Dünyanın lider FinTech merkezlerinden birisi kabul edilen Singapur, nakitsiz yaşam uygulaması için yoğun çaba harcıyor ve bu konuda kararlı görünüyor.

The Straits Times Singapur’un nakitsiz yaşam geçiş süreci ile alakalı yayınladığı haberinde ülke için “uzun yıllar boyunca salyangoz hızında sürünerek ilerleyen nakitsiz yaşam hedefi nihayet hızlandı ve 2018 yılı bunun genele yayılabileceği yıl olabilir” yorumunu yaptı.

Bu sene Ağustos ayında Singapur Başbakanı Lee Hsien Loong, birleşik bir e-ödeme sistemi için çağrı yaptı ve ülke Kasım ayında iki önemli hamleyle sonuçlanan önemli adımlar atmayı başardı.

Bu adımlar arasında ülkenin ulusal para transfer hizmeti olan PayNow’un gelecek yıl ortalarına kadar işletmelerin kullanımına sunulması yer alıyor.

PayNow, bu sene 10 Temmuz’da tüketicilere sunuldu ve kullanıcılarının cep telefonu veya kimlik kartı numarası  ile herhangi bir bankanın mobil uygulaması üzerinden para transferi yapmasını sağlıyor. Geçtiğimiz ay itibariyle 600.000’den fazla Singapurlu, cep telefonu numaralarını veya kimlik kart numaralarını PayNow aracılığıyla banka hesaplarına bağlamıştı. Bu noktada ülkenin nüfusunun 6 milyon civarında olduğunu da belirtmek lazım.

Önümüzdeki yılın ortalarında PayNow şirketlerin banka hesaplarına bağlanabilecek hale de gelecek. Böylece hızlı para transferleri için uygulamanın kullanım alanı çok daha genişletilecek.

PayNow sayesinde satıcıların karmaşık ödeme sistemleri kurmasına ve maliyetler için endişelenmesine de gerek kalmayacak. İşletmeler kolaylıkla QR kodları ile ödeme alabilecek ve tahsilatları en geç iki gün içinde banka hesaplarına aktarılacak.

Singapur, PayNow uygulaması ile dünyada ulusal dijital cüzdan uygulamasına imza atan ikinci ülke oluyor. Bu çözüm ilk olarak Türkiye’de Bankalararası Kart Merkezi tarafından BKM Express uygulaması ile kullanıcılara sunulmuştu.

BKM Express ile 2013 Temmuz’dan bu yana para transferi sunuluyor

2013 yılının Temmuz ayından bu yana kullanıcıların kendi aralarında para transferi yapmasına izin veren BKM Express yenilikçi yaklaşımı ve ulusal boyutta bir çözüm olması sebebiyle dünyadaki pek çok ülkeye de örnek oluyor.

BKM Express en son kullanıcılarının e-ticaret sitelerinde alışveriş yaptığında adres girmesi gereğini ortadan kaldıran bir özelliğe imza atmıştı.

BKM’nin vizyonunda 2023 yılında Türkiye’nin nakitsiz bir topluma dönüşmesi yer alıyor.