manibux çocukların harçlık alışkanlıklarına farklı bir çözüm getirmek için yola çıkan bir FinTech girişimi. Manibux’un kurucusu Canan Akmanoğlu Bayrak’a ile manibux’a dair sorularımızı yönelttik.

Canan Hanım, bize kendiniz, şirketiniz ve ürün/hizmetleriniz hakkında bilgi verir misiniz?

Ben  psikolojik danışman ve bir anneyim. Mesleğimi 17 yıl boyunca çocukların ve ailelerin sorunlarını, ihtiyaçlarını gözlemleyerek, çözüm arayışlarına ortak olarak yaptım.

manibux 8-18 yaş aralığındaki çocuklara, anne babalarının akıllı telefonlarına yükleyecekleri uygulamayla Mastercard güvencesinde kolayca harçlık gönderebilmeyi sağlayan bir harçlık yönetim uygulaması ve ön ödemeli bir kart.

manibux sayesinde çocuklar kartlarına yüklenen harçlıkla, internet dahil dünyanın her yerinde  harcama yapabilecek ya da kendi uygulamaları üzerinden birikim yapabilecekler ve harçlıklarını yönetebilecekler. Aileler de kendi akıllı telefonlarından çocuklarının yaptıkları harcamaları ve nerede yaptıklarını anında takip edebilecekler.

Çocuklar da kendi paralarını yönetirken paranın sadece harcamak için değil, tasarruf amacıyla da kullanılabileceği bilincini kazanacaklar. Kendi geleceklerini şekillendirecekler.

manibux fikri nasıl ortaya çıktı ve gelişti?

manibux’ta kendi kızlarımdan ve çevremdeki ailelerin ihtiyaçlarından yola çıktım ve kendi işimi kurarak girişimcilik dünyasına adım attım. Harçlıkla ilgili kendi çocuklarımla yaşadığım sorunların,  çevremdeki ailelerde de aynı olduğunu gözlemledim. Gelecekte daha bilinçli, sorumluluk sahibi ve kendini kontrol edebilen, özgür çocuklar yetiştirmek ve yetişmesinde biraz destek olabilmek amacıyla finans dünyasında tecrübeye sahip bir ekipten de destek alarak manibux’ı kurdum.

2017 senesi bizim için biraz kendimizi ve ürünü anlatma ve ailelere farkındalık kazandırma senesi oldu. Birçok etkinliğe sponsor olduk, haber ve röportaj çalışmalarımız oldu. Mümkün olduğunca kullanıcılara dokunarak Finansal Okur Yazarlık ve tasarruf anlatmaya çalıştık. Piyasaya çıkalı bir yıl olmadan binlerce kullanıcıya ulaştık, hedeflediğimizin üstünde bir büyüme yakaladık. Asıl büyüme hedeflerimiz 2018 yılında.

Bir FinTech girişimi olarak Türkiye’deki ekosistemi ve fırsatları nasıl değerlendiriyorsunuz?

manibux harçlık yönetim uygulamasının piyasadaki ilk ve tek uygulama olmasının gururunu, mutluluğunu ve heyecanını yaşıyoruz. Bunun güzel yanının haricinde tabiki zorlukları da var. Bu bilinci kazandırmak için de tek başımıza mücadele veriyoruz. Ancak çocuklarımızın kendi paralarını yönetme ve gelecekte bilinçli bireyler olmalarını arzuladığımızdan, bütün Türkiye’ye ve hatta dünyaya ulaşmayı hedefliyoruz. Bu amaçla bizimle birlikte aynı yolda yürüyecek, çocuklarımıza bu  becerileri kazandırmada ortak hareket edebileceğimiz rakiplerimizin çıkması bize umut verecektir.

Türkiye’de bu işe başlamak bir avantaj. Genç nüfusun fazla olduğu ve aynı zamanda rekabetin yüksek olduğu bir pazar. Türkiye’de doğru hamleler yapıp güzel bir iş modeli oluşturduğumuzda bunu yurtdışına açmak çok daha kolay olacaktır.

Kazandığınız tecrübelere dayanarak FinTech özelinde girişimlere ne gibi tavsiyeleriniz olur? 

Yeni bir girişimci olarak tek söyleyebileceğim; yenilik olduğuna ve bir ihtiyacı karşıladığına inandığınız konuda sonuna kadar çaba göstermeniz ve sizinle birlikte aynı heyecanı paylaşacak doğru kişileri bulmanız gerektiğidir. Dışarıdan gelecek her türlü destek ve yoruma da açık olmalı ancak yine de kendi yolundan yürümelidir.

Hedefleriniz neler? Gelecek planlarınızdan bahseder misiniz?

manibux olarak hem anne babaların hem de çocukların kullandığı uygulamayla  bilinen harçlık kavramına yenilik getirdik. Önümüzdeki dönemde bu özel günlere yönelik farklı kampanyalar da yapmayı planlıyoruz. Ayrıca üzerinde çalıştığımız bir oyunlaştırma projesi sayesinde yurtdışındaki örneklerde göreve bağlı harçlık verme konseptini bir adım ileriye taşıyarak genel kültürün gelişimine bağlı bir konseptle çocukların harçlıklarını artırmalarını sağlamayı hedefliyoruz. Ayrıca 2018 marka işbirlikleri ile kullanıcılarımıza yeni fırsatlar sunacağımız bir yıl olacak. Tabii en önemli hedefimiz 2018 yılından itibaren Avrupa’da belirlediğimiz 3-4 pilot ülkede de manibux’ı yaymak. Bu amaçla yurtdışında lisans ve şirket kurma çalışmalarımız devam ediyor

Sadece bir FinTech girişimi olmanın dışında sosyal bir yönünüzde var. Biraz bundan bahsedebilir misiniz?

Günümüzde iletişim ve teknolojinin hızla değişmesi, anne babaların bilinçlenmesi çocukların günlük hayatın içinde daha fazla söz hakkı olmasına neden oldu. Tüketici olarak sosyal hayatın içinde yer almaya başladılar. Bu da harçlığın takibinin ve çocukların para yönetimi becerilerini geliştirmeye erken yaşlarda başlamalarının önemini vurguladı bize. Çocukların ilerideki tüketim hayatlarına da yön vereceği bilinciyle dikkatli harcama yapma ve tutumlu olma konularında yönlendirmeye ihtiyaçları olduğu unutulmamalıdır. Her aile vereceği harçlıkla aslında para eğitimi yapar.

Eklemek istediğiniz başka nokta bulunuyor mu?

Türkiye’de bütün çocukların manibux ile kendi paralarını yöneterek, gelecekte bilinçli bireyler olmaları en büyük arzumuz. Dünyada en fazla genç nüfusa sahip ülkelerden biriyiz.  Sosyal hayatın içinde yer almaya başlayan bireyler olarak çocuklarımızın tüketim toplumunun bir parçası değil, bilinçli tüketiciler ve mutlu yetişkinler olarak  geleceği şekillendireceğine inanıyoruz.

Bu röportajımız çerçevesinde manibux tarafından hazırlanan ve manibux kullanıcı verilerinden derlenen infografik çalışmasını da paylaşıyoruz.