bulunursa, bu durumda 10 sterlin ücret alınıyor.

Mevduat hesaplarını 7/24 izleyen robo-advisor hizmeti, müşterinin hesabındaki meblağı en uygun yatırım araçlarında değerlendiriyor. Müşteri tarafından belirlenen risk seçenekleri çerçevesinde yatırım fırsatlarını otomatik olarak kollayan sistem, önceden belirlenmiş kâr vaadine uygun biçimde mevduat hesabını yönetiyor. Yatırım yapan müşteriler, dijital bankacılık sayfasından diledikleri zaman mevduatlarının hareketini gözlemleyebiliyorlar.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Mastercard “açık bankacılık merkezi” için FinTech girişimi ile anlaştı
Haber
7 görüntüleme
Haber
7 görüntüleme

Mastercard “açık bankacılık merkezi” için FinTech girişimi ile anlaştı

yazar05 - 19 Şubat 2019

Visa ve JPMorgan'ın olduğu gibi Mastercard'da yeni finansal teknolojiler geliştirmenin peşinde. Ödeme dünyasının devi 'açık bankacılık merkezi için FinTech girişimiyle…

Video Röportaj: Emre Sayın, Fcase Kurucu Ortağı
Video
16 görüntüleme
Video
16 görüntüleme

Video Röportaj: Emre Sayın, Fcase Kurucu Ortağı

Ahmet Usta - 18 Şubat 2019

Finovate Europe 2019'a katılan Fcase'i ziyaret ederek şirketin kurucu ortağı Emre Sayın ile şirketlerini ve çözüm sundukları konuları konuştuk. https://youtu.be/jKkSXl8UOsI

Oracle Blockchain Platformu sınır ötesi ödemeleri kolaylaştıracak
Genel
15 görüntüleme
Genel
15 görüntüleme

Oracle Blockchain Platformu sınır ötesi ödemeleri kolaylaştıracak

yazar05 - 18 Şubat 2019

Çekya merkezli FinTech girişimi SDK.finance, Oracle Blockchain Platformu'nu kullanarak ödeme endüstrisini değiştirmeyi hedefliyor. SDK.finance, Oracle Blockchain Platformu'nu bankalar ve finans…

Bir Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.