Enerji ticareti yönetimini kolaylaştıracak araçlar üretmek için Blockchain tabanlı akıllı şebeke geliştiren LO3 Energy, teknoloji devi Siemens’ten yatırım almaya hazırlanıyor. 2016 yılından beri dirsek temasında bulunan firmaların arasında gerçekleşecek yatırımın miktarı henüz açıklanmadı.

Merkezi Brooklyn’de bulunan LO3 Energy, tüketicilerin aynı zamanda üretici de oldukları “prosumers” isimli bir sistem geliştiriyor. LO3 Energy tarafından geliştirilen teknoloji sayesinde tüketiciler evlerinin çatılarına kurdukları panellerle enerji üreterek hem kişisel amaçla kullanıyorlar, hem de komşularına satabiliyorlar.

Sistem sayesinde komşular arasında enerji alım satımı gerçekleşiyor. LO3 Energy tarafından panellere eklenen sayaçlarla kimin ne kadar enerji harcadığı kontrol ediliyor. Tamamen otomatik biçimde çalışan LO3 teknolojisi, akıllı sözleşme mantığını da içinde barındırıyor. Uçtan uca otomatik çalışan sistem sayesinde gerçek zamanlı biçimde işlemler gerçekleşiyor.

Merkezi olmayan bir altyapı üzerine inşa edilen LO3 teknolojisi, 2000’li yıllarda Kaliforniya’daki enerji pazarında yaşanan manipülasyonların önüne geçilmesi için başlatılmış. Blockchain temellerini içinde barındıran ve merkezi olmayan bir yapı ile çalışan LO3 Energy yetkilileri, Fortune sitesine yaptıkları açıklamada ICO başlatmak gibi bir amaçlarının olmadığını ifade ettiler. Kendi token’ını üretip fon toplamayı tercih etmediklerini belirten yetkililer, ICO’larda dev yatırımcıların piyasayı manipüle ettiklerini ve bu sebeple de tercih etmediklerini belirttiler.

ICO oluşturmak yerine fon toplama konusunda geleneksel yolları tercih eden firma, bir süredir kendilerini izleyen Siemens tarafından yapılacak yatırım ile amacına ulaşacak.