Blockchain eski topraklara yeni kan getirdi

26 Aralık 2017
681 Görüntüleme

Bloomberg’de yayınlanan bir makale Blockchain teknolojisinin IBM gibi kökleri eskiye dayanan şirketlere yeni bir heyecan getirdiğini vurguluyor.

Blockchain teknolojisini bu kadar popüler kılan şüphesiz ki bu teknoloji üzerinde çalışan kripto paraların hızlı değer yükselişi oldu. Öte yandan teknolojinin çok farklı alanlarda iş dünyasının ihtiyaçlarına sunacağı çözümler IBM gibi firmalar için özel bir anlam taşıyor.

Bloomberg’de Olga Kharif imzası ile yayınlanan bir makale konuya yeni bir bakış açısı getiriyor.

Bitcoin ile adını duyurduğuna dikkat çekilen Blockchain teknolojisinin IBM gibi teknoloji firmaları için büyük önem taşıdığına dikkat çekerek başlayan makalede gelecek yıl bu teknolojinin IBM’in küresel ölçekteki 60 veri merkezinde sunulacağından bahsediliyor.

Makale, Markets & Markets’in araştırmasına göre geçen sene Blockchain teknolojisi üzerine kurulu ürün ve servislerin oluşturduğu sektör büyüklüğünün 242 milyon dolar olduğunu ancak beklentilerin bu rakamın 2022’de 720 milyar dolara ulaşacağının öngörüldüğünü belirtiyor ve bu durumun bulut hizmetlerine geçiş sürecinde büyük bir rekabet içinde yarışan teknoloji dünyasındaki IBM ve Microsoft Corp gibi şirketler için yeni fırsatlar yarattığına dikkat çekiliyor. Yazar bu şirketleri eski savaş gemilerine benzetiyor.

Yazının geri kalanını buradan okuyabilirsiniz.

 

Bu teknoloji devlerinin Blockchain teknolojilerinde büyük bir rol sahibi olmak için büyük çaba harcayacakları aşikar. Bu noktada finans ve bankacılık dünyasının dikkatini çekmesi gereken nokta birer teknoloji devine dönüşmeleri güç olan bu yapıların TechFin’lere, yani Teknoloji devi olup finans ve bankacılık sektörlerine adım atan şirketlere, karşı nasıl bir strateji izlemeleri gerektiği noktasında şimdiden kafa yormaya başlamaları gerektiği.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

BKM, Geliştiricilere API Portal ile Destek Veriyor
Açık Bankacılık
15 görüntüleme
Açık Bankacılık
15 görüntüleme

BKM, Geliştiricilere API Portal ile Destek Veriyor

Ahmet Usta - 16 Haziran 2019

Bankalararası Kart Merkezi (BKM) Direktörlerinden Güvenç Akbil, API sistemlerinin gelişimi ve açık bankacılığa etkisi ile BKM'de geliştirdikleri API Portal üzerine…

Haftanın FinTech Gelişmeleri – 16.06.2019
Bankacılık
14 görüntüleme
Bankacılık
14 görüntüleme

Haftanın FinTech Gelişmeleri – 16.06.2019

Okan Yıldız - 16 Haziran 2019

Bankalararası Kart Merkezi İş Geliştirme Müdürü Okan Yıldız, her hafta bankacılık ve ödeme teknolojileri dünyasında haftanın öne çıkan gelişmelerini Medium…

Visa ve Mastercard Facebook’un kripto parasını destekleyecek
Blockchain
15 görüntüleme
Blockchain
15 görüntüleme

Visa ve Mastercard Facebook’un kripto parasını destekleyecek

Tahsin Özyer - 14 Haziran 2019

Wall Street Journal'ın haberine göre sosyal medya devi Facebook'un henüz piyasaya sürmediği kripto para birimi 3 büyük ödeme şirketinin dikkatini…

Yorum Bırakın

e-Posta adresiniz gizli kalacak

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.