200 milyon kullanıcısı olan online finans platformu kapatıldı

29 Aralık 2017
803 Görüntüleme

Bir süredir polis tarafından aranan, Çin merkezli online finans platformu Qbao.com’un yöneticisi Zhang Xiaolei, 28 Aralık 2017 tarihinde güvenlik güçlerine teslim oldu. Üyelerine yatırım yapma imkanı veren ve bugüne kadar 7,6 milyar doların üzerinde işleme aracılık eden Qbao.com sitesinde usulsüzlük yapıldığı ve haksız kazanç elde edildiği ortaya atıldı.

Yerel haber ajanslarından alınan bilgiye göre, 7,6 milyar doların üzerinde işleme aracılık eden firma, gerçekleşen işlemlerden yüzde 40’tan fazla gelir sağladı. Bir süredir firmanın mali tablolarını inceleyen yetkililer, müşterilerine reklam izleterek para kazanmalarını sağlayan şirkete el koydular. Eylül 2017 itibarıyla beş yılını dolduran şirketin 50 milyar yuan üzerinde işlem gerçekleştirdiği açıklandı.

Qbao.com online finans platformunda mevduatlarını değerlendirmek için yaklaşık 200 milyon üye bulunuyor. Şirketin yöneticisi Zhang Xiaolei’nin polis tarafından tutuklanmasının ardından şirketin web sitesi de kepenk indirdi. Sitede yer alan mesajda Xiaolei’nin suç işlemiş olduğu açıklandı. Firmanın diğer yetkilileri tarafındansa başka bir açıklama gelmedi.

Pymnts sitesinde yer alan habere göre, internete üzerinden mikro yatırım imkanı sunan oluşumlar Çin Hükümeti tarafından bir süredir inceleme altında tutuluyorlardı. Aralarında usulsüzlük yaptıkları öne sürülen bazı firmalar ise yakın takibe alınmış, bu durum Reuters tarafından da haber yapılmıştı.

Çin’de bir anda popüler olan online finans sektöründeki riskleri azaltmaktan sorumlu düzenleme organları, mikro yatırım firmalarına onay verilmesi işlemlerini kısıtlama kararı aldı. Çin hükümeti ayrıca; saadet zincirleri, dolandırıcılık ve yasa dışı bağış toplama faaliyetlerinde artışa bağlı olarak, ulusal güvenliğin korunması ve finansal risklerin üstesinden gelinmesi için finansal suçla mücadeleyi yoğunlaştırma sözü verdi.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Allied Wallet Hong Kong merkezli Epayment’ı satın aldı
FinTech
5 görüntüleme
FinTech
5 görüntüleme

Allied Wallet Hong Kong merkezli Epayment’ı satın aldı

Tahsin Özyer - 17 Haziran 2019

196 ülkede ödeme çözümleri sunan küresel FinTech şirketi Allied Wallet, Hong Kong'un en büyük FinTech şirketlerinden biri olan Epayment'ı satın…

Myanmar Merkez Bankası’ndan QR kod hamlesi
FinTech
10 görüntüleme
FinTech
10 görüntüleme

Myanmar Merkez Bankası’ndan QR kod hamlesi

Tahsin Özyer - 17 Haziran 2019

Myanmar Merkez Bankası ülkede QR kod yöntemiyle ödemelerin yapılmasını yakında onaylayacak. Böylelikle mobil cihazlarla kolay bir şekilde ödemeler gerçekleştirilebilecek. Şanghay…

Paytm tüccarlar için yönlendirici motorunu piyasaya sürdü
FinTech
16 görüntüleme
FinTech
16 görüntüleme

Paytm tüccarlar için yönlendirici motorunu piyasaya sürdü

Tahsin Özyer - 17 Haziran 2019

Hindistan merkezli ödeme firması Paytm, tüccarların daha yüksek ödeme başarı oranı elde etmesini sağlayacak yapay zeka destekli yönlendirici motorunu piyasaya…

Yorum Bırakın

e-Posta adresiniz gizli kalacak

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.