Siemens, Blockchain girişimi LO3 Energy’ye yatırıma hazırlanıyor

27 Aralık 2017
640 Görüntüleme

Enerji ticareti yönetimini kolaylaştıracak araçlar üretmek için Blockchain tabanlı akıllı şebeke geliştiren LO3 Energy, teknoloji devi Siemens’ten yatırım almaya hazırlanıyor. 2016 yılından beri dirsek temasında bulunan firmaların arasında gerçekleşecek yatırımın miktarı henüz açıklanmadı.

Merkezi Brooklyn’de bulunan LO3 Energy, tüketicilerin aynı zamanda üretici de oldukları “prosumers” isimli bir sistem geliştiriyor. LO3 Energy tarafından geliştirilen teknoloji sayesinde tüketiciler evlerinin çatılarına kurdukları panellerle enerji üreterek hem kişisel amaçla kullanıyorlar, hem de komşularına satabiliyorlar.

Sistem sayesinde komşular arasında enerji alım satımı gerçekleşiyor. LO3 Energy tarafından panellere eklenen sayaçlarla kimin ne kadar enerji harcadığı kontrol ediliyor. Tamamen otomatik biçimde çalışan LO3 teknolojisi, akıllı sözleşme mantığını da içinde barındırıyor. Uçtan uca otomatik çalışan sistem sayesinde gerçek zamanlı biçimde işlemler gerçekleşiyor.

Merkezi olmayan bir altyapı üzerine inşa edilen LO3 teknolojisi, 2000’li yıllarda Kaliforniya’daki enerji pazarında yaşanan manipülasyonların önüne geçilmesi için başlatılmış. Blockchain temellerini içinde barındıran ve merkezi olmayan bir yapı ile çalışan LO3 Energy yetkilileri, Fortune sitesine yaptıkları açıklamada ICO başlatmak gibi bir amaçlarının olmadığını ifade ettiler. Kendi token’ını üretip fon toplamayı tercih etmediklerini belirten yetkililer, ICO’larda dev yatırımcıların piyasayı manipüle ettiklerini ve bu sebeple de tercih etmediklerini belirttiler.

ICO oluşturmak yerine fon toplama konusunda geleneksel yolları tercih eden firma, bir süredir kendilerini izleyen Siemens tarafından yapılacak yatırım ile amacına ulaşacak.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Accenture FinTech İnovasyon Laboratuvarı başvuruları açıldı
FinTech
88 görüntüleme
FinTech
88 görüntüleme

Accenture FinTech İnovasyon Laboratuvarı başvuruları açıldı

Erhan Kahraman - 21 Ekim 2018

Accenture, New York'ta açtığı FinTech İnovasyon Laboratuvarı'nın 12 haftalık programı için başvuruları almaya başladı. New York City İş Birliği Fonu…

Azimo’dan KOBİ’ler için ödeme hizmeti
Bankacılık
82 görüntüleme
Bankacılık
82 görüntüleme

Azimo’dan KOBİ’ler için ödeme hizmeti

Erhan Kahraman - 21 Ekim 2018

Dijital para transfer servisi Azimo, İngiltere ve Avrupa'daki KOBİ'lerin 189 ülkedeki ticari ödeme ve yatırımlarında kullanabilecekleri Azimo Business hizmetini devreye…

ABD’nin borsa otoritesi SEC, FinTech portali kurdu
Bankacılık
109 görüntüleme
Bankacılık
109 görüntüleme

ABD’nin borsa otoritesi SEC, FinTech portali kurdu

Erhan Kahraman - 20 Ekim 2018

Özel sektör ile FinTech, Blockchain ve yapay zeka gibi gelişmekte olan teknolojiler üzerine doğrudan iletişim kurmak isteyen ABD Menkul Kıymetler…

Bir Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.