Rapor: Blockchain ve kripto para 10 trilyon dolarlık pazar oluşturacak

5 Ocak 2018
589 Görüntüleme

Royal Bank of Canada araştırmacıları, kripto para ve Blockchain gibi teknolojilerin 10 trilyon dolar değerinde bir ekosisteme kapı aralayacağını öngörüyor.

Hafta ortasında Royal Bank of Canada’nın alt şirketi RBC Capital Markets tarafından yayımlanan araştırma raporunda hisse analisti Mitch Steves önemli öngörülerde bulundu. Hesaplar arası işlemlere dayalı servislerin gelecekte neden merkezi olmayan bir yapıya bürüneceğini detaylandıran Steves, “Kripto para alanında pek çok risk olsa da, teknolojinin sürekli güncellenmesi neticesinde ortaya çıkan fırsatlar muazzam,” açıklamasını yaptı.

FinTech ekosisteminin oluşumunda son birkaç yıldır kripto para protokolleriyle mülkiyet hizmetlerine merkezi olmayan alternatifler olarak hizmet eden ya da doğrudan para transfer alternatifi olarak çalışan girişimler öne çıktı. Ancak Steves bu servislerin üzerine kurulu olduğu protokol katmanının gelecekte en fazla katma değeri üreteceğine inanıyor:

“Bir uygulamanın başarısı arttıkça, altındaki protokol katmanının değeri de artıyor. Böylelikle merkezi olmayan uygulama geliştirme konusunda ilgi de yükseliyor.”

Kripto para madenciliği pazarının kalıcı olduğuna dikkat çekilen raporda, Bitcoin madenciliği ekipmanları için en az 4,2 milyar dolarlık bir pazar olduğu belirtilirken, ASIC madencilik cihazları pazarının 350 ile 450 milyon dolar arası değere ulaştığı vurgulanıyor. Benzer şekilde, grafik işlemci (GPU) ile madenciliği yapılan Ethereum ve Monero da bu alanlarda 1,9 milyar dolarlık bir pazar oluşturuyor.

Coindesk haberine göre raporda; tüm bu fırsatlara karşın ölçeklenebilirlik, devletler tarafından yapılan müdahaleler ve her geçen gün daha sofistike hale gelen cüzdan hackleme teknikleri, 10 trilyon dolar potansiyeli olan bu ekosistemin karşı karşıya kaldığı en kritik riskler olarak sıralanıyor.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

American Express otel kapılarını kredi kartıyla açacak
Bankacılık
48 görüntüleme
Bankacılık
48 görüntüleme

American Express otel kapılarını kredi kartıyla açacak

Erhan Kahraman - 17 Temmuz 2018

American Express ödemenin kanıtını Blockchain ile sağlayacağı yeni bir sistem için patent başvurusu yaptı. Amerikalı finans devi American Express, Blockchain…

Worldpay ve Mastercard’dan dijital ödeme iş birliği
Bankacılık
67 görüntüleme
Bankacılık
67 görüntüleme

Worldpay ve Mastercard’dan dijital ödeme iş birliği

Erhan Kahraman - 17 Temmuz 2018

Worldpay ve Mastercard arasında kurulan yeni iş birliği, 2019 başında çıkarılacak Pay By Bank uygulamasını kapsıyor. Worldpay ve Mastercard, ödeme…

PayPal’dan yeni satın alımlara yılda 3 milyar dolar
FinTech
79 görüntüleme
FinTech
79 görüntüleme

PayPal’dan yeni satın alımlara yılda 3 milyar dolar

Erhan Kahraman - 17 Temmuz 2018

PayPal CEO'su Dan Schulman, Alman sektörel gazetesi Handelsblatt'a verdiği demeçte, son dönemde yaptıkları satın almaların artarak devam edeceğini açıkladı. Sağlıklı…

Bir Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.