200 milyon kullanıcısı olan online finans platformu kapatıldı

29 Aralık 2017
711 Görüntüleme

Bir süredir polis tarafından aranan, Çin merkezli online finans platformu Qbao.com’un yöneticisi Zhang Xiaolei, 28 Aralık 2017 tarihinde güvenlik güçlerine teslim oldu. Üyelerine yatırım yapma imkanı veren ve bugüne kadar 7,6 milyar doların üzerinde işleme aracılık eden Qbao.com sitesinde usulsüzlük yapıldığı ve haksız kazanç elde edildiği ortaya atıldı.

Yerel haber ajanslarından alınan bilgiye göre, 7,6 milyar doların üzerinde işleme aracılık eden firma, gerçekleşen işlemlerden yüzde 40’tan fazla gelir sağladı. Bir süredir firmanın mali tablolarını inceleyen yetkililer, müşterilerine reklam izleterek para kazanmalarını sağlayan şirkete el koydular. Eylül 2017 itibarıyla beş yılını dolduran şirketin 50 milyar yuan üzerinde işlem gerçekleştirdiği açıklandı.

Qbao.com online finans platformunda mevduatlarını değerlendirmek için yaklaşık 200 milyon üye bulunuyor. Şirketin yöneticisi Zhang Xiaolei’nin polis tarafından tutuklanmasının ardından şirketin web sitesi de kepenk indirdi. Sitede yer alan mesajda Xiaolei’nin suç işlemiş olduğu açıklandı. Firmanın diğer yetkilileri tarafındansa başka bir açıklama gelmedi.

Pymnts sitesinde yer alan habere göre, internete üzerinden mikro yatırım imkanı sunan oluşumlar Çin Hükümeti tarafından bir süredir inceleme altında tutuluyorlardı. Aralarında usulsüzlük yaptıkları öne sürülen bazı firmalar ise yakın takibe alınmış, bu durum Reuters tarafından da haber yapılmıştı.

Çin’de bir anda popüler olan online finans sektöründeki riskleri azaltmaktan sorumlu düzenleme organları, mikro yatırım firmalarına onay verilmesi işlemlerini kısıtlama kararı aldı. Çin hükümeti ayrıca; saadet zincirleri, dolandırıcılık ve yasa dışı bağış toplama faaliyetlerinde artışa bağlı olarak, ulusal güvenliğin korunması ve finansal risklerin üstesinden gelinmesi için finansal suçla mücadeleyi yoğunlaştırma sözü verdi.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Trustology, 8 milyon dolarlık tohum finansmanı sağladı
Bitcoin
10 görüntüleme
Bitcoin
10 görüntüleme

Trustology, 8 milyon dolarlık tohum finansmanı sağladı

Erhan Kahraman - 13 Aralık 2018

UBS Blockchain’in eski patronu Alex Batlin, özel ve kurumsal müşterilere dijital varlıklarının güvenliğini sağlamaya yardımcı olmak sunacağı yeni hizmeti için…

Ontario, FinTech Danışma Komitesi için yeni adaylar arıyor
Bankacılık
10 görüntüleme
Bankacılık
10 görüntüleme

Ontario, FinTech Danışma Komitesi için yeni adaylar arıyor

Erhan Kahraman - 12 Aralık 2018

Ontario Menkul Değerler Komisyonu (OSC), FinTech Danışma Komitesi'ne (FAC) üyelik başvurusunda bulunacak yeni adaylar arıyor. Üyelik sürecinin bir parçası olarak,…

Elavon’dan Gürcistan’a FinTech yatırımı
Bankacılık
12 görüntüleme
Bankacılık
12 görüntüleme

Elavon’dan Gürcistan’a FinTech yatırımı

Erhan Kahraman - 12 Aralık 2018

U.S. Bancorp'un yan kuruluşu olan Küresel bir ödeme şirketi Elavon, finans ve ödeme teknolojileri genelinde yenilikleri daha da hızlandırmak için…

Bir Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.