Siemens, Blockchain girişimi LO3 Energy’ye yatırıma hazırlanıyor

27 Aralık 2017
812 Görüntüleme

Enerji ticareti yönetimini kolaylaştıracak araçlar üretmek için Blockchain tabanlı akıllı şebeke geliştiren LO3 Energy, teknoloji devi Siemens’ten yatırım almaya hazırlanıyor. 2016 yılından beri dirsek temasında bulunan firmaların arasında gerçekleşecek yatırımın miktarı henüz açıklanmadı.

Merkezi Brooklyn’de bulunan LO3 Energy, tüketicilerin aynı zamanda üretici de oldukları “prosumers” isimli bir sistem geliştiriyor. LO3 Energy tarafından geliştirilen teknoloji sayesinde tüketiciler evlerinin çatılarına kurdukları panellerle enerji üreterek hem kişisel amaçla kullanıyorlar, hem de komşularına satabiliyorlar.

Sistem sayesinde komşular arasında enerji alım satımı gerçekleşiyor. LO3 Energy tarafından panellere eklenen sayaçlarla kimin ne kadar enerji harcadığı kontrol ediliyor. Tamamen otomatik biçimde çalışan LO3 teknolojisi, akıllı sözleşme mantığını da içinde barındırıyor. Uçtan uca otomatik çalışan sistem sayesinde gerçek zamanlı biçimde işlemler gerçekleşiyor.

Merkezi olmayan bir altyapı üzerine inşa edilen LO3 teknolojisi, 2000’li yıllarda Kaliforniya’daki enerji pazarında yaşanan manipülasyonların önüne geçilmesi için başlatılmış. Blockchain temellerini içinde barındıran ve merkezi olmayan bir yapı ile çalışan LO3 Energy yetkilileri, Fortune sitesine yaptıkları açıklamada ICO başlatmak gibi bir amaçlarının olmadığını ifade ettiler. Kendi token’ını üretip fon toplamayı tercih etmediklerini belirten yetkililer, ICO’larda dev yatırımcıların piyasayı manipüle ettiklerini ve bu sebeple de tercih etmediklerini belirttiler.

ICO oluşturmak yerine fon toplama konusunda geleneksel yolları tercih eden firma, bir süredir kendilerini izleyen Siemens tarafından yapılacak yatırım ile amacına ulaşacak.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

BKM, Geliştiricilere API Portal ile Destek Veriyor
Açık Bankacılık
12 görüntüleme
Açık Bankacılık
12 görüntüleme

BKM, Geliştiricilere API Portal ile Destek Veriyor

Ahmet Usta - 16 Haziran 2019

Bankalararası Kart Merkezi (BKM) Direktörlerinden Güvenç Akbil, API sistemlerinin gelişimi ve açık bankacılığa etkisi ile BKM'de geliştirdikleri API Portal üzerine…

Haftanın FinTech Gelişmeleri – 16.06.2019
Bankacılık
13 görüntüleme
Bankacılık
13 görüntüleme

Haftanın FinTech Gelişmeleri – 16.06.2019

Okan Yıldız - 16 Haziran 2019

Bankalararası Kart Merkezi İş Geliştirme Müdürü Okan Yıldız, her hafta bankacılık ve ödeme teknolojileri dünyasında haftanın öne çıkan gelişmelerini Medium…

Visa ve Mastercard Facebook’un kripto parasını destekleyecek
Blockchain
15 görüntüleme
Blockchain
15 görüntüleme

Visa ve Mastercard Facebook’un kripto parasını destekleyecek

Tahsin Özyer - 14 Haziran 2019

Wall Street Journal'ın haberine göre sosyal medya devi Facebook'un henüz piyasaya sürmediği kripto para birimi 3 büyük ödeme şirketinin dikkatini…

Yorum Bırakın

e-Posta adresiniz gizli kalacak

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.