Bölgesel FinTech Trendleri: Doğu Doğu’ya karşı

30 Kasım 2017
644 Görüntüleme

Finans ve bankacılık sektöründe söz sahibi isimlerden olan Finovate, bölgeler bazında FinTech trendlerini masaya yatırdı. Asya Pasifik ve Orta Doğu / Kuzey Afrika bölgelerini kıyaslayan Finovate, bölgelerin öncelik verdiği FinTech dallarını inceledi.

Hangi bölgede, hangi FinTech trendlerinin daha popüler olduğunu irdeleyen Finovate’in bulguları şu yönde:

ASYA PASİFİK

Nüfus: Yaklaşık 4,5 milyar

BÖLGEYE ÖZGÜ FINTECH TRENDLERİ:

Mobil cüzdan

Apple ve Google gibi teknoloji devlerinin ürünleri piyasaya sürülmüş olmasına rağmen ABD’de mobil cüzdanlara yeterince ilgi gösterilmediği malum. Asya Pasifik bölgesindeyse mobil cüzdanlar adeta kral. Hem teknolojik açıdan hem de kullanım potansiyeli açısından mobil cüzdanlar Asya Pasifik bölgesinde başa güreşiyor. Forrester Research şirketi tarafından yapılan araştırmaya göre metropolde yaşayan Çinli tüketicilerin yüzde 76’ı mobil cüzdan ile ödeme yapıyor.

Blockchain

Asya Pasifik bölgesinde Blockchain konusunda atılan adımlar ve geliştirilen teknolojiler kadar yatırım oranları da göz kamaştırıyor. Yapılan araştırmalara göre, Bitcoin ödemelerinin yüzde 80’i Çin yuanı ile gerçekleşiyor. Öte yandan Singapur da bölgenin söz sahibi isimlerinden. Singapur dolarının Ethereum bazlı Blockchain projelerine uygun hale getirilmesi için çalışılıyor.

Yapay zeka

Çinli şirketler yapay zeka konusunda attıkları adımlarla da adlarından söz ettiriyorlar. Alibaba, Tencent, Ping An ve Baidu gibi isimler sadece ödeme sistemlerinde değil, bireysel kredi, kredi puanlama, varlık yönetimi, kitle fonlama ve kripto para borsası gibi konularda da liderler. Bunlara ek olarak yapay zeka projeleriyle de gündeme geliyorlar.

ORTA DOĞU / KUZEY AFRİKA (MENA)

Nüfus: Yaklaşık 381 milyon

BÖLGEYE ÖZGÜ FINTECH TRENDLERİ:

İslami bankacılık

MENA bölgesi dünyanın en yüksek Müslüman popülasyonuna sahip. Dolayısıyla bu bölgedeki finansal projelerin, şeriat kurallarına uygun biçimde gerçekleşmesi popülerliklerini artırıyor. İslami bankacılığın kendine özgü yatırım modelleri, kendilerine özgü finansal tanımları bulunuyor: Mudarebe (Mudarabah – kâr veya zarar ortaklığı), Vedîa (Wadiah – emanet kasası), Muşareke (Musharaka – sermaye ortaklığı) ve Murabaha (Murabahah – kâr ilavesi) gibi.

Sınır ötesi transfer

Hem internet ve hem de e-ticaret kullanımı MENA bölgesinde hızlı biçimde artıyor. Birleşik Arap Emirlikleri özelinden gidecek olursak, internet kullanan kişi sayısı yüzde 99 seviyesine ulaştı. Elektronik ticareti tercih edenlerin sayısı ise yüzde 62’yi gördü. Üstelik bunun yüzde 25’lik kısmı 2016 yılında eklendi. Böylesine artış gösteren internet kullanımı, sınır ötesi transfer işlemlerinde de online mecraların kullanılmasının önünü açtı. Petrol zengini ülkelerdeki sınır ötesi para transferlerinin dijital yöntemlerle yapılması, bölgedeki FinTech popülerliğini de artırdı.

Bankasızlara yönelik teknolojiler

MENA bölgesindeki yetişkinlerin yüzde 86’sında banka hesabı yok. Asya Pasifik bölgesinde bu oran yüzde 31 iken, dünya ortalaması ise yüzde 39. Kısacası MENA bölgesi, FinTech startup’ları için son derece bakir bir bölge. Finansal teknoloji sunmak isteyen her türlü girişimin MENA bölgesinde yüksek potansiyel ile karşılaşması muhtemel.

Finovate tarafından hazırlanan raporun tamamına buradan ulaşabilirsiniz.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Allied Wallet Hong Kong merkezli Epayment’ı satın aldı
FinTech
5 görüntüleme
FinTech
5 görüntüleme

Allied Wallet Hong Kong merkezli Epayment’ı satın aldı

Tahsin Özyer - 17 Haziran 2019

196 ülkede ödeme çözümleri sunan küresel FinTech şirketi Allied Wallet, Hong Kong'un en büyük FinTech şirketlerinden biri olan Epayment'ı satın…

Myanmar Merkez Bankası’ndan QR kod hamlesi
FinTech
10 görüntüleme
FinTech
10 görüntüleme

Myanmar Merkez Bankası’ndan QR kod hamlesi

Tahsin Özyer - 17 Haziran 2019

Myanmar Merkez Bankası ülkede QR kod yöntemiyle ödemelerin yapılmasını yakında onaylayacak. Böylelikle mobil cihazlarla kolay bir şekilde ödemeler gerçekleştirilebilecek. Şanghay…

Paytm tüccarlar için yönlendirici motorunu piyasaya sürdü
FinTech
16 görüntüleme
FinTech
16 görüntüleme

Paytm tüccarlar için yönlendirici motorunu piyasaya sürdü

Tahsin Özyer - 17 Haziran 2019

Hindistan merkezli ödeme firması Paytm, tüccarların daha yüksek ödeme başarı oranı elde etmesini sağlayacak yapay zeka destekli yönlendirici motorunu piyasaya…

Yorum Bırakın

e-Posta adresiniz gizli kalacak

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.