Finans dünyası 2018’in siber tehditlerine hazır mı?

26 Aralık 2017
475 Görüntüleme

Kamu ve finans kuruluşlarında çalışan 500’ü aşkın kıdemli IT yöneticisi arasında yapılan Invotra Dijital Dönüşüm araştırmasına göre, şirketler veri gizliliği ve güvenlik konusunda 2018’de yaşanacak gelişmelerden çekiniyor ve saldırıların daha da karmaşık hâle gelerek artmasını bekliyor.

Yapılan araştırmanın finans ve kamu ekosistemlerindeki dijital zorlukları ortaya çıkarmak için gerçekleştirildiğini dile getiren Invotra CEO’su Fintan Galvin, “Her iki sektör kullandıkları sistemi modern çağa uyacak şekilde dönüştürmek için baskı altındalar. Gelişen teknolojilere ayak uydurmak zorundalar. Üstelik tüm bunları yaparken, gittikçe daha sofistike hâle gelen güvenlik tehditleriyle de yüzleşmeleri gerekiyor. Bu tehditler 2018’de de IT profesyonelleri için birer zorluk teşkil etmeyi sürdürecek,” diye konuştu.

Araştırmaya göre yöneticilerin büyük çoğunluğu, siber tehditler karşısında yeterli savunma donanımına sahip olduklarını düşünüyor. Finans sektöründen katılımcıların yüzde 94’ü güçlü bir savunma sistemine sahip olduklarını belirtirken, kamu sektöründe bu oran yüzde 88’e düşüyor.

Kripto tehditler 2017’de neler yaptı?

Kripto paranın son bir yıl içinde tanık olduğu katlanan değer artışı karşısında siber suçluların bu alana yöneldiğine dikkat çeken Cryptovest haberinde, Güney Koreli kripto para borsası Youbit’in iflas başvurusu hatırlatılıyor. Aynı yıl içinde iki defa saldırıya uğrayarak, toplam varlığının yüzde 17’sini kaybeden Youbit, geçtiğimiz hafta iflas için başvurmuştu. Kuzey Koreli siber saldırganlar, Nisan 2017’de kripto para borsasının sistemine girerek yaklaşık 4 bin Bitcoin’i ele geçirmişti.

Ekim ayında ise Blockchain girişimi Etherparty’nin ICO süreci, hacker’lar tarafından web sitesine eklenen sahte cüzdan adresleri nedeniyle kısa süreliğine sekteye uğramıştı.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

American Express otel kapılarını kredi kartıyla açacak
Bankacılık
47 görüntüleme
Bankacılık
47 görüntüleme

American Express otel kapılarını kredi kartıyla açacak

Erhan Kahraman - 17 Temmuz 2018

American Express ödemenin kanıtını Blockchain ile sağlayacağı yeni bir sistem için patent başvurusu yaptı. Amerikalı finans devi American Express, Blockchain…

Worldpay ve Mastercard’dan dijital ödeme iş birliği
Bankacılık
65 görüntüleme
Bankacılık
65 görüntüleme

Worldpay ve Mastercard’dan dijital ödeme iş birliği

Erhan Kahraman - 17 Temmuz 2018

Worldpay ve Mastercard arasında kurulan yeni iş birliği, 2019 başında çıkarılacak Pay By Bank uygulamasını kapsıyor. Worldpay ve Mastercard, ödeme…

PayPal’dan yeni satın alımlara yılda 3 milyar dolar
FinTech
77 görüntüleme
FinTech
77 görüntüleme

PayPal’dan yeni satın alımlara yılda 3 milyar dolar

Erhan Kahraman - 17 Temmuz 2018

PayPal CEO'su Dan Schulman, Alman sektörel gazetesi Handelsblatt'a verdiği demeçte, son dönemde yaptıkları satın almaların artarak devam edeceğini açıkladı. Sağlıklı…

Bir Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.