Dubai ve Hong Kong arasında FinTech anlaşması imzalandı

11 Aralık 2017
814 Görüntüleme

Finansal servisler konusunda yaptıkları atılımlarla adlarından söz ettiren iki büyük isim Dubai ve Hong Kong, ortak FinTech projelerinin kapsamını ileriye taşımak üzere anlaşma imzaladı.

Dubai Finansal Hizmetler Otoritesi (Dubai Financial Services Authority – DFSA) ve Hong Kong Parasal Otoritesi (Hong Kong Monetary Authority – HKMA) arasında gerçekleşen anlaşma kapsamında iki ülke FinTech projelerine dair bilgi paylaşımı yapılacak. Böylece hem iki ülke arasındaki ticaret sıkılaşacak, hem de yeni geliştirilecek projelerin de önü açılacak.

Hong Kong’daki düzenleyicilerle olan ilişkilerini derinleştirecek olan Dubai yetkilileri yayımladıkları resmi basın açıklamasında, finansal teknolojiler sektöründe iş birliklerini artırmak adına anlaşma imzaladıklarını belirttiler. Yapılan anlaşma ile, finansal hizmetler sektörünün ve FinTech işletmelerinin düzenlenmesinde iş birliği yapan iki piyasadaki yetkililer arasındaki mevcut ilişki güçlenecek.

Anlaşma şartlarına göre, her iki ülkedeki FinTech sektöründe hizmet veren işletmeler sahip oldukları bilgi birikimini paylaşacak ve diğer firmalara tavsiyelerde bulunacak. Her iki bölgede müşterek projelerin de gelişmesine zemin hazırlayacak olan anlaşma, sektörün ilerlemesi için önemli bir adım olarak görülüyor.

DFSA İcra Kurulu Başkanı Ian Johnston, “Hong Kong’daki yetkililerle imzalamış olduğumuz anlaşma, Hong Kong’un finansal hizmetler regülatörleri ile yakın ilişki kurmamız için verdiğimiz önemin nişanesidir. Bu anlaşma ile finansal hizmetler konusundaki iş birliğimizi bir adım öteye taşıyoruz,” açıklamasında bulundu.

HKMA Genel Müdürü Shu-Pui Li ise, “DFSA ile yapılan iş birliği anlaşması, FinTech ekosisteminin sağlıklı gelişmesini kolaylaştırmak için uluslararası FinTech toplulukları ile çalışmak için gösterdiğimiz çabamızı sergiliyor. HKMA, bankacılık sisteminin ‘Akıllı Bankacılık’ seviyesine yükseltilmesini desteklemek için farklı mercilerle potansiyel iş birliği fırsatlarını keşfetmeye devam edecek,” şeklinde konuştu.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Accenture FinTech İnovasyon Laboratuvarı başvuruları açıldı
FinTech
91 görüntüleme
FinTech
91 görüntüleme

Accenture FinTech İnovasyon Laboratuvarı başvuruları açıldı

Erhan Kahraman - 21 Ekim 2018

Accenture, New York'ta açtığı FinTech İnovasyon Laboratuvarı'nın 12 haftalık programı için başvuruları almaya başladı. New York City İş Birliği Fonu…

Azimo’dan KOBİ’ler için ödeme hizmeti
Bankacılık
85 görüntüleme
Bankacılık
85 görüntüleme

Azimo’dan KOBİ’ler için ödeme hizmeti

Erhan Kahraman - 21 Ekim 2018

Dijital para transfer servisi Azimo, İngiltere ve Avrupa'daki KOBİ'lerin 189 ülkedeki ticari ödeme ve yatırımlarında kullanabilecekleri Azimo Business hizmetini devreye…

ABD’nin borsa otoritesi SEC, FinTech portali kurdu
Bankacılık
109 görüntüleme
Bankacılık
109 görüntüleme

ABD’nin borsa otoritesi SEC, FinTech portali kurdu

Erhan Kahraman - 20 Ekim 2018

Özel sektör ile FinTech, Blockchain ve yapay zeka gibi gelişmekte olan teknolojiler üzerine doğrudan iletişim kurmak isteyen ABD Menkul Kıymetler…

Bir Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.