Finansal suçları engellemek için yapay zeka devrede

26 Aralık 2017
957 Görüntüleme

Finansal suç tespit platformu QuantaVerse, mali kurumların ve banka müşterilerinin dolandırıcılığa karşı korunmasını sağlamak amacıyla yapay zeka sistemi geliştirdi. CAE Checkup ismi verilen servis, verileri analiz ederek şüpheli işlemleri hızlı biçimde tespit ediyor.

Hem bankalar, hem de müşteriler açısından çözüm üreten QuantaVerse, geliştirdiği yapay zeka platformu ile finansal suçların gerçekleşmeden evvel engellenmesi için çalışıyor. Sistem; işlem verilerini belli bir süzgeçten geçirerek rüşvet, yolsuzluk, kara para aklama, dolandırıcılık, terörizm finansmanı ve üçüncü taraf riskleri oluşturan işlemleri gerçek zamanlı biçimde tespit ediyor.

Tamamıyla yapay zeka tarafından yönetilen suç önleme sistemi, hiçbir çalışana ihtiyaç duymadan sıra dışı işlemlerin anlaşılmasına olanak sağlıyor.

QuantaVerse CEO’su ve kurucusu David McLaughlin, Bank Innovation’a verdiği demeçte, “Bu yeni teknoloji ile denetim departmanları sıra dışı işlemleri belirlemek için yıl boyunca gerçekleşen tüm işlemlere bir çırpıda bakabilir. Bu sistem sadece riskleri azaltmakla kalmıyor, aynı zamanda iç denetim ekiplerinin kaynak ve zaman kullanımını da azaltıyor” açıklamasında bulundu.

Yapay zeka hizmeti; temel muhasebe, bankacılık işlemleri, seyahat ve gider raporlaması gibi kalemleri incelemenin yanı sıra alıcı ve satıcı arasındaki ticari işlemleri ve hatta ithalat-ihracat düzensizliklerine kadar tüm süreci inceliyor.

Güvenlik konusunun 2018 yılında da en ön planda olacağını söyleyen QuantaVerse CEO’su, “Siber suç kesinlikle bu yıl için büyük bir endişe kaynağıydı. Bu konudaki endişe 2018’de de devam edecek” sözlerini kullandı. Bu alanda geliştireceği yeni projeler üzerinde çalışmakta olan QuantaVerse, Blockchain ve KYC (Know Your Customer) çözümleri üretmek için kolları sıvadı.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Trustology, 8 milyon dolarlık tohum finansmanı sağladı
Bitcoin
10 görüntüleme
Bitcoin
10 görüntüleme

Trustology, 8 milyon dolarlık tohum finansmanı sağladı

Erhan Kahraman - 13 Aralık 2018

UBS Blockchain’in eski patronu Alex Batlin, özel ve kurumsal müşterilere dijital varlıklarının güvenliğini sağlamaya yardımcı olmak sunacağı yeni hizmeti için…

Ontario, FinTech Danışma Komitesi için yeni adaylar arıyor
Bankacılık
10 görüntüleme
Bankacılık
10 görüntüleme

Ontario, FinTech Danışma Komitesi için yeni adaylar arıyor

Erhan Kahraman - 12 Aralık 2018

Ontario Menkul Değerler Komisyonu (OSC), FinTech Danışma Komitesi'ne (FAC) üyelik başvurusunda bulunacak yeni adaylar arıyor. Üyelik sürecinin bir parçası olarak,…

Elavon’dan Gürcistan’a FinTech yatırımı
Bankacılık
12 görüntüleme
Bankacılık
12 görüntüleme

Elavon’dan Gürcistan’a FinTech yatırımı

Erhan Kahraman - 12 Aralık 2018

U.S. Bancorp'un yan kuruluşu olan Küresel bir ödeme şirketi Elavon, finans ve ödeme teknolojileri genelinde yenilikleri daha da hızlandırmak için…

Bir Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.