Amerika Birleşik Devletleri Menkul Kıymetler Borsası Komisyonu’nun yeni siber birimi, yatırımcılardan 15 milyon dolar toplayan ICO için varlık dondurma kararı ilk ICO suçlamasını yaptı.

Düzenleyici kurum, internette PlexCoin adlı ICO nedeniyle Dominic Lacroix ve şirketi PlexCorps’u suçladı.

Finextra’nın haberine göre Ağustos ayından itibaren firma PlexCoin’e para yatırarak 29 günden az bir süre içinde yüzde 1.354 kâr elde edebileceklerini açıklamışbinlerce yatırımcıdan 15 milyon dolar topladı ve ve sonrasında binlerce yatırımcıdan 15 milyon dolar toplamıştı.

SEC, Lacroix ortağı Sabrina Paradis-Royer ve kara para aklama hükümlerini ihlal eden PlexCops’dan Dominic Lacroix ve PlexCorps’u ABD federal menkul kıymetler yasalarının kayıt hükümlerini ihlal etmekle suçladı.

SEC ayrıca PlexCorps,Dominic Lacroix ve Sabrina Paradis-Royer’ın varlıklarını dondurma amaçlı bir acil mahkeme kararı aldı.

SEC siber birim başkanı Robert Cohen, “Bu ilk SEC Siber Birim davası, tam teşekküllü bir siber dolandırıcılığın tüm özelliklerine uyuyor ve tam da ünitenin takip edeceği bir suiistimal türü” şeklinde açıklamada bulundu ve ekledi “Yatırımcıları ICO’nu sahte ifadelerinden korumak için çabucak davrandık.”