Ürdün’de faaliyet gösteren Jordan Ahli Bank, “ahli bot” adını verdiği sohbet botuyla (chatbot) ülkenin bu alanda ilk hizmetini sunan bankası oldu.

Sohbet botlarının müşteri deneyimine olumlu etkisinin yanı sıra, iş gücü maliyetlerinde şirketlere sağladığı hafifleme bankaların da dikkatinden kaçmıyor. FinTech furyasının önemli meyvelerinden biri olan sohbet botlarının her ölçekte banka tarafından iletişim süreçlerine entegre edilmesi sürerken, Ürdün merkezli çalışan Jordan Ahli Bank da kendi sohbet botunu devreye aldı.

Ahli bot adını taşıyan servis şimdilik beta aşamasında ve Ahli FinTech CEO’su Rami Al-Karmi, botu test etmeleri için kullanıcılara davette bulunuyor. Ülkenin en eski bankası olarak son birkaç yılda teknolojik dönüşümünü hızlandıran Jordan Ahli Bank, yakın zamanda da verimsiz hale geldiği için değiştirilmesi gereken bir dizi arka ofis sistemlerini yenilemesiyle adını duyurmuştu.

Jordan Ahli Bank bu dönüşümde Temenos’un T24 temel bankacılık platformunu kullandı. Ülkenin sermaye açısından en büyük üçüncü bankası olan Ahli Bank, Ürdün genelinde 50’nin üzerinde şubeyle hizmet verirken, Lübnan, Kıbrıs ve Filistin’de de varlık gösteriyor.