Finansal suçları engellemek için yapay zeka devrede

26 Aralık 2017
904 Görüntüleme

Finansal suç tespit platformu QuantaVerse, mali kurumların ve banka müşterilerinin dolandırıcılığa karşı korunmasını sağlamak amacıyla yapay zeka sistemi geliştirdi. CAE Checkup ismi verilen servis, verileri analiz ederek şüpheli işlemleri hızlı biçimde tespit ediyor.

Hem bankalar, hem de müşteriler açısından çözüm üreten QuantaVerse, geliştirdiği yapay zeka platformu ile finansal suçların gerçekleşmeden evvel engellenmesi için çalışıyor. Sistem; işlem verilerini belli bir süzgeçten geçirerek rüşvet, yolsuzluk, kara para aklama, dolandırıcılık, terörizm finansmanı ve üçüncü taraf riskleri oluşturan işlemleri gerçek zamanlı biçimde tespit ediyor.

Tamamıyla yapay zeka tarafından yönetilen suç önleme sistemi, hiçbir çalışana ihtiyaç duymadan sıra dışı işlemlerin anlaşılmasına olanak sağlıyor.

QuantaVerse CEO’su ve kurucusu David McLaughlin, Bank Innovation’a verdiği demeçte, “Bu yeni teknoloji ile denetim departmanları sıra dışı işlemleri belirlemek için yıl boyunca gerçekleşen tüm işlemlere bir çırpıda bakabilir. Bu sistem sadece riskleri azaltmakla kalmıyor, aynı zamanda iç denetim ekiplerinin kaynak ve zaman kullanımını da azaltıyor” açıklamasında bulundu.

Yapay zeka hizmeti; temel muhasebe, bankacılık işlemleri, seyahat ve gider raporlaması gibi kalemleri incelemenin yanı sıra alıcı ve satıcı arasındaki ticari işlemleri ve hatta ithalat-ihracat düzensizliklerine kadar tüm süreci inceliyor.

Güvenlik konusunun 2018 yılında da en ön planda olacağını söyleyen QuantaVerse CEO’su, “Siber suç kesinlikle bu yıl için büyük bir endişe kaynağıydı. Bu konudaki endişe 2018’de de devam edecek” sözlerini kullandı. Bu alanda geliştireceği yeni projeler üzerinde çalışmakta olan QuantaVerse, Blockchain ve KYC (Know Your Customer) çözümleri üretmek için kolları sıvadı.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

6493 sayılı kanunda yeni düzenlemeler yayınlandı
Haber
40 görüntüleme
Haber
40 görüntüleme

6493 sayılı kanunda yeni düzenlemeler yayınlandı

yazar05 - 22 Ekim 2018

FinTech girişimleri için oldukça önemli olan 6493 sayılı "ÖDEME HİZMETLERİ VE ELEKTRONİK PARA İHRACI İLE ÖDEME KURULUŞLARI VE ELEKTRONİK PARA…

Facebook ve Google yeni bankanız olabilir
Genel
56 görüntüleme
Genel
56 görüntüleme

Facebook ve Google yeni bankanız olabilir

yazar05 - 22 Ekim 2018

Büyük teknoloji şirketleri, bankalara bakış açısını değiştirerek bilinen bankacılık sürecini tamamen değiştirebilirler mi? Henüz bu sorunun cevabı bilinmesi bile ödemeler…

Video Röportaj: Denis Duliçi – Akaunting Kurucu Ortağı
Röportaj
64 görüntüleme
Röportaj
64 görüntüleme

Video Röportaj: Denis Duliçi – Akaunting Kurucu Ortağı

yazar05 - 22 Ekim 2018

Lonca Mezuniyet Gününde bir FinTech girişimi olarak sunduğu çözümlerle dikkat çeken Akaunting'in kurucu ortağı Denis Duliçi ile Akaunting'i ve Türkiye'deki…

Bir Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.