Siemens, Blockchain girişimi LO3 Energy’ye yatırıma hazırlanıyor

27 Aralık 2017
747 Görüntüleme

Enerji ticareti yönetimini kolaylaştıracak araçlar üretmek için Blockchain tabanlı akıllı şebeke geliştiren LO3 Energy, teknoloji devi Siemens’ten yatırım almaya hazırlanıyor. 2016 yılından beri dirsek temasında bulunan firmaların arasında gerçekleşecek yatırımın miktarı henüz açıklanmadı.

Merkezi Brooklyn’de bulunan LO3 Energy, tüketicilerin aynı zamanda üretici de oldukları “prosumers” isimli bir sistem geliştiriyor. LO3 Energy tarafından geliştirilen teknoloji sayesinde tüketiciler evlerinin çatılarına kurdukları panellerle enerji üreterek hem kişisel amaçla kullanıyorlar, hem de komşularına satabiliyorlar.

Sistem sayesinde komşular arasında enerji alım satımı gerçekleşiyor. LO3 Energy tarafından panellere eklenen sayaçlarla kimin ne kadar enerji harcadığı kontrol ediliyor. Tamamen otomatik biçimde çalışan LO3 teknolojisi, akıllı sözleşme mantığını da içinde barındırıyor. Uçtan uca otomatik çalışan sistem sayesinde gerçek zamanlı biçimde işlemler gerçekleşiyor.

Merkezi olmayan bir altyapı üzerine inşa edilen LO3 teknolojisi, 2000’li yıllarda Kaliforniya’daki enerji pazarında yaşanan manipülasyonların önüne geçilmesi için başlatılmış. Blockchain temellerini içinde barındıran ve merkezi olmayan bir yapı ile çalışan LO3 Energy yetkilileri, Fortune sitesine yaptıkları açıklamada ICO başlatmak gibi bir amaçlarının olmadığını ifade ettiler. Kendi token’ını üretip fon toplamayı tercih etmediklerini belirten yetkililer, ICO’larda dev yatırımcıların piyasayı manipüle ettiklerini ve bu sebeple de tercih etmediklerini belirttiler.

ICO oluşturmak yerine fon toplama konusunda geleneksel yolları tercih eden firma, bir süredir kendilerini izleyen Siemens tarafından yapılacak yatırım ile amacına ulaşacak.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Mastercard “açık bankacılık merkezi” için FinTech girişimi ile anlaştı
Haber
7 görüntüleme
Haber
7 görüntüleme

Mastercard “açık bankacılık merkezi” için FinTech girişimi ile anlaştı

yazar05 - 19 Şubat 2019

Visa ve JPMorgan'ın olduğu gibi Mastercard'da yeni finansal teknolojiler geliştirmenin peşinde. Ödeme dünyasının devi 'açık bankacılık merkezi için FinTech girişimiyle…

Video Röportaj: Emre Sayın, Fcase Kurucu Ortağı
Video
17 görüntüleme
Video
17 görüntüleme

Video Röportaj: Emre Sayın, Fcase Kurucu Ortağı

Ahmet Usta - 18 Şubat 2019

Finovate Europe 2019'a katılan Fcase'i ziyaret ederek şirketin kurucu ortağı Emre Sayın ile şirketlerini ve çözüm sundukları konuları konuştuk. https://youtu.be/jKkSXl8UOsI

Oracle Blockchain Platformu sınır ötesi ödemeleri kolaylaştıracak
Genel
16 görüntüleme
Genel
16 görüntüleme

Oracle Blockchain Platformu sınır ötesi ödemeleri kolaylaştıracak

yazar05 - 18 Şubat 2019

Çekya merkezli FinTech girişimi SDK.finance, Oracle Blockchain Platformu'nu kullanarak ödeme endüstrisini değiştirmeyi hedefliyor. SDK.finance, Oracle Blockchain Platformu'nu bankalar ve finans…

Bir Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.