Kamu ve finans kuruluşlarında çalışan 500’ü aşkın kıdemli IT yöneticisi arasında yapılan Invotra Dijital Dönüşüm araştırmasına göre, şirketler veri gizliliği ve güvenlik konusunda 2018’de yaşanacak gelişmelerden çekiniyor ve saldırıların daha da karmaşık hâle gelerek artmasını bekliyor.

Yapılan araştırmanın finans ve kamu ekosistemlerindeki dijital zorlukları ortaya çıkarmak için gerçekleştirildiğini dile getiren Invotra CEO’su Fintan Galvin, “Her iki sektör kullandıkları sistemi modern çağa uyacak şekilde dönüştürmek için baskı altındalar. Gelişen teknolojilere ayak uydurmak zorundalar. Üstelik tüm bunları yaparken, gittikçe daha sofistike hâle gelen güvenlik tehditleriyle de yüzleşmeleri gerekiyor. Bu tehditler 2018’de de IT profesyonelleri için birer zorluk teşkil etmeyi sürdürecek,” diye konuştu.

Araştırmaya göre yöneticilerin büyük çoğunluğu, siber tehditler karşısında yeterli savunma donanımına sahip olduklarını düşünüyor. Finans sektöründen katılımcıların yüzde 94’ü güçlü bir savunma sistemine sahip olduklarını belirtirken, kamu sektöründe bu oran yüzde 88’e düşüyor.

Kripto tehditler 2017’de neler yaptı?

Kripto paranın son bir yıl içinde tanık olduğu katlanan değer artışı karşısında siber suçluların bu alana yöneldiğine dikkat çeken Cryptovest haberinde, Güney Koreli kripto para borsası Youbit’in iflas başvurusu hatırlatılıyor. Aynı yıl içinde iki defa saldırıya uğrayarak, toplam varlığının yüzde 17’sini kaybeden Youbit, geçtiğimiz hafta iflas için başvurmuştu. Kuzey Koreli siber saldırganlar, Nisan 2017’de kripto para borsasının sistemine girerek yaklaşık 4 bin Bitcoin’i ele geçirmişti.

Ekim ayında ise Blockchain girişimi Etherparty’nin ICO süreci, hacker’lar tarafından web sitesine eklenen sahte cüzdan adresleri nedeniyle kısa süreliğine sekteye uğramıştı.