200 milyon kullanıcısı olan online finans platformu kapatıldı

29 Aralık 2017
757 Görüntüleme

Bir süredir polis tarafından aranan, Çin merkezli online finans platformu Qbao.com’un yöneticisi Zhang Xiaolei, 28 Aralık 2017 tarihinde güvenlik güçlerine teslim oldu. Üyelerine yatırım yapma imkanı veren ve bugüne kadar 7,6 milyar doların üzerinde işleme aracılık eden Qbao.com sitesinde usulsüzlük yapıldığı ve haksız kazanç elde edildiği ortaya atıldı.

Yerel haber ajanslarından alınan bilgiye göre, 7,6 milyar doların üzerinde işleme aracılık eden firma, gerçekleşen işlemlerden yüzde 40’tan fazla gelir sağladı. Bir süredir firmanın mali tablolarını inceleyen yetkililer, müşterilerine reklam izleterek para kazanmalarını sağlayan şirkete el koydular. Eylül 2017 itibarıyla beş yılını dolduran şirketin 50 milyar yuan üzerinde işlem gerçekleştirdiği açıklandı.

Qbao.com online finans platformunda mevduatlarını değerlendirmek için yaklaşık 200 milyon üye bulunuyor. Şirketin yöneticisi Zhang Xiaolei’nin polis tarafından tutuklanmasının ardından şirketin web sitesi de kepenk indirdi. Sitede yer alan mesajda Xiaolei’nin suç işlemiş olduğu açıklandı. Firmanın diğer yetkilileri tarafındansa başka bir açıklama gelmedi.

Pymnts sitesinde yer alan habere göre, internete üzerinden mikro yatırım imkanı sunan oluşumlar Çin Hükümeti tarafından bir süredir inceleme altında tutuluyorlardı. Aralarında usulsüzlük yaptıkları öne sürülen bazı firmalar ise yakın takibe alınmış, bu durum Reuters tarafından da haber yapılmıştı.

Çin’de bir anda popüler olan online finans sektöründeki riskleri azaltmaktan sorumlu düzenleme organları, mikro yatırım firmalarına onay verilmesi işlemlerini kısıtlama kararı aldı. Çin hükümeti ayrıca; saadet zincirleri, dolandırıcılık ve yasa dışı bağış toplama faaliyetlerinde artışa bağlı olarak, ulusal güvenliğin korunması ve finansal risklerin üstesinden gelinmesi için finansal suçla mücadeleyi yoğunlaştırma sözü verdi.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Mastercard “açık bankacılık merkezi” için FinTech girişimi ile anlaştı
Haber
7 görüntüleme
Haber
7 görüntüleme

Mastercard “açık bankacılık merkezi” için FinTech girişimi ile anlaştı

yazar05 - 19 Şubat 2019

Visa ve JPMorgan'ın olduğu gibi Mastercard'da yeni finansal teknolojiler geliştirmenin peşinde. Ödeme dünyasının devi 'açık bankacılık merkezi için FinTech girişimiyle…

Video Röportaj: Emre Sayın, Fcase Kurucu Ortağı
Video
17 görüntüleme
Video
17 görüntüleme

Video Röportaj: Emre Sayın, Fcase Kurucu Ortağı

Ahmet Usta - 18 Şubat 2019

Finovate Europe 2019'a katılan Fcase'i ziyaret ederek şirketin kurucu ortağı Emre Sayın ile şirketlerini ve çözüm sundukları konuları konuştuk. https://youtu.be/jKkSXl8UOsI

Oracle Blockchain Platformu sınır ötesi ödemeleri kolaylaştıracak
Genel
16 görüntüleme
Genel
16 görüntüleme

Oracle Blockchain Platformu sınır ötesi ödemeleri kolaylaştıracak

yazar05 - 18 Şubat 2019

Çekya merkezli FinTech girişimi SDK.finance, Oracle Blockchain Platformu'nu kullanarak ödeme endüstrisini değiştirmeyi hedefliyor. SDK.finance, Oracle Blockchain Platformu'nu bankalar ve finans…

Bir Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.