WeChat resmen Çin kimlik kartlarını barındıracak

27 Aralık 2017
843 Görüntüleme

Çin’in en büyük şehirlerinden biri olan Guangzhou, sakinlerin WeChat hesaplarını ulusal kimlik kartlarına bağlamalarına izin verecek.

Financial Times raporlarına göre, Çin’in Guangzhou bölgesinde başlayacak uygulama ile şehrin sakinleri ülkenin en popüler mobil uygulaması WeChat içine kimliklerini entegre edebilecekler. Bu ülke çapına yayılması planlanan çalışma için ilk test çalışması olacak. Eğer testler başarılı olursa uygulama tüm ülke çapında hayata geçirilecek.

WeChat, sohbet, oyun, sesli arama, bulut depolama ve e-ticaret alanlarında tüketicilere yönelik farklı çözümleri tek bir kurumsal başlık altında bir araya getiren, neredeyse her yerde kullanılan Çin merkezli bir sosyal medya platformu. Mobil ödeme uygulaması WeChat Pay tüm ülkede neredeyse her akıllı telefon kullanıcısı tarafından benimsenmiş ve Çin ticaretinde baskın bir güç haline gelmiş durumda.

WeChat geçen sene 900 milyonu aşan kullanıcı sayısı ile hızla değer kazanan bir şirket. Hatta kısa bir süre boyunca Facebook’tan daha yüksek bir değerleme de sundu. Bununla birlikte yatırımcılar platformdan da endişe ediyor zira gelirleri yeterince çeşitlilik göstermiyor.

Ancak devlet tarafından verilen kimliklerle bağlanmak, Çinli teknoloji devine sağlıklı bir gelir getirme olanağı sağlayabilecek ilginç bir adım. Çin’de devlet tarafından düzenlenen kimlik kartı aynı zamanda rezervasyon yapmak, bir otelde check-in yapmak, banka hesaplarına erişmek ve devlet tarafından sunulan sosyal programlara girmek için kullanılabilen çok amaçlı bir ticaret aracı.

Dikkate değer bir yan fayda olarak, bu hareket aynı zamanda e-ticaret devi Alibaba ve bağlı şirketi Alipay ile devam eden uzun süreli rekabet savaşında WeChat cephesine ciddi bir rekabet avantajı sağlayabilir. Alibaba da geçen yıl Çin’in Hubei eyaletinin başkenti Wuhan’da kendi dijital kimlik kartı sistemini test etmişti.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Accenture FinTech İnovasyon Laboratuvarı başvuruları açıldı
FinTech
88 görüntüleme
FinTech
88 görüntüleme

Accenture FinTech İnovasyon Laboratuvarı başvuruları açıldı

Erhan Kahraman - 21 Ekim 2018

Accenture, New York'ta açtığı FinTech İnovasyon Laboratuvarı'nın 12 haftalık programı için başvuruları almaya başladı. New York City İş Birliği Fonu…

Azimo’dan KOBİ’ler için ödeme hizmeti
Bankacılık
82 görüntüleme
Bankacılık
82 görüntüleme

Azimo’dan KOBİ’ler için ödeme hizmeti

Erhan Kahraman - 21 Ekim 2018

Dijital para transfer servisi Azimo, İngiltere ve Avrupa'daki KOBİ'lerin 189 ülkedeki ticari ödeme ve yatırımlarında kullanabilecekleri Azimo Business hizmetini devreye…

ABD’nin borsa otoritesi SEC, FinTech portali kurdu
Bankacılık
109 görüntüleme
Bankacılık
109 görüntüleme

ABD’nin borsa otoritesi SEC, FinTech portali kurdu

Erhan Kahraman - 20 Ekim 2018

Özel sektör ile FinTech, Blockchain ve yapay zeka gibi gelişmekte olan teknolojiler üzerine doğrudan iletişim kurmak isteyen ABD Menkul Kıymetler…

Bir Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.