Çin’in en büyük şehirlerinden biri olan Guangzhou, sakinlerin WeChat hesaplarını ulusal kimlik kartlarına bağlamalarına izin verecek.

Financial Times raporlarına göre, Çin’in Guangzhou bölgesinde başlayacak uygulama ile şehrin sakinleri ülkenin en popüler mobil uygulaması WeChat içine kimliklerini entegre edebilecekler. Bu ülke çapına yayılması planlanan çalışma için ilk test çalışması olacak. Eğer testler başarılı olursa uygulama tüm ülke çapında hayata geçirilecek.

WeChat, sohbet, oyun, sesli arama, bulut depolama ve e-ticaret alanlarında tüketicilere yönelik farklı çözümleri tek bir kurumsal başlık altında bir araya getiren, neredeyse her yerde kullanılan Çin merkezli bir sosyal medya platformu. Mobil ödeme uygulaması WeChat Pay tüm ülkede neredeyse her akıllı telefon kullanıcısı tarafından benimsenmiş ve Çin ticaretinde baskın bir güç haline gelmiş durumda.

WeChat geçen sene 900 milyonu aşan kullanıcı sayısı ile hızla değer kazanan bir şirket. Hatta kısa bir süre boyunca Facebook’tan daha yüksek bir değerleme de sundu. Bununla birlikte yatırımcılar platformdan da endişe ediyor zira gelirleri yeterince çeşitlilik göstermiyor.

Ancak devlet tarafından verilen kimliklerle bağlanmak, Çinli teknoloji devine sağlıklı bir gelir getirme olanağı sağlayabilecek ilginç bir adım. Çin’de devlet tarafından düzenlenen kimlik kartı aynı zamanda rezervasyon yapmak, bir otelde check-in yapmak, banka hesaplarına erişmek ve devlet tarafından sunulan sosyal programlara girmek için kullanılabilen çok amaçlı bir ticaret aracı.

Dikkate değer bir yan fayda olarak, bu hareket aynı zamanda e-ticaret devi Alibaba ve bağlı şirketi Alipay ile devam eden uzun süreli rekabet savaşında WeChat cephesine ciddi bir rekabet avantajı sağlayabilir. Alibaba da geçen yıl Çin’in Hubei eyaletinin başkenti Wuhan’da kendi dijital kimlik kartı sistemini test etmişti.