İsviçre Hükümeti, Blockchain girişimlerini ve ICO’ları kontrol edecek yasal çerçeveyi oluşturmak için bir görev grubu kurdu.

Maliye Bakanı Ueli Mausrer ile Ekonomi ve Eğitim Bakanı Johann Schenider-Ammann’ın öncülük ettiği İsviçre Blockchain Görev Grubu, federal ve yerel yetkililerden oluşuyor. Ülke içinde faaliyet gösteren çeşitli Blockchain girişimlerinden temsilciler de grup içinde yer alıyor.

Coindesk haberine göre, görev grubunun öncelikli görevleri arasında ICO süreçleri ve Blockchain şirketlerinin yasal bir zemine oturtulması için gerekli kılavuzları oluşturmak var.

Finans piyasalarına ilişkin politikaları belirlemek ve hükümetin yurt dışı finansal çıkarlarını temsil etmekle görevli federal yapı olan Uluslararası Finansal Konular Ülke Sekreterliği de Blockchain Görev Grubu ile dirsek temasında olacak. Blockchain Görev Grubu’nun ilk toplantısı ise 12 Ocak 2018 tarihinde düzenleniyor.

Blockchain’e özel düzenlemeler yolda

Yasal çerçeveyi belirlemekte Blockchain şirketlerinin de görev almasını olumlu bir gelişme olarak değerlendiren Schneider-Ammann, “Blockchain sadece kripto ekonomi için değil, pek çok diğer sektör için de önemli bir teknoloji haline geliyor. Şu an ihtiyacımız olan şey, İsviçre için yeni fırsatlara kapı aralarken, olası riskleri de en aza indirecek liberal bir yasal düzenlemedir,” diye konuştu.

Kripto Vadisi (Crypto Valley) adıyla bilinen ve Blockchain odaklı şirketlerin yoğunluğuyla öne çıkan bölgenin yer aldığı İsviçre, dağıtık defter teknolojilerine ve FinTech’e gösterdiği dostane yaklaşımla biliniyor. Geçtiğimiz yıl İsviçre Federal Konseyi tarafından önerilen sandbox çerçevesi, girişimlerin yeni projeleri yasal düzenlemelere takılmadan test edebilmeleri için ideal bir ortam sunuyor.