WeChat resmen Çin kimlik kartlarını barındıracak

27 Aralık 2017
989 Görüntüleme

Çin’in en büyük şehirlerinden biri olan Guangzhou, sakinlerin WeChat hesaplarını ulusal kimlik kartlarına bağlamalarına izin verecek.

Financial Times raporlarına göre, Çin’in Guangzhou bölgesinde başlayacak uygulama ile şehrin sakinleri ülkenin en popüler mobil uygulaması WeChat içine kimliklerini entegre edebilecekler. Bu ülke çapına yayılması planlanan çalışma için ilk test çalışması olacak. Eğer testler başarılı olursa uygulama tüm ülke çapında hayata geçirilecek.

WeChat, sohbet, oyun, sesli arama, bulut depolama ve e-ticaret alanlarında tüketicilere yönelik farklı çözümleri tek bir kurumsal başlık altında bir araya getiren, neredeyse her yerde kullanılan Çin merkezli bir sosyal medya platformu. Mobil ödeme uygulaması WeChat Pay tüm ülkede neredeyse her akıllı telefon kullanıcısı tarafından benimsenmiş ve Çin ticaretinde baskın bir güç haline gelmiş durumda.

WeChat geçen sene 900 milyonu aşan kullanıcı sayısı ile hızla değer kazanan bir şirket. Hatta kısa bir süre boyunca Facebook’tan daha yüksek bir değerleme de sundu. Bununla birlikte yatırımcılar platformdan da endişe ediyor zira gelirleri yeterince çeşitlilik göstermiyor.

Ancak devlet tarafından verilen kimliklerle bağlanmak, Çinli teknoloji devine sağlıklı bir gelir getirme olanağı sağlayabilecek ilginç bir adım. Çin’de devlet tarafından düzenlenen kimlik kartı aynı zamanda rezervasyon yapmak, bir otelde check-in yapmak, banka hesaplarına erişmek ve devlet tarafından sunulan sosyal programlara girmek için kullanılabilen çok amaçlı bir ticaret aracı.

Dikkate değer bir yan fayda olarak, bu hareket aynı zamanda e-ticaret devi Alibaba ve bağlı şirketi Alipay ile devam eden uzun süreli rekabet savaşında WeChat cephesine ciddi bir rekabet avantajı sağlayabilir. Alibaba da geçen yıl Çin’in Hubei eyaletinin başkenti Wuhan’da kendi dijital kimlik kartı sistemini test etmişti.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Mastercard “açık bankacılık merkezi” için FinTech girişimi ile anlaştı
Haber
7 görüntüleme
Haber
7 görüntüleme

Mastercard “açık bankacılık merkezi” için FinTech girişimi ile anlaştı

yazar05 - 19 Şubat 2019

Visa ve JPMorgan'ın olduğu gibi Mastercard'da yeni finansal teknolojiler geliştirmenin peşinde. Ödeme dünyasının devi 'açık bankacılık merkezi için FinTech girişimiyle…

Video Röportaj: Emre Sayın, Fcase Kurucu Ortağı
Video
15 görüntüleme
Video
15 görüntüleme

Video Röportaj: Emre Sayın, Fcase Kurucu Ortağı

Ahmet Usta - 18 Şubat 2019

Finovate Europe 2019'a katılan Fcase'i ziyaret ederek şirketin kurucu ortağı Emre Sayın ile şirketlerini ve çözüm sundukları konuları konuştuk. https://youtu.be/jKkSXl8UOsI

Oracle Blockchain Platformu sınır ötesi ödemeleri kolaylaştıracak
Genel
15 görüntüleme
Genel
15 görüntüleme

Oracle Blockchain Platformu sınır ötesi ödemeleri kolaylaştıracak

yazar05 - 18 Şubat 2019

Çekya merkezli FinTech girişimi SDK.finance, Oracle Blockchain Platformu'nu kullanarak ödeme endüstrisini değiştirmeyi hedefliyor. SDK.finance, Oracle Blockchain Platformu'nu bankalar ve finans…

Bir Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.