FinTech İstanbul Londra temsilcisi Aylin Alkan FinTech dünyasının en yoğun alanlarından birisinde önemli konu başlıklarını değerlendiren özel bir makale kaleme aldı.

Mobil bankacılık küçük işletmelerin sadakatini nasıl kazanabilir?

Bireysel banka müşterilerinin mobil bankacılık kullanımı Amerika’da FED verilerine göre yüzde 43 aktif kullanıcı sayısına ulaştı. Bireysel günlük bankacılık işlemlerini çözmek için müşteriler bu hızlı ve kolay yöntemi kullanmaya oldukça sıcak bakarken, küçük işletmelere bakıldığında mobil bankacılık işlemlerini kullanma penetrasyonlarının oldukça düşük olduğu görülüyor. Rakamlar henüz mobil devrimin bu segmente gereği kadar ulaşmadığını gösteriyor.

Aite Group raporuna göre, 1.000 Amerikan şirketinin sadece yüzde 32’si mobil bankacılık kullandığını belirtmiş. Bu da akla şu soruyu getiriyor. Neden küçük işletmeler mobil bankacılığı yeterince kullanmıyor? Bankalar neden bu önemli segmentin sadakatini kazanma fırsatını gözardı ediyorlar? Bu konuda Sciencesoft ‘tan Natallia Babrovich ‘in Let’s Talk Payments’ da yayinladigi makalede güzel saptamalar var.

Küçük işletmeler mobil servis alamıyor

Amerika’da yapılan araştırmaya göre küçük işletmelerin yüzde 56‘sından fazlası çalışacağı bankayı seçerken teknoloji konusunda ilerlemesine dikkat gösteriyor. Bu da bankaların bu segmentte teknoloji ilerlemesine odaklanması gerektiğini gösteriyor. Wells Fargo, JP Morgan Chase ve CIBC gibi bazı bankalar bu trendi görüp bu konuda adım attılar bile.  Ancak pazarda halen küçük işletmelere özgün çözümler hakim olmadığı biliniyor, çoğunluk uygulamalar bireysel mobil bankacılıktan devşirilmiş ve standard fonksiyonu olan bireysel bankacılık çözümleri halinde müşterinin kullanımına sunuluyor.

Küçük işletmelerin ihtiyaçları daha iyi anlamak ve bu ihtiyaçlara yönelik neler geliştirilebilir diye çözüm üretebilmek için bankalar fintekleri yakından takip etmeli, çünkü fintekler bu pazar boşluğunu çoktan görüp harekete geçmiş durumdalar. Örneğin UK kökenli startup Monizo, ilk mobil appini sadece serbest çalışan hedef kitleye yönelik olarak oluşturdu. Monizo’nun sistemi, ödemelerin anlık bildirimi, aylık fatura ve belgeleri saklamayı, ayrıca serbest çalışanlara özel olarak gerçek zamanlı vergi hesaplamaları  mortgage ve emeklilik için finansal planlama araçları sunuyor.

Bu örnek çok açıkça gösteriyor ki, teknoloji ile küçük işletmelere oldukça özel bir müşteri deneyimi sunulabilir. Monizo örneği, pazara potansiyel 5.4 milyon UK serbest çalışanı müşteri olarak çekebileceğini açıkça gösteriyor. Bankalar Monizo örneğini yakından inceleyip takip ederse küçük işletmelere yönelik güçlü bir mobil bankacılık uygulaması sunabilirler.

Küçük işletmeler için güvenlik çok önemli

İşletmeler hassas datalarının korunmasına gerçek kişilerden çok daha fazla önem veriyorlar. Bu yüzden güvenlik, şüpheli hareketlerin anlık bildirimi, erişimin kontrol mekanizmaları işletmeler için çok daha fazla önemli.

Vakit nakittir

Küçük işletmeler için zaman nakittir ve şubeye gidip gelme zamanında yaşayacakları kaybı işlerine harcamayı tercih ederler. Bu yüzden mobil bankacılık onlara ınternet bankacılığından daha hızlı ve kullanışlı gelecektir. Ödemelerini telefon üzerinden bir toplantıda ya da bir iş seyahatinde rahatça gerçekleştirebilirler. 

Küçük işletmelere uygun servislerin mobil üzerinden sunulması gerekli

Bankalar bireysel mobil bankacılık appini ticariye dönüştürseler bile, işletmelerin farklı servis ve ürün taleplerine hitap etmediği görülüyor. Hesap bakiyesinin ve işlemlerinin kontrolünün yanı sıra, işletmeler elektronik transferi kolaylaştıracak uygulamaları ve nakit ihtiyaçlarını karşılamak için kredi başvuru ve kullanımlarını mobil bankacılık üzerinden yapmak istiyorlar.

Küçük işletmelerin dinamik bir raporlama ve bildirim sistemine ihtiyacı var

İşletmeler, kendi karar mekanizmalarına destek olacak araçlara ihtiyaç duyuyor. Bu yüzden, işletmeler için olacak mobil uygulamalar onlara överdraft limitlerine ulaştığında, bakiyesi belirli tutara düştüğünde ya da ödemelerinin son günü geldiğinde ona uyarı ve  bildirimlerde bulunmalı, aynı zamanda detaylı ve konsolide ödeme raporlarını sunmalı.

Kullanıcı dostu uygulamalar şart

Küçük işletmeler için kişisel ve şirket hesabını ayrı ayrı tutmak her zaman daha kolay ve avantajlı. Ancak hesap sayısı birden fazla olunca bunun yönetimi kolay olmuyor, muhasebesel ve vergisel karışıklık yaşanabiliyor. Ayrıştırılmış hesaplar, özellikle yapılan harcamaların net olarak birbirinden ayrılmasını sağlıyor. Bu açıdan bakldiğında, bankaların mobil app lerinde bu hesapları daha kolay izleyen ve raporlamayı müşteri için daha kolay hale getiren uygulama ve menülere ihtiyaç var. Olabilecek senaryolardan biri kişisel ve ticari hesapları konsolide eden tek bir app ile müşteriye kullanışlı bir arayüz olabilir.

Sonuç olarak,

Bankacılık sektörüne baktığımızda, çoğunluk bankaların nis mobil bankacılık uygulamaları olmadığını görüyoruz. Mevcut applerin çoğunluğu ya büyük kurumsalları ya da gerçek kişileri hedef alarak yapılmış durumda. Eğer bankalar küçük işletmeler ve serbest çalışanlar için bir mobil çözüm üretse, bu segmentin sadakatini kazanabilir. Ülkemizdeki küçük işletme sayısına bakıldığında, bu tip çözümlere ihtiyaç duyulduğu anlaşılıyor.

Birleşik Krallık’ta şirket nasıl kurulur?