Dubai ve Hong Kong arasında FinTech anlaşması imzalandı

11 Aralık 2017
871 Görüntüleme

Finansal servisler konusunda yaptıkları atılımlarla adlarından söz ettiren iki büyük isim Dubai ve Hong Kong, ortak FinTech projelerinin kapsamını ileriye taşımak üzere anlaşma imzaladı.

Dubai Finansal Hizmetler Otoritesi (Dubai Financial Services Authority – DFSA) ve Hong Kong Parasal Otoritesi (Hong Kong Monetary Authority – HKMA) arasında gerçekleşen anlaşma kapsamında iki ülke FinTech projelerine dair bilgi paylaşımı yapılacak. Böylece hem iki ülke arasındaki ticaret sıkılaşacak, hem de yeni geliştirilecek projelerin de önü açılacak.

Hong Kong’daki düzenleyicilerle olan ilişkilerini derinleştirecek olan Dubai yetkilileri yayımladıkları resmi basın açıklamasında, finansal teknolojiler sektöründe iş birliklerini artırmak adına anlaşma imzaladıklarını belirttiler. Yapılan anlaşma ile, finansal hizmetler sektörünün ve FinTech işletmelerinin düzenlenmesinde iş birliği yapan iki piyasadaki yetkililer arasındaki mevcut ilişki güçlenecek.

Anlaşma şartlarına göre, her iki ülkedeki FinTech sektöründe hizmet veren işletmeler sahip oldukları bilgi birikimini paylaşacak ve diğer firmalara tavsiyelerde bulunacak. Her iki bölgede müşterek projelerin de gelişmesine zemin hazırlayacak olan anlaşma, sektörün ilerlemesi için önemli bir adım olarak görülüyor.

DFSA İcra Kurulu Başkanı Ian Johnston, “Hong Kong’daki yetkililerle imzalamış olduğumuz anlaşma, Hong Kong’un finansal hizmetler regülatörleri ile yakın ilişki kurmamız için verdiğimiz önemin nişanesidir. Bu anlaşma ile finansal hizmetler konusundaki iş birliğimizi bir adım öteye taşıyoruz,” açıklamasında bulundu.

HKMA Genel Müdürü Shu-Pui Li ise, “DFSA ile yapılan iş birliği anlaşması, FinTech ekosisteminin sağlıklı gelişmesini kolaylaştırmak için uluslararası FinTech toplulukları ile çalışmak için gösterdiğimiz çabamızı sergiliyor. HKMA, bankacılık sisteminin ‘Akıllı Bankacılık’ seviyesine yükseltilmesini desteklemek için farklı mercilerle potansiyel iş birliği fırsatlarını keşfetmeye devam edecek,” şeklinde konuştu.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Mastercard “açık bankacılık merkezi” için FinTech girişimi ile anlaştı
Haber
7 görüntüleme
Haber
7 görüntüleme

Mastercard “açık bankacılık merkezi” için FinTech girişimi ile anlaştı

yazar05 - 19 Şubat 2019

Visa ve JPMorgan'ın olduğu gibi Mastercard'da yeni finansal teknolojiler geliştirmenin peşinde. Ödeme dünyasının devi 'açık bankacılık merkezi için FinTech girişimiyle…

Video Röportaj: Emre Sayın, Fcase Kurucu Ortağı
Video
17 görüntüleme
Video
17 görüntüleme

Video Röportaj: Emre Sayın, Fcase Kurucu Ortağı

Ahmet Usta - 18 Şubat 2019

Finovate Europe 2019'a katılan Fcase'i ziyaret ederek şirketin kurucu ortağı Emre Sayın ile şirketlerini ve çözüm sundukları konuları konuştuk. https://youtu.be/jKkSXl8UOsI

Oracle Blockchain Platformu sınır ötesi ödemeleri kolaylaştıracak
Genel
16 görüntüleme
Genel
16 görüntüleme

Oracle Blockchain Platformu sınır ötesi ödemeleri kolaylaştıracak

yazar05 - 18 Şubat 2019

Çekya merkezli FinTech girişimi SDK.finance, Oracle Blockchain Platformu'nu kullanarak ödeme endüstrisini değiştirmeyi hedefliyor. SDK.finance, Oracle Blockchain Platformu'nu bankalar ve finans…

Bir Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.