Citi ve CME Group resmi bir açıklama yaparak, ödeme teknolojileri sağlayıcısı Baton Systems firması ile birlikte gerçek zamanlı dağıtık defter platformunu hayata geçireceklerini duyurdular.

Sunulacak olan çözüm, banka mevduatlarının gerçek zamanlı biçimde defterlerde görüntülenmesine, yapılan takas işlemlerinin ve menkul kıymet gönderimlerinin anlık olarak takip edilmesine imkan tanıyacak. İşlem onaylarının gerçek zamanlı biçimde verileceği açıklanan sistemde, Blockchain benzeri bir altyapı kurulacak.

Blockchain altyapısından esinlenilerek oluşturulan dağıtık defter platformunun ofis maliyetlerini önemli ölçüde azaltacağı belirtiliyor.

Citi ve CME Group tarafından paylaşılan basın bülteninde, bankaların şu anda kullanmakta olduğu teknolojileri bir kenara bırakıp dağıtık defter teknolojisine geçilmesi durumunda önemli ölçüde kâr elde edileceği açıklandı. Banka sözcüleri, milyarlarca dolarlık sermayenin potansiyel olarak serbest kalabileceğini de belirttiler.

Citi Vadeli İşlemler, Takas ve Teminat İşlemleri Yöneticisi Stephen Marx, “Bu teknoloji, manuel temas noktalarını ortadan kaldırmamıza, e-posta trafiğini azaltmamıza ve birden fazla noktada oturum açmamamıza olanak tanıyor. Finansman ve mevduat alanında sahip olacağımız yeni kabiliyetler müşterilerimize verimlilik ve kazanç olarak geri dönecektir,” açıklamasında bulundu.

Baton Systems CEO’su Arjun Jayaram ise, “Bu gerçek zamanlı ödeme platformu, büyük işletmelere maliyet verimliliği sunuyor. Herhangi bir finans kurumu, mübadele veya takas merkezi arasında hemen uygulanabilir bir altyapıya sahip. Güzelliği, basitliğinde. Blockchain’in en kullanışlı unsurlarından yararlanırken, mevcut teknoloji ve iş süreçleriyle de uyumlu biçimde çalışıyor,” şeklinde konuştu.