Birleşik Krallık’ta bankalar şube kapatmaya devam ediyor

4 Aralık 2017
695 Görüntüleme

Her ne kadar uzmanların görüşü banka şubelerine olan ihtiyacın devam ettiği yönünde olsa da İngiltere’deki bazı bankalar tam aksi yönde adımlar atıyor.

RBS (Royal Bank of Scotland) her gün çok daha fazla müşterisinin online bankacılığı kullandığını söylerek toplamda 259 şubesini yani her 4 şubesinden birini kapatacağını ve yaklaşık 680 kişiyi işten çıkaracağını duyurdu.

1 Aralık 2017 BBC News’de yayınlanan habere göre, RBS Grubunun kapanacak şubelerinin 62 tanesinin Royal Bank of Scotland, 197 tanesinin ise NatWest şubelerine ait olduğu açıklandı.

Banka kapatmalarla ilgili yaptığı açıklamada, 2014 yılından bu yana şubeleri kullanan müşteri adetlerinde yüzde 40 a varan düşüş yaşadığını ifade etti. Çalışanları temsil eden “Unite Union” işe bu işten çıkarmaları “vahşi” olarak tanımladı. Kapatmalardan sonra, RBS grubunun toplamda 744 şubesi kalacağı bildirildi.

RBS’in şube kapatma duyurusu aynı hafta içinde İngiltere’de bu konuda yapılan 3. duyuruydu. Aynı hafta çarşamba günü Llyods 49, Yorkshire Building Society ise 13 şubesini kapatacağını duyurmuştu.

Bir RBS çalışanı  “Her gün daha fazla müşterimiz günlük bankacılık işlemlerini online ve mobil bankacılık üzerinden yapmaya başlıyor, 2014’den bu yana, Birleşik Krallık’ta şubelerimizi kullanan müşteri adedimiz yüzde 40 azalırken, mobil işlem adedimiz aynı dönemde yüzde 73 artış gösterdi. 5 milyonun üzerinde müşterimiz şu an mobil bankacılık uygulamalarımızı ve her 5 müşterimizden biri bankamızda dijital bankacılığı kullanıyor. Bu haberin iş arkadaşlarımız için ne kadar zor olduğunu biliyoruz ve etkilenenleri desteklemek için elimizden geleni yapacağız” diye açıklama yaptı.

Yapılan yorumlar bu kapatmaların şube bankacılığının bittiği anlamına geldiği ve Birleşik Krallık’ta binlerce bankacının işlerini kaybedeceği, yüzlerce caddede şubelerin kapanarak bankacılık hizmetlerine ulaşılamayacağı ve bankacılığın çehresinin tamamen değişeceğini işaret ediyor.

Finans muhabiri Kevin Peachey’nin analizine göre,  diğer rakipleri gibi RBS’ in şube kullanım oranı dramatik olarak düştü. Sektör analistleri CACI tahminlerine göre, tipik bir banka müşterisi 2022 yılına kadar, bir banka şubesini yılda sadece 4 kere ziyaret edecek. Çünkü tüm işlemler ve talimat işleri online, mektup ya da postane kanalı ile yapılabilecek. Şube ziyareti bazı müşterilerin hayat biçimi olmaya devam edecek ancak bunlar yaşı ileri müşteriler ve küçük işletme sahipleri olacak.

Öte yandan FinTech fikir liderlerinden Chris Skinner yeni kaleme aldığı bir yazısında banka şubelerine olan ihtiyacın bitmeyeceğine dikkat çekiyor. Bu noktayı da gözden kaçırmamak ve bu gelişmeleri yeni bir dönemin olgunlaşma süreci olarak ele almakta fayda var.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Mastercard “açık bankacılık merkezi” için FinTech girişimi ile anlaştı
Haber
7 görüntüleme
Haber
7 görüntüleme

Mastercard “açık bankacılık merkezi” için FinTech girişimi ile anlaştı

yazar05 - 19 Şubat 2019

Visa ve JPMorgan'ın olduğu gibi Mastercard'da yeni finansal teknolojiler geliştirmenin peşinde. Ödeme dünyasının devi 'açık bankacılık merkezi için FinTech girişimiyle…

Video Röportaj: Emre Sayın, Fcase Kurucu Ortağı
Video
17 görüntüleme
Video
17 görüntüleme

Video Röportaj: Emre Sayın, Fcase Kurucu Ortağı

Ahmet Usta - 18 Şubat 2019

Finovate Europe 2019'a katılan Fcase'i ziyaret ederek şirketin kurucu ortağı Emre Sayın ile şirketlerini ve çözüm sundukları konuları konuştuk. https://youtu.be/jKkSXl8UOsI

Oracle Blockchain Platformu sınır ötesi ödemeleri kolaylaştıracak
Genel
16 görüntüleme
Genel
16 görüntüleme

Oracle Blockchain Platformu sınır ötesi ödemeleri kolaylaştıracak

yazar05 - 18 Şubat 2019

Çekya merkezli FinTech girişimi SDK.finance, Oracle Blockchain Platformu'nu kullanarak ödeme endüstrisini değiştirmeyi hedefliyor. SDK.finance, Oracle Blockchain Platformu'nu bankalar ve finans…

Bir Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.