200 milyon kullanıcısı olan online finans platformu kapatıldı

29 Aralık 2017
675 Görüntüleme

Bir süredir polis tarafından aranan, Çin merkezli online finans platformu Qbao.com’un yöneticisi Zhang Xiaolei, 28 Aralık 2017 tarihinde güvenlik güçlerine teslim oldu. Üyelerine yatırım yapma imkanı veren ve bugüne kadar 7,6 milyar doların üzerinde işleme aracılık eden Qbao.com sitesinde usulsüzlük yapıldığı ve haksız kazanç elde edildiği ortaya atıldı.

Yerel haber ajanslarından alınan bilgiye göre, 7,6 milyar doların üzerinde işleme aracılık eden firma, gerçekleşen işlemlerden yüzde 40’tan fazla gelir sağladı. Bir süredir firmanın mali tablolarını inceleyen yetkililer, müşterilerine reklam izleterek para kazanmalarını sağlayan şirkete el koydular. Eylül 2017 itibarıyla beş yılını dolduran şirketin 50 milyar yuan üzerinde işlem gerçekleştirdiği açıklandı.

Qbao.com online finans platformunda mevduatlarını değerlendirmek için yaklaşık 200 milyon üye bulunuyor. Şirketin yöneticisi Zhang Xiaolei’nin polis tarafından tutuklanmasının ardından şirketin web sitesi de kepenk indirdi. Sitede yer alan mesajda Xiaolei’nin suç işlemiş olduğu açıklandı. Firmanın diğer yetkilileri tarafındansa başka bir açıklama gelmedi.

Pymnts sitesinde yer alan habere göre, internete üzerinden mikro yatırım imkanı sunan oluşumlar Çin Hükümeti tarafından bir süredir inceleme altında tutuluyorlardı. Aralarında usulsüzlük yaptıkları öne sürülen bazı firmalar ise yakın takibe alınmış, bu durum Reuters tarafından da haber yapılmıştı.

Çin’de bir anda popüler olan online finans sektöründeki riskleri azaltmaktan sorumlu düzenleme organları, mikro yatırım firmalarına onay verilmesi işlemlerini kısıtlama kararı aldı. Çin hükümeti ayrıca; saadet zincirleri, dolandırıcılık ve yasa dışı bağış toplama faaliyetlerinde artışa bağlı olarak, ulusal güvenliğin korunması ve finansal risklerin üstesinden gelinmesi için finansal suçla mücadeleyi yoğunlaştırma sözü verdi.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Facebook ve Google yeni bankanız olabilir
Genel
47 görüntüleme
Genel
47 görüntüleme

Facebook ve Google yeni bankanız olabilir

yazar05 - 22 Ekim 2018

Büyük teknoloji şirketleri, bankalara bakış açısını değiştirerek bilinen bankacılık sürecini tamamen değiştirebilirler mi? Henüz bu sorunun cevabı bilinmesi bile ödemeler…

Video Röportaj: Denis Duliçi – Akaunting Kurucu Ortağı
Röportaj
59 görüntüleme
Röportaj
59 görüntüleme

Video Röportaj: Denis Duliçi – Akaunting Kurucu Ortağı

yazar05 - 22 Ekim 2018

Lonca Mezuniyet Gününde bir FinTech girişimi olarak sunduğu çözümlerle dikkat çeken Akaunting'in kurucu ortağı Denis Duliçi ile Akaunting'i ve Türkiye'deki…

AXA yeni fon yapılanmasıyla FinTech’e yöneliyor
FinTech
46 görüntüleme
FinTech
46 görüntüleme

AXA yeni fon yapılanmasıyla FinTech’e yöneliyor

Erhan Kahraman - 22 Ekim 2018

AXA Investment Managers, Framlington Finansal fonunu FinTech odaklı yatırımlar yapacak şekilde yeniden organize ediyor. Otuz yıla yakın geçmişi bulunan 55…

Bir Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.