Finansal suç tespit platformu QuantaVerse, mali kurumların ve banka müşterilerinin dolandırıcılığa karşı korunmasını sağlamak amacıyla yapay zeka sistemi geliştirdi. CAE Checkup ismi verilen servis, verileri analiz ederek şüpheli işlemleri hızlı biçimde tespit ediyor.

Hem bankalar, hem de müşteriler açısından çözüm üreten QuantaVerse, geliştirdiği yapay zeka platformu ile finansal suçların gerçekleşmeden evvel engellenmesi için çalışıyor. Sistem; işlem verilerini belli bir süzgeçten geçirerek rüşvet, yolsuzluk, kara para aklama, dolandırıcılık, terörizm finansmanı ve üçüncü taraf riskleri oluşturan işlemleri gerçek zamanlı biçimde tespit ediyor.

Tamamıyla yapay zeka tarafından yönetilen suç önleme sistemi, hiçbir çalışana ihtiyaç duymadan sıra dışı işlemlerin anlaşılmasına olanak sağlıyor.

QuantaVerse CEO’su ve kurucusu David McLaughlin, Bank Innovation’a verdiği demeçte, “Bu yeni teknoloji ile denetim departmanları sıra dışı işlemleri belirlemek için yıl boyunca gerçekleşen tüm işlemlere bir çırpıda bakabilir. Bu sistem sadece riskleri azaltmakla kalmıyor, aynı zamanda iç denetim ekiplerinin kaynak ve zaman kullanımını da azaltıyor” açıklamasında bulundu.

Yapay zeka hizmeti; temel muhasebe, bankacılık işlemleri, seyahat ve gider raporlaması gibi kalemleri incelemenin yanı sıra alıcı ve satıcı arasındaki ticari işlemleri ve hatta ithalat-ihracat düzensizliklerine kadar tüm süreci inceliyor.

Güvenlik konusunun 2018 yılında da en ön planda olacağını söyleyen QuantaVerse CEO’su, “Siber suç kesinlikle bu yıl için büyük bir endişe kaynağıydı. Bu konudaki endişe 2018’de de devam edecek” sözlerini kullandı. Bu alanda geliştireceği yeni projeler üzerinde çalışmakta olan QuantaVerse, Blockchain ve KYC (Know Your Customer) çözümleri üretmek için kolları sıvadı.