Birleşik Krallık’ta bankalar şube kapatmaya devam ediyor

4 Aralık 2017
656 Görüntüleme

Her ne kadar uzmanların görüşü banka şubelerine olan ihtiyacın devam ettiği yönünde olsa da İngiltere’deki bazı bankalar tam aksi yönde adımlar atıyor.

RBS (Royal Bank of Scotland) her gün çok daha fazla müşterisinin online bankacılığı kullandığını söylerek toplamda 259 şubesini yani her 4 şubesinden birini kapatacağını ve yaklaşık 680 kişiyi işten çıkaracağını duyurdu.

1 Aralık 2017 BBC News’de yayınlanan habere göre, RBS Grubunun kapanacak şubelerinin 62 tanesinin Royal Bank of Scotland, 197 tanesinin ise NatWest şubelerine ait olduğu açıklandı.

Banka kapatmalarla ilgili yaptığı açıklamada, 2014 yılından bu yana şubeleri kullanan müşteri adetlerinde yüzde 40 a varan düşüş yaşadığını ifade etti. Çalışanları temsil eden “Unite Union” işe bu işten çıkarmaları “vahşi” olarak tanımladı. Kapatmalardan sonra, RBS grubunun toplamda 744 şubesi kalacağı bildirildi.

RBS’in şube kapatma duyurusu aynı hafta içinde İngiltere’de bu konuda yapılan 3. duyuruydu. Aynı hafta çarşamba günü Llyods 49, Yorkshire Building Society ise 13 şubesini kapatacağını duyurmuştu.

Bir RBS çalışanı  “Her gün daha fazla müşterimiz günlük bankacılık işlemlerini online ve mobil bankacılık üzerinden yapmaya başlıyor, 2014’den bu yana, Birleşik Krallık’ta şubelerimizi kullanan müşteri adedimiz yüzde 40 azalırken, mobil işlem adedimiz aynı dönemde yüzde 73 artış gösterdi. 5 milyonun üzerinde müşterimiz şu an mobil bankacılık uygulamalarımızı ve her 5 müşterimizden biri bankamızda dijital bankacılığı kullanıyor. Bu haberin iş arkadaşlarımız için ne kadar zor olduğunu biliyoruz ve etkilenenleri desteklemek için elimizden geleni yapacağız” diye açıklama yaptı.

Yapılan yorumlar bu kapatmaların şube bankacılığının bittiği anlamına geldiği ve Birleşik Krallık’ta binlerce bankacının işlerini kaybedeceği, yüzlerce caddede şubelerin kapanarak bankacılık hizmetlerine ulaşılamayacağı ve bankacılığın çehresinin tamamen değişeceğini işaret ediyor.

Finans muhabiri Kevin Peachey’nin analizine göre,  diğer rakipleri gibi RBS’ in şube kullanım oranı dramatik olarak düştü. Sektör analistleri CACI tahminlerine göre, tipik bir banka müşterisi 2022 yılına kadar, bir banka şubesini yılda sadece 4 kere ziyaret edecek. Çünkü tüm işlemler ve talimat işleri online, mektup ya da postane kanalı ile yapılabilecek. Şube ziyareti bazı müşterilerin hayat biçimi olmaya devam edecek ancak bunlar yaşı ileri müşteriler ve küçük işletme sahipleri olacak.

Öte yandan FinTech fikir liderlerinden Chris Skinner yeni kaleme aldığı bir yazısında banka şubelerine olan ihtiyacın bitmeyeceğine dikkat çekiyor. Bu noktayı da gözden kaçırmamak ve bu gelişmeleri yeni bir dönemin olgunlaşma süreci olarak ele almakta fayda var.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Trustology, 8 milyon dolarlık tohum finansmanı sağladı
Bitcoin
10 görüntüleme
Bitcoin
10 görüntüleme

Trustology, 8 milyon dolarlık tohum finansmanı sağladı

Erhan Kahraman - 13 Aralık 2018

UBS Blockchain’in eski patronu Alex Batlin, özel ve kurumsal müşterilere dijital varlıklarının güvenliğini sağlamaya yardımcı olmak sunacağı yeni hizmeti için…

Ontario, FinTech Danışma Komitesi için yeni adaylar arıyor
Bankacılık
10 görüntüleme
Bankacılık
10 görüntüleme

Ontario, FinTech Danışma Komitesi için yeni adaylar arıyor

Erhan Kahraman - 12 Aralık 2018

Ontario Menkul Değerler Komisyonu (OSC), FinTech Danışma Komitesi'ne (FAC) üyelik başvurusunda bulunacak yeni adaylar arıyor. Üyelik sürecinin bir parçası olarak,…

Elavon’dan Gürcistan’a FinTech yatırımı
Bankacılık
12 görüntüleme
Bankacılık
12 görüntüleme

Elavon’dan Gürcistan’a FinTech yatırımı

Erhan Kahraman - 12 Aralık 2018

U.S. Bancorp'un yan kuruluşu olan Küresel bir ödeme şirketi Elavon, finans ve ödeme teknolojileri genelinde yenilikleri daha da hızlandırmak için…

Bir Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.