Finansal suçları engellemek için yapay zeka devrede

26 Aralık 2017
1114 Görüntüleme

Finansal suç tespit platformu QuantaVerse, mali kurumların ve banka müşterilerinin dolandırıcılığa karşı korunmasını sağlamak amacıyla yapay zeka sistemi geliştirdi. CAE Checkup ismi verilen servis, verileri analiz ederek şüpheli işlemleri hızlı biçimde tespit ediyor.

Hem bankalar, hem de müşteriler açısından çözüm üreten QuantaVerse, geliştirdiği yapay zeka platformu ile finansal suçların gerçekleşmeden evvel engellenmesi için çalışıyor. Sistem; işlem verilerini belli bir süzgeçten geçirerek rüşvet, yolsuzluk, kara para aklama, dolandırıcılık, terörizm finansmanı ve üçüncü taraf riskleri oluşturan işlemleri gerçek zamanlı biçimde tespit ediyor.

Tamamıyla yapay zeka tarafından yönetilen suç önleme sistemi, hiçbir çalışana ihtiyaç duymadan sıra dışı işlemlerin anlaşılmasına olanak sağlıyor.

QuantaVerse CEO’su ve kurucusu David McLaughlin, Bank Innovation’a verdiği demeçte, “Bu yeni teknoloji ile denetim departmanları sıra dışı işlemleri belirlemek için yıl boyunca gerçekleşen tüm işlemlere bir çırpıda bakabilir. Bu sistem sadece riskleri azaltmakla kalmıyor, aynı zamanda iç denetim ekiplerinin kaynak ve zaman kullanımını da azaltıyor” açıklamasında bulundu.

Yapay zeka hizmeti; temel muhasebe, bankacılık işlemleri, seyahat ve gider raporlaması gibi kalemleri incelemenin yanı sıra alıcı ve satıcı arasındaki ticari işlemleri ve hatta ithalat-ihracat düzensizliklerine kadar tüm süreci inceliyor.

Güvenlik konusunun 2018 yılında da en ön planda olacağını söyleyen QuantaVerse CEO’su, “Siber suç kesinlikle bu yıl için büyük bir endişe kaynağıydı. Bu konudaki endişe 2018’de de devam edecek” sözlerini kullandı. Bu alanda geliştireceği yeni projeler üzerinde çalışmakta olan QuantaVerse, Blockchain ve KYC (Know Your Customer) çözümleri üretmek için kolları sıvadı.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Allied Wallet Hong Kong merkezli Epayment’ı satın aldı
FinTech
5 görüntüleme
FinTech
5 görüntüleme

Allied Wallet Hong Kong merkezli Epayment’ı satın aldı

Tahsin Özyer - 17 Haziran 2019

196 ülkede ödeme çözümleri sunan küresel FinTech şirketi Allied Wallet, Hong Kong'un en büyük FinTech şirketlerinden biri olan Epayment'ı satın…

Myanmar Merkez Bankası’ndan QR kod hamlesi
FinTech
10 görüntüleme
FinTech
10 görüntüleme

Myanmar Merkez Bankası’ndan QR kod hamlesi

Tahsin Özyer - 17 Haziran 2019

Myanmar Merkez Bankası ülkede QR kod yöntemiyle ödemelerin yapılmasını yakında onaylayacak. Böylelikle mobil cihazlarla kolay bir şekilde ödemeler gerçekleştirilebilecek. Şanghay…

Paytm tüccarlar için yönlendirici motorunu piyasaya sürdü
FinTech
16 görüntüleme
FinTech
16 görüntüleme

Paytm tüccarlar için yönlendirici motorunu piyasaya sürdü

Tahsin Özyer - 17 Haziran 2019

Hindistan merkezli ödeme firması Paytm, tüccarların daha yüksek ödeme başarı oranı elde etmesini sağlayacak yapay zeka destekli yönlendirici motorunu piyasaya…

Yorum Bırakın

e-Posta adresiniz gizli kalacak

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.