RBS ve NatWest Invest, Robo-Advisor hizmeti başlattı

28 Kasım 2017
486 Görüntüleme

Royal Bank of Scotland, NatWest Bank ile ortaklığa girerek Birleşik Krallık’ta robo-advisor hizmeti veren ilk finansal kuruluş oldu.

Yatırım konusunda bilgisi olmayan ya da küçük birikimler yapan kullanıcılara yönelik dijital finansal danışmanlık hizmetini duyuran Royal Bank of Scotland, ada ülkesindeki ilk robo-advisor hizmetini sunan isim olarak kayda geçti. NatWest Bank ile ortaklaşa düzenlenen projede, bankaların halihazırdaki 5 milyondan fazla müşterisi bu platformdan yararlanabilecek.

Bank Innovation sitesinde yer alan haberde kısa sürede, düşük maliyetli ve hızlı yatırım tavsiyeleri almak isteyen kullanıcılara yönelik bir hizmet olduğu vurgulanan sistemin, düşük meblağlardaki yatırımları değerlendirdiği açıklandı. En fazla 500 İngiliz sterlini yatırım yapılabilen robo-advisor sisteminde, risk derecelerine göre yatırımlar değerlendiriliyor.

Minimum yatırım süresi sınırı koymayan yetkililer, robo-advisor sisteminin verimli çalışması için yatırımcıların en az 5 yıl boyunca mevduatlarını bankada tutmaları gerektiğini ifade ediyorlar.

Yetkililer tarafından herhangi bir danışmanlık hizmeti ücreti talep edilmediği açıklandı. Ancak müşteri, toplam mevduatı içerisinden para çekmek ister ya da fazladan danışmanlık hizmeti talebinde bulunursa, bu durumda 10 sterlin ücret alınıyor.

Mevduat hesaplarını 7/24 izleyen robo-advisor hizmeti, müşterinin hesabındaki meblağı en uygun yatırım araçlarında değerlendiriyor. Müşteri tarafından belirlenen risk seçenekleri çerçevesinde yatırım fırsatlarını otomatik olarak kollayan sistem, önceden belirlenmiş kâr vaadine uygun biçimde mevduat hesabını yönetiyor. Yatırım yapan müşteriler, dijital bankacılık sayfasından diledikleri zaman mevduatlarının hareketini gözlemleyebiliyorlar.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Facebook ve Google yeni bankanız olabilir
Genel
42 görüntüleme
Genel
42 görüntüleme

Facebook ve Google yeni bankanız olabilir

yazar05 - 22 Ekim 2018

Büyük teknoloji şirketleri, bankalara bakış açısını değiştirerek bilinen bankacılık sürecini tamamen değiştirebilirler mi? Henüz bu sorunun cevabı bilinmesi bile ödemeler…

Video Röportaj: Denis Duliçi – Akaunting Kurucu Ortağı
Röportaj
56 görüntüleme
Röportaj
56 görüntüleme

Video Röportaj: Denis Duliçi – Akaunting Kurucu Ortağı

yazar05 - 22 Ekim 2018

Lonca Mezuniyet Gününde bir FinTech girişimi olarak sunduğu çözümlerle dikkat çeken Akaunting'in kurucu ortağı Denis Duliçi ile Akaunting'i ve Türkiye'deki…

AXA yeni fon yapılanmasıyla FinTech’e yöneliyor
FinTech
45 görüntüleme
FinTech
45 görüntüleme

AXA yeni fon yapılanmasıyla FinTech’e yöneliyor

Erhan Kahraman - 22 Ekim 2018

AXA Investment Managers, Framlington Finansal fonunu FinTech odaklı yatırımlar yapacak şekilde yeniden organize ediyor. Otuz yıla yakın geçmişi bulunan 55…

Bir Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.