Dağıtık defter teknolojilerinin popüler sistemi Blockchain için yapılan yatırımlar hızlandıkça, bu teknolojiyi baz alan yeni girişimler de ardı arkasına geliyor. Bu girişimler büyük girişim sermayelerini kendilerine çektiği gibi, ünlü yatırımcılar için de bir cazibe merkezi oluşturuyor.

Blockchain teknolojisini baz alarak çeşitli uygulama ve hizmetler sunan girişimlerin sayısı, özellikle Ethereum platformunun para birimi Ether’in fiyatının bu yıl içinde 30 dolardan 470 dolara fırlamasıyla adeta patlama yaptı. Bloomberg’e göre geride bırakmak üzere olduğumuz 2017 yılı içinde ICO’lar toplamda 1,3 milyar dolar fon toplayarak geleneksel girişim sermayelerini geride bıraktı.

Bitcoin’in yaygın bir para birimine, Ethereum’un da merkezi olmayan (decentralized) uygulamalar geliştirmek için ideal platforma dönüşmesiyle birlikte, Blockchain girişimlerine duyulan ilgi sadece yeni nesil kripto para tutkunu yatırımcılarla sınırlı kalmıyor. Yatırım dünyasının süper starları da Blockchain girişimleriyle şansını denemek için sıraya girdi. İşte Inc.com tarafından derlenen ünlü Blockchain yatırımcıları listesi:

Mark Cuban

Daha önce de eSpor dünyasına yaptığı yatırımlarla gündem olan Mark Cuban’ın kripto parayı riskli bir yatırım olarak gördüğü biliniyor. Her ne kadar insanlara “Sadece kaybetmeyi göze alabildiğiniz parayı bu işe yatırın” dese de, kendisi Unikrn ICO sürecinde yer almayı ihmal etmedi. Bir Blockchain girişimi olarak bugüne kadar 25 milyondan fazla yatırım alan Unikrn, UnikoinGold adını taşıyan sanal tokenleri satıyor ve bu para daha sonra aynı platform üzerinde eSpor müsabakalarına bahis oynamak için kullanılıyor.

Mark Cuban’ın danışman olarak görev aldığı markalar arasında, sohbet uygulaması Dust da bulunuyor. Bu uygulamanın ana şirketi yakın dönemde Blockchain üzerinden mesajlaşmayı sağlayan Mercury Protocol adlı bir platform duyurdu ve tahmin edebileceğiniz gibi Cuban bu platform için desteğini açıklamakta gecikmedi.

Kevin Harrington

As Seen On TV’nin kurucusu ve Shark Tank serisinin konuk yatırımcısı olan Kevin Harrington’ın konu girişimcilik olunca dokunmadığı alan yok. Pek çok şirkete danışmanlık yapan ünlü isim, yakın dönemde tedarik zinciri ve lojistik sektörlerinin en büyük sorunlarını Blockchain ile çözmeyi planlayan bir şirketin de destekçisi olarak çalışıyor.

ShipChain adını taşıyan Blockchain tabanlı bu platform, geleneksel tedarik ve lojistik şirketlerinin zorluk çektiği noktalarda teknolojiden yardım alarak çözüm üretmeyi hedefliyor. Bu şirkete aktif olarak danışmanlık hizmeti veren Harrington’ın, şeffaflık ve verimlilik ihtiyacı bulunan lojistik sektörünün yanıtını Blockchain teknolojilerinde aradığı anlaşılıyor.

Ryan Lewis

Bugüne kadar Grammy Ödülü’ne dört kez uzanmış olan ünlü yapımcı Ryan Lewis, bir sonraki büyük projesinin müzikle değil, Blockchain ile ilgili olacağını duyurdu. Lewis, RedPen adlı Blockchain platformuyla, internette konuşulan her bir konu başlığı ya da kişiyle ilgili kitlelerin aklından ne geçtiğini daha iyi anlamak istiyor. Bir röportajda anlattığına göre, RedPen, onlarca taraflı makaleyi tarayıp bir konu hakkında ana fikri çıkarmak yerine, sadece okurlar için en önemli noktaları derleyecek.

Üstelik Ryan Lewis, ICO ya da Blockchain girişimleri için sadece bir marka yüzü olmak yerine, RedPen ekibini doğrudan yöneten kilit isimlerden biri olduğunu açıkladı. Blockchain teknolojisinin, bugün insanlar tarafından anlaşılabildiğinden çok daha fazla potansiyele sahip olduğunu dile getiren yapımcı, bu inovasyon sürecinin bir parçası olmak istiyor.

Marc Andreessen

Netscape’in kurucuları arasında yer alan Marc Andreessen, teknoloji topluluğunda bugün bile sözü geçen fikir liderlerinden biri. İnternetin henüz toplumun bir parçası olmadan önceki döneminde Netscape’in karşılaştığı çıkmazlar düşünüldüğünde bu konum hiç de haksız sayılmaz.

Andreessen Horowitz adlı girişim sermayesinin ortağı olarak 2014 yılından bu yana Bitcoin ve Blockchain’in önemini anlatan iş adamı, yakın dönemde MetaStable adlı Blockchain odaklı fon için yatırım yaptı. “Şirketlere değil, kripto paranın kendisine yatırım yapmakla” ayrıştığını öne süren fona destek olanlar arasında Sequoia Capital, Union Square Ventures, Founders Fund ve Bessemer Venture Partners gibi önemli gruplar da yer alıyor.

Sir Richard Branson

Blockchain teknolojisinin bayraktarlarından olmayı seçen Sir Richard Branson, son olarak teknolojinin kendisiyle aynı adı taşıyan Bitcoin cüzdanı Blockchain’e yatırım yaptı. CNBC haberine göre Blockchain adlı bu girişim, Lakestar, Google Ventures ve Richard Branson’dan toplam 40 milyon dolar yatırım aldı.

Branson ayrıca yakın zamanda kripto para birimleri ve Blockchain teknolojisinin kanaat liderlerinin Necker Adası’nda buluştuğu bir toplantıya ev sahipliği yaptı. Açıkça görüleceği gibi, bu büyük girişimci girişimde bulunuyorlar çünkü blok zincir teknolojisinin güçlü olacağına ve stratejik bir avantaj yaratacaklarına inanıyorlar.