WeChat resmen Çin kimlik kartlarını barındıracak

27 Aralık 2017
1072 Görüntüleme

Çin’in en büyük şehirlerinden biri olan Guangzhou, sakinlerin WeChat hesaplarını ulusal kimlik kartlarına bağlamalarına izin verecek.

Financial Times raporlarına göre, Çin’in Guangzhou bölgesinde başlayacak uygulama ile şehrin sakinleri ülkenin en popüler mobil uygulaması WeChat içine kimliklerini entegre edebilecekler. Bu ülke çapına yayılması planlanan çalışma için ilk test çalışması olacak. Eğer testler başarılı olursa uygulama tüm ülke çapında hayata geçirilecek.

WeChat, sohbet, oyun, sesli arama, bulut depolama ve e-ticaret alanlarında tüketicilere yönelik farklı çözümleri tek bir kurumsal başlık altında bir araya getiren, neredeyse her yerde kullanılan Çin merkezli bir sosyal medya platformu. Mobil ödeme uygulaması WeChat Pay tüm ülkede neredeyse her akıllı telefon kullanıcısı tarafından benimsenmiş ve Çin ticaretinde baskın bir güç haline gelmiş durumda.

WeChat geçen sene 900 milyonu aşan kullanıcı sayısı ile hızla değer kazanan bir şirket. Hatta kısa bir süre boyunca Facebook’tan daha yüksek bir değerleme de sundu. Bununla birlikte yatırımcılar platformdan da endişe ediyor zira gelirleri yeterince çeşitlilik göstermiyor.

Ancak devlet tarafından verilen kimliklerle bağlanmak, Çinli teknoloji devine sağlıklı bir gelir getirme olanağı sağlayabilecek ilginç bir adım. Çin’de devlet tarafından düzenlenen kimlik kartı aynı zamanda rezervasyon yapmak, bir otelde check-in yapmak, banka hesaplarına erişmek ve devlet tarafından sunulan sosyal programlara girmek için kullanılabilen çok amaçlı bir ticaret aracı.

Dikkate değer bir yan fayda olarak, bu hareket aynı zamanda e-ticaret devi Alibaba ve bağlı şirketi Alipay ile devam eden uzun süreli rekabet savaşında WeChat cephesine ciddi bir rekabet avantajı sağlayabilir. Alibaba da geçen yıl Çin’in Hubei eyaletinin başkenti Wuhan’da kendi dijital kimlik kartı sistemini test etmişti.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

BKM, Geliştiricilere API Portal ile Destek Veriyor
Açık Bankacılık
15 görüntüleme
Açık Bankacılık
15 görüntüleme

BKM, Geliştiricilere API Portal ile Destek Veriyor

Ahmet Usta - 16 Haziran 2019

Bankalararası Kart Merkezi (BKM) Direktörlerinden Güvenç Akbil, API sistemlerinin gelişimi ve açık bankacılığa etkisi ile BKM'de geliştirdikleri API Portal üzerine…

Haftanın FinTech Gelişmeleri – 16.06.2019
Bankacılık
14 görüntüleme
Bankacılık
14 görüntüleme

Haftanın FinTech Gelişmeleri – 16.06.2019

Okan Yıldız - 16 Haziran 2019

Bankalararası Kart Merkezi İş Geliştirme Müdürü Okan Yıldız, her hafta bankacılık ve ödeme teknolojileri dünyasında haftanın öne çıkan gelişmelerini Medium…

Visa ve Mastercard Facebook’un kripto parasını destekleyecek
Blockchain
15 görüntüleme
Blockchain
15 görüntüleme

Visa ve Mastercard Facebook’un kripto parasını destekleyecek

Tahsin Özyer - 14 Haziran 2019

Wall Street Journal'ın haberine göre sosyal medya devi Facebook'un henüz piyasaya sürmediği kripto para birimi 3 büyük ödeme şirketinin dikkatini…

Yorum Bırakın

e-Posta adresiniz gizli kalacak

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.