Blockchain eski topraklara yeni kan getirdi

26 Aralık 2017
628 Görüntüleme

Bloomberg’de yayınlanan bir makale Blockchain teknolojisinin IBM gibi kökleri eskiye dayanan şirketlere yeni bir heyecan getirdiğini vurguluyor.

Blockchain teknolojisini bu kadar popüler kılan şüphesiz ki bu teknoloji üzerinde çalışan kripto paraların hızlı değer yükselişi oldu. Öte yandan teknolojinin çok farklı alanlarda iş dünyasının ihtiyaçlarına sunacağı çözümler IBM gibi firmalar için özel bir anlam taşıyor.

Bloomberg’de Olga Kharif imzası ile yayınlanan bir makale konuya yeni bir bakış açısı getiriyor.

Bitcoin ile adını duyurduğuna dikkat çekilen Blockchain teknolojisinin IBM gibi teknoloji firmaları için büyük önem taşıdığına dikkat çekerek başlayan makalede gelecek yıl bu teknolojinin IBM’in küresel ölçekteki 60 veri merkezinde sunulacağından bahsediliyor.

Makale, Markets & Markets’in araştırmasına göre geçen sene Blockchain teknolojisi üzerine kurulu ürün ve servislerin oluşturduğu sektör büyüklüğünün 242 milyon dolar olduğunu ancak beklentilerin bu rakamın 2022’de 720 milyar dolara ulaşacağının öngörüldüğünü belirtiyor ve bu durumun bulut hizmetlerine geçiş sürecinde büyük bir rekabet içinde yarışan teknoloji dünyasındaki IBM ve Microsoft Corp gibi şirketler için yeni fırsatlar yarattığına dikkat çekiliyor. Yazar bu şirketleri eski savaş gemilerine benzetiyor.

Yazının geri kalanını buradan okuyabilirsiniz.

 

Bu teknoloji devlerinin Blockchain teknolojilerinde büyük bir rol sahibi olmak için büyük çaba harcayacakları aşikar. Bu noktada finans ve bankacılık dünyasının dikkatini çekmesi gereken nokta birer teknoloji devine dönüşmeleri güç olan bu yapıların TechFin’lere, yani Teknoloji devi olup finans ve bankacılık sektörlerine adım atan şirketlere, karşı nasıl bir strateji izlemeleri gerektiği noktasında şimdiden kafa yormaya başlamaları gerektiği.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Mastercard “açık bankacılık merkezi” için FinTech girişimi ile anlaştı
Haber
7 görüntüleme
Haber
7 görüntüleme

Mastercard “açık bankacılık merkezi” için FinTech girişimi ile anlaştı

yazar05 - 19 Şubat 2019

Visa ve JPMorgan'ın olduğu gibi Mastercard'da yeni finansal teknolojiler geliştirmenin peşinde. Ödeme dünyasının devi 'açık bankacılık merkezi için FinTech girişimiyle…

Video Röportaj: Emre Sayın, Fcase Kurucu Ortağı
Video
15 görüntüleme
Video
15 görüntüleme

Video Röportaj: Emre Sayın, Fcase Kurucu Ortağı

Ahmet Usta - 18 Şubat 2019

Finovate Europe 2019'a katılan Fcase'i ziyaret ederek şirketin kurucu ortağı Emre Sayın ile şirketlerini ve çözüm sundukları konuları konuştuk. https://youtu.be/jKkSXl8UOsI

Oracle Blockchain Platformu sınır ötesi ödemeleri kolaylaştıracak
Genel
15 görüntüleme
Genel
15 görüntüleme

Oracle Blockchain Platformu sınır ötesi ödemeleri kolaylaştıracak

yazar05 - 18 Şubat 2019

Çekya merkezli FinTech girişimi SDK.finance, Oracle Blockchain Platformu'nu kullanarak ödeme endüstrisini değiştirmeyi hedefliyor. SDK.finance, Oracle Blockchain Platformu'nu bankalar ve finans…

Bir Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.